Берлози - середніх розмірів село, центр старостинського округу, якому підпорядковані села Гламазди, Сивухи та Часнівці, розташоване на правому березі р.Остер за 3 км на схід від Козельця поряд з лісовим масивом Чернещина (чорний ліс). Село, очевидно, було засноване наприкінці XVI - початку XVII ст. остерськими боярами Берлозами, які згадуються в офіційних документах того часу. Хоча місцеві старожили назву села виводили від верболозу, який ріс на болотистих заплавах і берегах р.Остер, тобто від слів «бер» (берег) і «лози». Більш давнє, ніж у радянських офіційних виданнях, походження села (1858 р.) засвідчив той факт, що згідно указу Петра I від 1709 року двір з одним підданим у Берлозах був наданий ігумену Козелецького Свято-Георгіївського монастиря Ф.Степановському. Наступна згадка про село датована 1718 р. 1934 року при Берлозівській початковій школі, що була реорганізована із земської, почали працювати курси ліквідації неписьменності. 12 липня 1941 року, на 20-й день після початку радянсько-німецької війни, були мобілізовані до Червоної армії 136 жителів Берлозів. Незадовго до визволення, 15 серпня 1943 року, окупанти, які готували оборонну лінію навколо Козельця, спалили село. Із 160 хат уціліли лише чотири. З фронтів не повернулися додому 76 берлозівців. Школа існувала до 2007 року, коли її перепрофільовали у дитячий садок. В 1950 році до Берлозівської артілі приєднали господарства сусідніх сіл Гломазд, Сивух та Часнівців. Нове господарство стало носити ім’я Тараса Шевченка. За головування В.К.Бригинця, яке тривало до 1970 року, в Берлозах побудували Будинок тваринника, контору колгоспу, Будинок культури на 200 місць, приміщення сільської ради та фельдшерсько-акушерського пункту, посадили парк. 98 працівників господарства були відзначені орденами і медалями, у т.ч. голова колгоспу нагороджений орденами Леніна і Трудового Червоного Прапора, а телятниця Марина Костянтинівна Пушкар - орденом «Знак Пошани». В 2005 році господарство повністю припинило своє існування. І.А.Глущенко був одним з ініціаторів створення сільського фольклорного колективу, який невдовзі отримав почесне звання «Народний аматорський».
Гламазди – середніх розмірів село, що розташоване відразу за східною окраїною Козельця, на правому березі р.Остер. Перше поселення на території Гламазд з’явилося за 2 тис. років до Р.Х. В 1967 році український археолог С.С.Березанська виявила на західній околиці села на дюнах правобережної заплави р.Остер поселення племен мідного віку розміром біля 10 га, якому вона дала назву «Гломазди-II». Таку назву було дано через те, що того ж року, але трохи раніше за 800 м на південь від села на мисі правобережної заплави р.Остер нею ж відкрито поселення ранньслов’янських племен (III-V ст. після Р.Х.), назване «Гломазди-I». Це поселення розміром 80х180 м більш детально дослідив в 1984 році чернігівськй археолог О.В.Шекун.
Сучасна історія села розпочалася на початку XVII ст. Його назва пішла від прізвища засновника – остерського боярина Івана Гломазди, який згаданий у польських документах під 1602 роком. З початком радянсько-німецької війни були мобілізовані 58 жителів Гламазд. Жителями села на могилі загиблих у 1957 році встановлено надгробок. З фронтів війни не повернулися 42 жителі села. 19 гламаздівців і сьогодні вважаються пропалими безвісти.
Сивухи – середніх розмірів село розташоване відразу за східною околицею Козельця. Там, де з болотяного масиву Мости (нині ліс) витікає козелецька річечка Карашня, у давнину був хутір Рим. Назва села, як і переважної більшості населених пунктів Козелеччини, пішла від родового імені першопоселенців – козаків Сивух. Словом «сивуха» у середньовіччя називали сиву, літню людину, старожила. рід Сивух жив на Козелеччині щонайменше з кінця XVI століття. Можливо, що їх родовід був започаткований від місцевих язичників. У даних Рум’янцевського перепису 1766 року записане й с.Сивухи при річці Карашні.
Часнівці (до початку 1930-х років Слобода Чесного Хреста Господнього) – середніх розмірів село, розташоване на правому березі р. Остер. Слобідкою нинішнє село стало згідно універсалу гетьмана Івана Скоропадського в 1719 році. Як видно з універсалу населений пункт виник раніше 1719 року. Нема достовірних документів про те, коли і як виникло це поселення. За поширеною версією тут поселились і жили будівельники Козелецького Свято-Георгієвського монастиря, розташованого поряд з селом. Проте слобода виникла раніше початку великих робіт у Георгієвському монастирі. Назва «слобода» (Мостова слобода – Мостище) вживалась у польських люстраціях першої половини XVII століття. Відомо також, що монастир на цьому місці був заснований згідно указу польського короля у 1653 році. У радянські часи назви Чесного Хреста Господнього не повинно було бути, тому назву села скоротили до Часнівці. У 1938 році хутір Шура було зселено на центральну садибу часнівського колгоспу ім.Шевченка.
Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International License, якщо не зазначено інше