Козелецька селищна рада

Найвища честь - благо народу

Меню

Ставиське – середніх розмірів село, центр старостинського округу, якому підпорядковані села Блудше та Но­ва Гребля, розташоване на південно-західній межі осушеного болота Калита-Гало за 12 кі­ло­мет­рів на північний схід від центру громади.

В енциклопедичних довідниках радянських часів сказано, що с. Ставиське засноване 1858 ро­ку. Це абсолютна свідома фальсифікація, адже ще з середини XIX століття історикам були відомі до­кументи XVII-XVIII ст., де згадане село. Назва Ставиське пішла під прізвища шляхтича Ставицького. У переписі 1666 року село відсутнє. 10 червня мож­на вважати Днем села Ставиське. На початок 1880-х років Ставиське стало одним з головних виробників меду в Козелецькому по­віті. На рубежі XIX-XX століть у Ставиському відкрили початкове народного училище. У пам’ять про земляків, які загинули го­лод­ною смертю у 2008 році у центрі села було вста­нов­лено пам’ятний знак. З доріг Другої світової війни не по­вер­нулися 156 жи­те­лів Стависького.

Блудше - невеличке село. Саме як Блудчий хутір уперше згадане село у «Ревизии для ведения» (переписі) 1666 року. Саме прізвище Блудший досить поширене як в Україні, так і в Росії. Село іс­ну­ва­ло вже у середині XVII ст.  На той час воно було «войсковим». 17 вересня 1943 року Блудше звільнили підрозділи 280 стрілецької ди­­візії. 66 жителів села не повернулися додому із фронтів Другої світової війни. 41 житель Блуд­шого пропав без­віс­ти. У післявоєнні роки Блудшанську сільську раду та колгосп приєднали до сусідньої Ста­вись­кої сіль­ради, нині старостинського округу.

Нова Гребля – найменший населений пункт Козелецької громади, розташований на правому бе­резі р.Остер на межі соснового лісу за 24 км на північний схід від Козельця. Дорога до села йде через ліс. Коли виник на цьому місці хутір достеменно невідомо. В 1960 р. ук­ра­їнський археолог Є.О.Симонович відкрила і дослідила тут поселення розміром 30х80 м, да­то­ва­не III-II тисячоліттям до Різдва Христового. Це була стоянка пізньотрипільських племен лука­шівсь­кого типу. Назва Нова Гребля говорить сама за себе. Це місце, де замість старої лівобережної греблі бу­ло насипано нову на правому березі р.Остер. Можливо, що гребля існувала ще за трипільських ча­сів, чи була частиною Змієвих валів княжої доби. Насип слугував дорогою між селами Держанівка (ни­ні Носівського району) і Блудше. У місцевій легенді сказано, що греблю збудував абшитований (від­ставний) козак-чорноморець, який після однієї з російсько-турецьких воєн кінця XVIII століття ку­пив тут землю й заклав хутір.

Нова Гребля – це одне з сіл нашого району, що мало не зникло з карти.

Анонси і оголошення

 

 Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International License, якщо не зазначено інше

Офіційний сайт © 2024 Козелецька селищна рада Всі права захищено.