Білейки - невелике село, центр відповідного старостинського округу, якому підпорядковані села Кривицьке, Новики, Опеньки, Тарасів та Шами, розташоване за 3 км на північний захід від центру громади.
Село було засноване у другій половині XVII ст. вихідцями з сусіднього Тарасова. Саме від прізвищ тарасівських чумаків Єрофія Білейченка, Івана, Кузьми та Чишки Білейків, які переселилися після 1666 року ближче до Козельця, і походить назва сучасного села. Рід Білейків – це збідніла гілка боярського роду Біликів. 1718 р. гетьман Лівобережної України Іван Скоропадський своїм універсалом передав с.Білейки у власність Козелецького магістрату. На початку 1930-х років було утворено колгосп ім.Маленкова. Із фронтів війни додому не повернувся 21 житель Білейок. В 1957 році після змін у керівництві СРСР Білейківський колгосп змінив назву з ім.Маленкова на ім.Чапаєва. Уже за часів незалежної України у Білейках було споруджено двоповерхове приміщення сучасної загальноосвітньої школи (1993).
Кривицьке – невеличке село у складі Білейківського старостинського округу на правому березі р. Остер, розташоване за 1 км ліворуч від автошляху Київ-Нові Яриловичі та західної околиці Козельця. В урочищі Балаган поряд із селом археологами була виявлена найстаріша на території громади неолітична стоянка людей (V тис. до Р.Х.). На жаль, вона безповоротно втрачена, а вірніше знищена при будівництві об’їзної дороги навколо Козельця у 1983-1984 роках. Село вперше згадане у матеріалах Рум’янцевського перепису 1766 р. Воно склалося як родовий хутір козацької родини Кривицьких. За даними ревізії 1781 р., тут проживала 21 ревізька (чоловіча) душа, тобто близько 40 жителів. Сьогодні Кривицьке типове дачне село, у якому збудували свої будинки багато козельчан.
Новики – невелике село, вперше згадане в переписі 1666 року як Новиков хутір. У тому ж переписі в Козельці записано міщанина Кузьму Новиця. Швидше за все це прізвище звучало як Новик. У «Вікіпедії» сказано, що село засноване у 1632 році. Документально це не підтверджено, хоча можливо, що село виникло і раніше. Проте перша письмова згадка датована 1666 роком. Село визначалося як військове (козацьке).
Назву села Опеньки дала родина Опеньків. Очевидно, їх назвали так через те, що поселилися вкупі, як опеньки. На кожному з трьох сільських кутків селилися представники одного з родів: на Прибитьківщині – Прибитьки, на Чернеччині – Лози, на Хутлянщині – Опеньки. У центрі села й сьогодні є ставок, біля якого на свята влаштовувалися гуляння. Село з трьох сторін оточене лісами, що звуться Качанівщина, Шовкунівщина, Макаровщина. Перша письмова звістка про село у реєстрі 1729 р., де сказано про 3 двори в Опеньках, що були придбані за гроші, належали Козелецькому Свято-Георгіївському монастирю. Колгосп, котрий назвали «Жовтнева революція», створили в 1929 р. 2007 року в Опеньках було створено релігійну громаду Української Православної Церкви Київського Патріархату. Під церкву місцева влада передала приміщення закритого клубу.
Село Тарасів свою назву отримало від імені першого поселення на ім’я Тарас. За переказами тарасівців, у ті часи в урочищі Білоусівка була церква, що провалилася під землю, утворивши над собою озеро. Найвірогідніше, що сучасне село виникло між 1636 (рік останньої польської люстрації нашого краю, де Тарасів не згадано) та 1648 роком. В 1837 році дворянин Горюнович (Гранович) збудував тут великий, красивий будинок на пагорбі, у якому з дореволюційних часів і до початку 1990-х років розміщувалася сільська школа. Значні негативні зміни приніс у село 1930 рік, коли було створено колгосп «Червоний пахар». З початком Другої світової війни 128 жителів села було мобілізовано до Червоної армії. 19 вересня 1943 року Тарасів було звільнено воїнами 280 стрілецької дивізії. Усього з війни не повернулися 59 жителів села. Під час укрупнення колгоспів у 1951 р. тарасівський «Червоний пахар» було приєднано до Білейківської артілі ім.Маленкова, а Тарасівську сільську раду, відповідно, до Білейківської.
Шами – невелике село, розташоване на правому березі р.Остер. На місці поселення Саги-1 були відкриті й досліджені культурні археологічні шари бронзового (II тис. до Р.Х.) та залізного (VII-III ст. до Р.Х.) віку, а також городище часів Київської Руси (X-XIII ст.), площею близько 3 га. Засновниками нинішнього села, як видно з його назви був козелецький козацький рід Шамів. Уперше село, як козацький хутір, згадане у документах Рум’янцевського перепису 1766 року. Шами були авторитетною козацькою родиною. В 1900 році головою Козелецького волосного суду обрали козака з х.Шами С.Шама.
Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International License, якщо не зазначено інше