Лемеші – центр старостинського округу, якому підпорядковані села Боярівка, Горбачі, Пісоцьке, Шапіхи, Шолойки, Шуляки. Розташоване на південно-західній окраїні осушеного болота Калита-Гало обабіч автошляху Київ-Нові Яриловичі за 9 км на північ від центру громади.
Давній козацький хутір Лемеші заселили, очевидно, ще у XVI столітті люди, які прибули з Волині чи Поділля. Засновником був якийсь Леміш. Першу письмову згадку про Лемешівський хутір датовано 1666 р., коли у матеріалах московської ревізії було записано одного платника податків до царської казни – Федора Вешняка. Багато храмів поставили Розумовські. Уже у 1760 р. коштом братів Розумовських над могилою батька постала велика кам’яна Трьохсвятительська церква з триярусною дзвіницею, котра органічно вписалася у навколишній пейзаж. Вона збудована талановитим архітектором І.Г.Григоровичем-Барським. Лемешівський земської школи будинок одноповерховий, мурований з червоної цегли, з двоколонним із монолітного залізобетону ганком та великими шестикутної форми порталом і вікнами. Пам’ятка – це один з кращих зразків архітектури українського народного стилю початку XX ст. на Чернігівщині. Наприкінці листопада 2009 р. сесія Козелецької районної ради прийняла рішення про створення в будинку музея-садиби родини Розумовських. 1936 р. до Лемешів були приєднані хутори Бабарики та Мойсеїв (Мойсея Савенка).
Боярівка - невеликий хутірець, розташований серед полів посередині між селами Лемеші та Лихолітки за 9 км від Козельця. До 1963 року він носив назву Бабарики, але після об’єднання Козельцького і Остерського районів виникла ситуація, коли в одному районі два населені пункти мали однакову назву. Тому й було вирішено перейменувати менші за розміром Бабарики. Селу дали назву Боярівка за наймасовішим сільським прізвищем - Боярко. Хоча й сьогодні сільчани та мешканці навколишніх сіл називають його за звичкою Бабарички, бо засновником був рід Бабарик
Горбачі – невелике село, що розташувалося серед лісових масивів за 15 км на північний захід від центру громади. Точна дата заснування Горбачів невідома. Найімовірніше, перший хутір виник тут близько 1680 року. Можливо, першопоселенцем був мешканець Євминки Кирило Горбачов (він записаний як власник пари волів у тому ж переписі 1666 року), який, утомившись від міжусобиць доби Руїни та татарських набігів, переселився з родиною на ці лісові землі. Не виключено, що засновниками села могли стати бурмістр Остра 1664 р. Петро Горбаченко або козак Чернігівського полку Прокіп Горбаченко, який занесений до реєстру 1649 року. В останньому випадку часом заснування села слід вважати першу половину 1650-х років. Безумовно, що Горбачі - родове село боярсько-козацького роду Горбачів, які складали основну масу населення. Під час радянсько-німецької війни на фронтах загинули 25 жителів села, але сам населений пункт та мешканці не постраждали.
Пісоцьке розташоване посеред осушеного болота Калита-Гало за 1 км на схід від автошляху Київ-Нові Яриловичі та за 12 км на північ від Козельця. Уперше в історичних документах нинішнє село згадане під час перепису московитами Лівобережної України в 1666 р. як Пісоцького хутір. Враховуючи історичну традицію при наданні назв населеним пунктам у нашому краї, хутір заклав чоловік на прізвище Пісоцький. А можливо засновником хутора був підкоморій шляхтич Пісочинський, який з’явився у наших краях наприкінці XVI століття, отримавши королівський декрет на с.Виповзів. Якби там не було, але за часів Хмельниччини хутір існував як «войсковое» поселення. Церкви у селі ніколи не було. Його жителі були приписані до приходу Кіптівської Димитрівської церкви.
Село Шапіхи розташоване серед Горбачівських лісових масивів за 4 км на захід від автомагістралі Київ-Нові Яриловичі та за 15 км на північний захід від селища Козелець. Перший спогад про село (а тоді воно називалося хутір Шапіхіна) зафіксували архіви 1666 року. Тоді на хуторі, заснованому, очевидно, Василем Шапіхиним опісля відомих історичних подій 1648-1654 років. Відомо з архівів і те, що у XVIII столітті село мало певний економічний і соціальний розвиток, населяли його козаки і посполиті.
Шолойки розташовані на межі мішаного лісу за 2 км на захід від автошляху Київ-Нові Яриловичі та за 11 км на північний захід від Козельця. Хутір заснований козацькою родиною Шолойків. Це прізвище вперше виявлене у грамоті 1711 року в с. Шуляки.
Шуляки – невелике село у складі Лемешівського старостинського округу, розташоване за 2 км на захід від автотраси Київ-Нові Яриловичі та за 14 км на північний захід від Козельця.
Хутір було засновано родиною Шуляків не пізніше початку XVII століття. Він входить до числа тих 15 сіл нашого району, котрі заселили вихідці з Волині. У реєстрі Козелецької сотні 1649 року записано козака Олешка Шуляченка, а у переписі 1666 року – посполитого Василя Шуляка, який жив у с.Кіпті. Прізвище Шуляк пішло від птаха шуліки, який має коричневе оперення. Не обійшов стороною село і голодомор 1932-1933 років, померли 60 жителів.
Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International License, якщо не зазначено інше