Україна
КОЗЕЛЕЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА
Ч Е Р Н І Г І В С Ь К О ГО Р А Й О Н У Ч Е Р Н І Г І В С Ь К О Ї О Б Л А С Т І
РІШЕННЯ
(п’ятдесят п’ята сесія восьмого скликання)
27 березня 2026 року
сел.Козелець
№ 12-55/VIII
Про затвердження Програми фінансової
підтримки та матеріально-технічного
забезпечення офіцера-рятувальника
Козелецької селищної територіальної
громади на 2026 рік
З метою забезпечення безпеки та захисту населення, об'єктів економіки і національного надбання від негативних наслідків надзвичайних ситуацій, покращення матеріально-технічного забезпечення офіцера-рятувальника, який дислокується на території Козелецької селищної територіальної громади, сприяння у підвищенні його готовності до дій за призначенням, керуючись ст.ст. 25, 26, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищна рада вирішила:
1.Затвердити Програму фінансової підтримки та матеріально-технічного забезпечення офіцера-рятувальника Козелецької селищної територіальної громади на 2026 рік (далі – Програма), що додається.
2.Фінансовому управлінню селищної ради передбачити кошти на фінансування заходів програми, які планується реалізувати в 2026 році.
- Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію з питань бюджету, соціально-економічного розвитку та інвестиційної діяльності та постійну комісію з питань освіти, охорони здоров'я, культури, соціального захисту населення, законності та правопорядку.
Голова Валентин БРИГИНЕЦЬ
Додаток до
рішення п’ятдесят п’ятої сесії
Козелецької селищної ради
восьмого скликання від 27 березня 2026 року
№ 12-55/VIII
ПРОГРАМА
фінансової підтримки та матеріально-технічного забезпечення офіцера-рятувальника Козелецької селищної
територіальної громади на 2026 рік
селище Козелець
2026 рік
ЗМІСТ
|
Назва розділу |
стор. |
|
1. Паспорт Програми |
3 |
|
2. Визначення проблеми, на розв'язання якої спрямована Програма |
3-4 |
|
3. Мета Програми |
4 |
|
4. Обґрунтування шляхів і засобів розв'язання проблеми, обсягів та джерел фінансування, строки виконання Програми |
4 |
|
5. Завдання та результативні показники виконання Програми |
4-5 |
|
6. Напрями діяльності та заходи Програми |
5 |
|
7. Координація та контроль за ходом виконання Програми |
5 |
|
8. Додатки 1-3 |
6-8 |
І. ПАСПОРТ ПРОГРАМИ
|
1. |
Ініціатор розроблення Програми |
Чернігівське районне управління цивільного захисту та превентивної діяльності Головного управління ДСНС України у Чернігівській області |
|
2. |
Нормативно-правова база для розроблення Програми |
Кодекс цивільного захисту України, Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» |
|
3. |
Розробник Програми |
Чернігівське районне управління цивільного захисту та превентивної діяльності Головного управління ДСНС України у Чернігівській області |
|
4. |
Відповідальний виконавець Програми |
Козелецька селищна рада, Чернігівське районне управління цивільного захисту та превентивної діяльності Головного управління ДСНС України у Чернігівській області |
|
5. |
Учасники Програми |
Козелецька селищна рада, Чернігівське районне управління цивільного захисту та превентивної діяльності Головногоуправління ДСНС України у Чернігівській області |
|
6. |
Термін реалізації Програми |
2026 рік |
|
7. |
Перелік місцевих бюджетів, які беруть участь у виконанні Програми |
Бюджет Козелецької селищної ради |
|
8. |
Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми, всього, тис. грн.: - у т.ч. кошти селищного бюджету |
60,0 60,0 |
- ВИЗНАЧЕННЯ ПРОБЛЕМИ, НА РОЗВ’ЯЗАННЯ ЯКОЇ СПРЯМОВАНА ПРОГРАМА
Сучасні виклики вимагають переходу від контрольної функції до моделі превентивної безпеки в кожній громаді.
Відсутність постійного фахівця ДСНС на місцях призводить до зниження ефективності профілактики та готовності до надзвичайних ситуацій.
Створення інституції офіцерів-рятувальників громад є ключовим елементом державної політики децентралізації та безпеки, що підтримується МВС України.
Безпека людини, її життя і здоров'я визначені Конституцією України найвищими соціальними цінностями. Кожен громадянин України має конституційне право на безпечне для життя і здоров'я довкілля. Забезпечення безпеки та захисту населення, об'єктів економіки і національного надбання від негативних наслідків надзвичайних ситуацій залишається невід'ємною частиною державної політики національної безпеки. Безпека входить до одних з пріоритетних напрямків та є необхідним елементом забезпечення спокою людей та нормальному функціонуванню та розвитку економіки. Особливо гостро ці питання постають у нинішній час.
Безпека громадян –найголовніше завдання. Згідно статті 23 Конституції України громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
В умовах зростання кількості пожеж, надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, а також воєнних загроз, офіцери-рятувальники громади виконують функції першої ланки цивільного захисту.
Наявне матеріально-технічне забезпечення є недостатнім, відсутні техніка, сучасні засоби фіксації, зв'язку, радіаційної та хімічної розвідки.Це ускладнює виконання завдань із реагування, профілактики та інформування населення.
3. МЕТА ПРОГРАМИ
Основною метою Програми є сприяння підвищенню рівня готовності офіцера-рятувальника громади до дій за призначенням шляхом забезпечення його сучасними засобами технічного оснащення.
4.ОБҐРУНТУВАННЯ ШЛЯХІВ І ЗАСОБІВ РОЗВ'ЯЗАННЯ ПРОБЛЕМИ, ОБСЯГІВ ТА ДЖЕРЕЛ ФІНАНСУВАННЯ, СТРОКИ ВИКОНАННЯ ПРОГРАМИ
Розв'язання проблеми передбачається шляхом:
- централізованої закупівлі та передачі у користування офіцеру-рятувальнику громади сучасної техніки й обладнання;
- використання коштів бюджету громади у формі надання прямих грошових виплат;
- визначення потреби та погодження переліку техніки з Чернігівським районними управлінням цивільного захисту та превентивної діяльності ГУ ДСНС України у Чернігівській області.
Фінансування Програми здійснюється в межах видатків селищного бюджету на 2026 рік. Обсяги фінансових ресурсів місцевих бюджетів, напрямки їх використання визначаються залежно від потреби, фінансових можливостей бюджету та дотриманням вимог статті 85 Бюджетного кодексу України.
Практична реалізація заходів Програми розрахована на 2026 рік.
5. ЗАВДАННЯ ТА РЕЗУЛЬТАТИВНІ ПОКАЗНИКИ ВИКОНАННЯ ПРОГРАМИ
Основним завданням Програми є сприяння у підвищенні готовності до дій за призначенням та покращенні матеріально-технічного забезпечення офіцера-рятувальника, який дислокується на території Козелецької селищної територіальної громади, зокрема шляхом створення системи контролю та звітності (бодікамера та планшет) з метою підвищення безпеки населення.
Очікувані результати визначені у додатку 1 до Програми «Ресурсне забезпеченняПрограми».
6. НАПРЯМИ ДІЯЛЬНОСТІ ТА ЗАХОДИ ПРОГРАМИ
Напрями діяльності та заходи Програми викладені у додатку 1 до Програми «Ресурсне забезпеченняПрограми».
7. КООРДИНАЦІЯ ТА КОНТРОЛЬ ЗА ВИКОНАННЯМ ПРОГРАМИ
Координація за виконанням Програми покладається на сектор взаємодії з правоохоронними органами, оборонної і мобілізаційної роботи, надзвичайних ситуацій, цивільного захисту та охорони праці Козелецької селищної ради у взаємодії з ГУ ДСНС України у Чернігівській області.
Контроль за виконанням Програми здійснює постійна комісія селищної ради з питань бюджету, соціально-економічного розвитку та інвестиційної діяльності.
Дострокове припинення виконання Програми відбувається у разі втрати актуальності основної її мети за поданням відповідального виконавця Програми.
Відповідальний виконавець Програми до 1 лютого 2027 року готує та подає фінансовому управлінню Козелецької селищної ради узагальнену інформацію про стан її виконання за встановленою формою (Додаток 2).
Після завершення дії Програми виконавець оформлює Підсумковий звіт про результати виконання Програми згідно форми, наведеної в Додатку 3 до Програми.
Додаток 1
до Програми
Ресурсне забезпечення Програми
|
Найменування заходу |
Кількість од. |
Орієнтовна вартість (грн.) |
|
Придбання захищеного планшетного комп'ютера |
1 |
35 000,00 |
|
Придбання боді-камери |
1 |
25 000,00 |
|
Всього |
60 000,00 |
Додаток 2
до Програми
ЗВІТ
про результати виконання
_____________________________________________________
назва місцевої програми у звітному періоді
Дата і номер рішення селищної ради, яким затверджено Програму та зміни до неї________________________________________________________
Відповідальний виконавець Програми____________________________
Термін реалізації Програми_____________________________________
- Виконання заходів Програми
|
№з/п |
Пріо-ритет-ні завдання |
Зміст заходів |
Термін виконання |
Виконавці |
Річний обсяг фінансування, тис. грн. |
Фактично профінансо-вано у звітному періоді, тис. грн. |
Відсоток виконання заходу, % |
Інформація про виконання або причини невиконання заходу |
|
№ з/п |
Найменування показника |
Планове значення показника |
Фактичне значення показника |
Причини невиконання |
Що зроблено для виправлення ситуації |
- Виконання результативних показників Програми (заповнюється при підготовці річного звіту про виконання Програми).
- Оцінка ефективності виконання Програми та пропозиції щодо подальшої реалізації Програми (здійснюється при підготовці річного звіту).
(посада керівника органу) (підпис) (ініціали та прізвище)
Додаток 3
до Програми
ЗАКЛЮЧНИЙ ЗВІТ
про результати виконання
_____________________________________________________
назва місцевої програми
- Основні дані.
- Зазначаються дата прийняття та номер рішення селищної ради про затвердження Програми та внесення змін до неї, строк та етапи виконання, відомості про відповідального виконавця Програми.
- Мета Програми та результати її досягнення.
Визначається проблема, на розв’язання якої спрямовано Програму, мета, яку планується досягти та наводяться узагальнені соціально-економічні результати виконання.
- Фінансування.
Наводяться дані про плановий і фактичний обсяги фінансування Програми в цілому та за роками виконання із зазначенням джерел фінансування, зазначається їх відповідність орієнтовному обсягу фінансових витрат, передбачених Програмою.
- Виконання заходів Програми.
Наводяться дані про виконання заходів і завдань із зазначенням виконавця, строку виконання, очікуваних та досягнутих результатів. У разі невиконання (часткового виконання) зазначаються причини.
- Оцінка ефективності виконання Програми.
На основі кількісних та якісних показників, що досягнуті в результаті виконання Програми, дається оцінка ефективності її виконання.
(посада керівника органу) (підпис) (ініціали та прізвище)
Секретар Сергій ВЕЛИКОХАТНІЙ