Нічогівка – мале село, розташоване на межі боліт Слуків, Пасіччя (Помоклі) та невеликих лісових масивів за 4 км на схід від автотраси Київ-Нові Яриловичі, за 3 км на захід від автотраси Козелець-Бобровиця та за 16 км на південь від центральної садиби громади. Станом на 1 січня 2021 року тут проживає 214 жителів.
Навколо села розташована велика кількість чудових місць – лісових, болотних та інших урочищ. Звичайно, найбільшим з них є болотний масив Слуков, який лише на нічогівських землях займає площу понад 850 га. На старих картах витоки річки Трубежа починалися саме з болота-озера Слуків. Ще у середині XX століття Слуків мав величезні водні простори, переповнені всілякою живністю. Тисячі зграй птахів, яких місцеві жителі ловили сітями, наповнювали човни тисячами пташиних яєць. У радянські часи болотний масив Слуків-Лави став мисливським заказником. Місцеві старожили й сьогодні розповідають, що у 1950-ті роки сюди приїздив полювати на качок видатний український письменник Остап Вишня. Так тривало до початку 1960-х років, коли у ці місця на полювання приїхав Микита Хрущов. «Це ж скільки землі гуляє», - мовив він і дав команду осушити величезний болотний масив.
Село Нічогівка біля озера Слуків заснована 1360 року. В енциклопедичному довіднику «Чернігівщина» сказано, що село відоме з кінця XIV ст. Очевидно, що дане поселення було одним з 15 сіл, осаджених навколо Козельця вихідцями з Волині за литовських часів. Переселенці поселилися біля дороги Остер-Булахів-Нічогівка-Мостище на березі колись великого болота Слуків. Щодо походження назви села, то тут доцільно навести версію записану в 1992 р. з вуст жителя с.Нічогівка Маневицького району М.С.Близнюка (1921 р.н.), яка, ймовірно, характерна і для нашої Ничогівки:
«Хутір заселявся поступово. На перших порах тут для поселенців умови були дуже сприятливі. Проте, як би вони не хотіли жити краще, у них не нічого виходило. Піщані землі були бідні, та й господарювати ставало складніше. А тут ще кілька років підряд неврожай. Зовсім занепали духом жителі від нестатків, або як вони говорили – від «ничогого», тобто поганого життя. Так і стали звати мешканці навколишніх поселень хутір Нічогівкою, що означало гірке, злиденне життя».
Ця назва села дійшла із середньовіччя до нашого часу. Уперше у письмових джерелах Нічогівка згадана у переписі 1666 року, проведеному московськими переписувачами.
Нічогівський храм - один з найстаріших на Козелеччині. Він згаданий у реєстрі церков Козелецької протопопії під 1746 роком, а церковні документи збереглися з 1778 р.
За даними Всеросійського перепису 1897 року, в селі налічувалося 256 дворів, у яких проживали 1316 жителів, працювала земська школа.
В 1874 р., у нічогівського священика о.Івана гостював його брат, відомий народник, провісник космонавтики Микола Кибальчич. Перебуваючи у в’язниці, він у 27 років створив перший у світі проект реактивного апарату. Міжнародне визнання М.Кибальчич отримав завдяки сприянню німецького ракетника Вернера фон Брауна. Сестри народника були дружинами козелецьких священиків.
Земську школу засновано 1875 року (ймовірно, на базі церковноприходської). На початку XX ст. вона мала окремий будинок, який зберігся до нашого часу. Донедавна тут функціонувала Нічогівська ЗОШ I-II ст. Напередодні першої війни у школі навчалося 68 учнів.
За радянської влади, як і скрізь, - розкуркулення і колгоспи. Їх у Нічогівці створили цілих два – ім.Кірова та ім.Куйбишева. Слід відзначити, що місцеві жителі завжди віддавали перевагу праці на власній присадибній ділянці над роботою у колективному господарстві й мали принцип «триматися подалі від влади та її благ». Мабуть, саме це разом з багатою живністю озера-болота Слуков, і врятувало їх під час голодомору 1932-1933 рр. Його жертвою стала лише 1 людина.
Під час Другої Світової війни до Червоної армії було мобілізовано 340 жителів села. 157 з них не повернулися з фронтових доріг, 83 були удостоєні радянських урядових нагород. Героєм Радянського Союзу повернувся з війни Лаврентій Петрович Пономарчук – майор, командир артилерійського дивізіону 892 артполку 323 Брянської Червонопрапорної дивізії, який відзначився при форсуванні р.Вісла.
Тривожний дзвоник пролунав для нічогівців після того, як на Слукові побував на полюванні Микита Хрущов. Тодішній керманич СРСР віддав безапеляційний наказ: осушити Слуківські болота. Чиновники в Києві та Чернігові без будь-якого наукового обгрунтування, не говорячи уже про екологічну експертизу, довели відповідне розпорядження до районної влади. І почалося. За короткий термін було осушено величезний болотний масив, де лише 753 га припадало на нічогівські землі. Єдине чого було досягнуто: різко зросло виробництво сіна. Натомість не лише стала зникати перелітна перната фауна, але й риба, загнана у меліоративні канали. Ніхто не врахував і того, що відкритий центральний канал, а такий був протягнутий по кордону нічогівських, сокиринських та полуянівських земель, працює, як насос, втягуючи у себе підґрунтові води на відстані до 6 км. У сільських колодязях стала пропадати вода. Колись повноводний болотний масив став перетворюватися в напівпустелю.
Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International License, якщо не зазначено інше