Патюти – колись велике, а нині середніх розмірів село, центр старостинського округу, якому підпорядковані села Будище і Гладке. Назва села пішла від прізвища першопоселення. Ним, ймовірно, був предок козака Кузьми Пойтюти, ім’я якого занесене до реєстру Остерської сотні Київського полку, що був складений 1649 року. Населений пункт, ймовірно, був заснований на рубежі XVI-XVII століть і, очевидно, не на пустому місці, а на древньому городищі. Адже на березі озера Калита-Гало існувало поселення епохи бронзи. За розповідями старожилів, село було засновано у середині XVII ст. Це знайшло своє підтвердження у першій письмовій згадці про село. Характерним для дореволюційних Патют було те, що село населяли козаки, хоча частина сільських земель належала дворянам Полетикам із сусіднього с.Будище. У 1903-1904 рр. на кошти місцевого населення та Козелецького повітового земства було відкрито початкову школу. Під час визвольних змагань 1917-1920 рр. у селі Патюти 8 разів змінювалася влада. 1932 року початкову школу було реорганізовано в семирічну. Під час Другої світової війни на фронтах воювали 350 жителів села, з яких 212 чоловік не повернулися додому. Про ці події сьогодні нагадують пам’ятний знак на честь воїнів, які полягли при обороні 1941 й визволенні 1943 року села від гітлерівців (встановлено 1957 року) та обеліск Слави у пам’ять про односельців, які загинули на фронтах Другої світової війни (відкрито 1968 року). 1962 року сільські комуністи перебудували під середню школу місцеву Свято-Миколаївську церкву.
Будище - невеликий населений пункт, що розташований серед лісів на кордоні з Носівським районом за 25 км на північний схід від Козельця. Назва села пов’язана безпосередньо з його виникненням. Топонімічні назви Буда, Будище досить поширені в Україні. Починаючи з XVI ст. у лісах України для добування з деревини поташу, деревного вугілля, смоли, дьогтю будували спеціальні споруди, що звалися буда. Найімовірніше, що він заснований у другій половині ХVІ ст., разом з Димеркою і Кіптями. Під час визвольної війни 1648-1654 років село стало військовим. Буди, Будища – це історія українського лісового промислу, гори попелу та майдани у лісах. Із уведенням поділу українських земель на волості, Будище було віднесене до Чемерської волості, у складі якої воно перебувало до ліквідації волосного устрою в 1923 р. З фронтів війни не повернулися 89 жителів села. 1951 року було ліквідовано і сільську раду. На початку 1960-х років закрили сільську церкву, а під час Горбачовської перебудови початкову школу та бібліотеку.
Гладке розташоване серед осушених боліт і полів за три кілометри на схід від автотраси Київ-Нові Яриловичі і за 12 км на північний схід від Козельця. Сучасне село складається із власне Гладкого і приєднаного до нього у середині 1990-х років с.Сморшки. Хутірське поселення при озері Гало (нині болотні масиви) виникло на початку ХVІІ ст. Його засновниками були Михайло і Туз Гладкі, які вперше згадані у ревізії 1602 року як шляхтичі, що проживали в остерському замку. За часів Богдана Хмельницького хутір став «войсковим», а самі Гладкі - козаками. Церкви у селі не було, тому жителі ходили до храму у сусіднє с.Сморшки. В 1956 році на могилі загиблих воїнів-визволителів жителі села встановили обеліск. З фронтів війни не повернулися додому 65 жителів Гладкого. У пам’ять про загиблих односельців у 1968 році у центрі села споруджено обеліск, на якому викарбувано імена 131 земляка із сіл Гладке та Сморшки.
Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International License, якщо не зазначено інше