Ставиське – середніх розмірів село, центр старостинського округу, якому підпорядковані села Блудше та Нова Гребля, розташоване на південно-західній межі осушеного болота Калита-Гало за 12 кілометрів на північний схід від центру громади.
В енциклопедичних довідниках радянських часів сказано, що с. Ставиське засноване 1858 року. Це абсолютна свідома фальсифікація, адже ще з середини XIX століття історикам були відомі документи XVII-XVIII ст., де згадане село. Назва Ставиське пішла під прізвища шляхтича Ставицького. У переписі 1666 року село відсутнє. 10 червня можна вважати Днем села Ставиське. На початок 1880-х років Ставиське стало одним з головних виробників меду в Козелецькому повіті. На рубежі XIX-XX століть у Ставиському відкрили початкове народного училище. У пам’ять про земляків, які загинули голодною смертю у 2008 році у центрі села було встановлено пам’ятний знак. З доріг Другої світової війни не повернулися 156 жителів Стависького.
Блудше - невеличке село. Саме як Блудчий хутір уперше згадане село у «Ревизии для ведения» (переписі) 1666 року. Саме прізвище Блудший досить поширене як в Україні, так і в Росії. Село існувало вже у середині XVII ст. На той час воно було «войсковим». 17 вересня 1943 року Блудше звільнили підрозділи 280 стрілецької дивізії. 66 жителів села не повернулися додому із фронтів Другої світової війни. 41 житель Блудшого пропав безвісти. У післявоєнні роки Блудшанську сільську раду та колгосп приєднали до сусідньої Стависької сільради, нині старостинського округу.
Нова Гребля – найменший населений пункт Козелецької громади, розташований на правому березі р.Остер на межі соснового лісу за 24 км на північний схід від Козельця. Дорога до села йде через ліс. Коли виник на цьому місці хутір достеменно невідомо. В 1960 р. український археолог Є.О.Симонович відкрила і дослідила тут поселення розміром 30х80 м, датоване III-II тисячоліттям до Різдва Христового. Це була стоянка пізньотрипільських племен лукашівського типу. Назва Нова Гребля говорить сама за себе. Це місце, де замість старої лівобережної греблі було насипано нову на правому березі р.Остер. Можливо, що гребля існувала ще за трипільських часів, чи була частиною Змієвих валів княжої доби. Насип слугував дорогою між селами Держанівка (нині Носівського району) і Блудше. У місцевій легенді сказано, що греблю збудував абшитований (відставний) козак-чорноморець, який після однієї з російсько-турецьких воєн кінця XVIII століття купив тут землю й заклав хутір.
Нова Гребля – це одне з сіл нашого району, що мало не зникло з карти.
Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International License, якщо не зазначено інше