Ви тут: Головна Для громадськості консультації з громадськістю Звіти про результати консультацій з громадськістю
Звіт про результати публічних громадських обговорень
щодо проєктів рішень сесії Козелецької селищної ради «Про припинення(ліквідацію) Бобруйківської філії Козелецького ліцею №1 Козелецької селищної ради», «Про припинення (ліквідацію) Мостищенської філії Козелецького ліцею №1 Козелецької селищної ради», «Про припинення (ліквідацію) Патютинської філії Козелецького ліцею №3 Козелецької селищної ради»
Козелецька селищна рада в період з 07.11.2023 року до 07.11.2024 року проводила публічне громадське обговорення проєктів рішень Козелецької селищної ради про припинення (ліквідацію) закладів освіти, а саме: Бобруйківської філії Козелецького ліцею №1 Козелецької селищної ради, Мостищенської філії Козелецького ліцею №1 Козелецької селищної ради, Патютинської філії Козелецького ліцею №3 Козелецької селищної ради.
Організатором громадських обговорень є Козелецька селищна рада. Інформаційне повідомлення про проведення публічних громадських обговорень, розпорядження Козелецького селищного голови від 03.11.2023 року №340 «Про проведення консультацій з громадськістю щодо проєктів рішень сесії Козелецької селищної ради про припинення (ліквідацію) філій Козелецького ліцею №1 та Козелецького ліцею №3 Козелецької селищної ради» оприлюднено на офіційному сайті Козелецької селищної ради 07.11.2023 року в рубриці «Консультації з громадськістю».
Проведення публічного громадського обговорення цього питання було розпочато відповідно до плану заходів з організації та проведення публічного громадського обговорення, затвердженого розпорядженням Козелецького селищного голови від 03.11.2023 року №340 «Про проведення консультацій з громадськістю щодо проєктів рішень сесії Козелецької селищної ради про припинення (ліквідацію) філій Козелецького ліцею №1 та Козелецького ліцею №3 Козелецької селищної ради». Розпорядженням було визначено провести публічне громадське обговорення шляхом зустрічей керівництва Козелецької селищної ради та управління освіти, культури, сім’ї, молоді та спорту Козелецької селищної ради з громадськістю старостинських округів/старостатів Козелецької селищної ради, на території яких знаходяться філії Козелецького ліцею №1 та Козелецького ліцею №3 Козелецької селищної ради.
У період з 10 до 12 квітня 2024 року проведено публічні громадські обговорення проєктів рішень Козелецької селищної ради про припинення (ліквідацію) Бобруйківської філії Козелецького ліцею №1 Козелецької селищної ради, Мостищенської філії Козелецького ліцею №1 Козелецької селищної ради, Патютинської філії Козелецького ліцею №3 Козелецької селищної ради шляхом зустрічей керівництва Козелецької селищної ради та управління освіти, культури, сім’ї, молоді та спорту Козелецької селищної ради з громадськістю старостинських округів/старостатів Козелецької селищної ради, на території яких знаходяться вищезазначені філії Козелецького ліцею №1 та Козелецького ліцею №3 Козелецької селищної ради. Протоколи публічних громадських обговорень оприлюднено на офіційному сайті Козелецької селищної ради 23.04.2024 року в рубриці «Консультації з громадськістю».
Письмові пропозиції від громадськості щодо проєктів рішень Козелецької селищної ради про припинення (ліквідацію) Бобруйківської філії Козелецького ліцею №1 Козелецької селищної ради, Мостищенської філії Козелецького ліцею №1 Козелецької селищної ради, Патютинської філії Козелецького ліцею №3 Козелецької селищної ради приймалися до 07.11.2024 року на електронну адресу управління освіти, культури, сім’ї, молоді та спорту Козелецької селищної ради. З дня оприлюдення інформаційного повідомлення про проведення публічного громадського обговорення проєктів рішень Козелецької селищної ради про припинення (ліквідацію) Бобруйківської філії Козелецького ліцею №1 Козелецької селищної ради, Мостищенської філії Козелецького ліцею №1 Козелецької селищної ради, Патютинської філії Козелецького ліцею №3 Козелецької селищної ради пропозицій від громадськості на електронну адресу не надходило.
За результатами публічного громадського обговорення, з урахуванням висловлених пропозицій, обґрунтувань та розрахунків вирішено подати проєкти рішень «Про припинення (ліквідацію) Бобруйківської філії Козелецького ліцею №1 Козелецької селищної ради», «Про припинення (ліквідацію) Мостищенської філії Козелецького ліцею №1 Козелецької селищної ради», «Про припинення (ліквідацію) Патютинської філії Козелецького ліцею №1 Козелецької селищної ради» на розгляд сесії Козелецької селищної ради.
ПРОТОКОЛ №1
громадських обговорень проєкту рішення про
припинення (ліквідацію) Лихолітської філії Козелецького ліцею №3 Козелецької селищної ради
10 жовтня 2024 року с.Лихолітки
Місце проведення: вул. Центральна, 25, с.Лихолітки, територія Лихолітської філії Козелецького ліцею №3 Козелецької селищної ради.
Час проведення: 14:00.
Робоча група:
Сергій Леонідович Великохатній – секретар Козелецької селищної ради;
Сенченко Людмила Михайлівна – заступник начальника управління освіти, культури, сім’ї, молоді та спорту Козелецької селищної ради– начальник відділу освіти;
Лєпєєва Тетяна Олександрівна – начальник відділу юридичного забезпечення та кадрової роботи Козелецької селищної ради;
Татарчук Олена Володимирівна – директор Козелецького ліцею №3 Козелецької селищної ради;
Сухорукова Ірина Павлівна – завідувач Лихолітської філії Козелецького ліцею №3 Козелецької селищної ради.
Запрошені:
Бобруйко Надія Володимирівна – голова первинної профспілкової організації Козелецької громади Профспілки працівників освіти і науки України;
Шевченко Аліна Іванівна – юрисконсульт управління освіти, культури, сім’ї, молоді та спорту Козелецької селищної ради.
Присутні: учасники громадських слухань у кількості 28 осіб (список додається).
СЛУХАЛИ:
Сенченко Л.М. запропонувала обрати головою громадського обговорення Великохатнього С.Л.
Югов П. запропонував обрати секретарем Сухорукову І.П.
Інші пропозиції не надходили.
ВИРІШИЛИ:
Обрати головою громадського обговорення Великохатнього С.Л., секретарем – Сухорукову І.П.
ПОРЯДОК ДЕННИЙ:
Великохатній С.Л. запропонував затвердити порядок денний та регламент громадського обговорення, а саме:
Слухання провести протягом 1 години.
ВИРІШИЛИ:
Затвердитипорядок денний та регламент громадського обговорення.
Великохатній С.Л. повідомив про причини та обставини, які спонукають до припинення (ліквідації) Лихолітської філії Козелецького ліцею №3, інформував присутніх щодо основних аспектів оптимізації та реформування закладів загальної середньоїосвіти громади, бачення розвитку закладів освіти громади. Він наголосив на тому, щоправо учнів на освіту реалізується шляхом її здобуття в порядку, встановленому чинним законодавством України і в обсязі, достатньому для їх забезпечення.
Рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти приймає його засновник (засновники) відповідно до п.1 ст.32 ЗаконуУкраїни «Про повну загальну середню освіту». Мережа закладів загальної середньої освіти формується відповідно до законодавства з урахуванням соціально-економічної та демографічної ситуації, атакож відповідно до культурно-освітніх та інших потреб територіальної громади. Наповнюваність закладів освіти нашої громади не відповідає їхній потужності, кількість неповних класів, зокрема у філіях, багато, демографічна ситуація не покращується. У зв’язку із запитом депутатів на засіданні двадцять четвертої (позачергової) сесії Козелецької селищної ради восьмого скликання, з метою приведення освітньої мережі громади у відповідність до вимог законодавства, а саме формування оптимальної мережі закладів загальної середньої освіти, що відповідає потребам населення в наданні освітніх послуг із врахуванням соціальних, географічних та економічних умов, відповідно до розпорядження селищного голови від 22.02.2024 року №52 виноситься проєкт рішення про припинення (ліквідацію) Лихолітської філії Козелецького ліцею №3 Козелецької селищної ради на громадське обговорення.
Сенченко Л.М. у доповіді зазначила, що завдання закладу освіти, насамперед, – давати учням якісні знання. Школа – це установа, яка фінансується з державного та місцевого бюджетів і повинна забезпечувати дітей освітою нарівні Державного стандарту. У закладі освіти учні мають отримати якісні освітні послуги, високий рівень підготовки, вміння спілкуватися в колективі однокласників, мають розвивати інтелектуальні, творчі, спортивні здібності. На жаль, зменшується наповнюваність класів, збільшується кількість учнів, які навчаються індивідуально у формі педагогічного патронажу, що не дає здобувачам освіти можливості виконати вимоги Державного стандарту освіти.
У Лихолітській філії Козелецького ліцею №3 Козелецької селищної ради навчається 24 учнів при при проєктній потужності 100 місць.
У закладі функціонує 2 повних класів (2, 3класи) і 5 неповних класи (4,5, 6, 7, 9 класи), в яких запроваджено індивідуальну форму навчання у формі педагогічного патронажу для 13 (54% від загальної кількості) здобувачів освіти. Немає учнів у 1 та 8 класах. Відповідно до Положення про індивідуальну форму здобуття повної загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 12.02.2016 року №8 (зі змінами), на кожного учня відводиться певна кількість навчальних годин, але яка є меншою від стандарту, а це унеможливлює повноцінне оволодіння здобувачами освіти навчальним матеріалом. У закладі 1 учень здобуває освіту в інклюзивному класі, 5 здобувачів освіти перебувають за кордоном (здобувають освіту за сімейною формою навчання). 4 учнів навчаються на базі Козелецького ліцею №3 (2 – 6 клас, 1 – 7 клас, 1 – 9 клас).
З 24 здобувачів освіти 15 проживають у с.Лихолітки, 9 проживають за межею пішохідної доступності в 3 населених пунктах: с.Гарбузин – 1; с.Єрків – 1; с.Ставиське – 2.
Загалом стабільність контингенту учнів філії не свідчить про зростання, оскільки нині в Лихолітському старостинському окрузі проживає 35 дітей дошкільного віку.
Освітній процес забезпечують 9 педагогічних працівників, з них 1 у відпустці по догляду за дитиною. Кількість обслуговуючого персоналу – 4 і 4 сезонні кочегари.
Ряд навчальних предметів, зокрема фізика, інформатика, географія, іноземна мова, мистецтво, технології і трудове навчання, фізична культура викладаються не фахівцями, що, безумовно, впливає на якість знань здобувачів освіти із зазначених предметів.
Здобувачів освіти Лихолітської філії для забезпечення отримання якісних освітніх послуг планується підвозити шкільним автобусом до Козелецького ліцею №3 Козелецької селищної ради, який має захисне укриття для організації безпечних умов для здобувачів освіти, педагогічних та інших працівників під час освітнього процесу в разі включення сигналу «Повітряна тривога» або інших сигналів оповіщення.
ВИСТУПИЛИ:
Мороз Катерина запропонувала створити початкову школу з дошкільним відділенням з наступного навчального року. Спираючись на те, що в селі Лихолітки достатня кількість дітей, які на разі вимушені відвідувати інші навчальні заклади через ситуацію, яка склалась в філії. Катерина запевняє, що адміністрацією закладу та управління освіти селища були створені штучні умови для того, щоб діти залишали заклад, проте це стосується не лише початкової ланки, а й старших класів. Вона висловила своє обурення з приводу прийнятих рішень адміністрації щодо навчання учнів Лихолітської філії на 2024-2025 рік, а саме переведення учнів на базу Козелецького ліцею №3 для очного навчання, як наслідок батьки дітей перевели їх до інших навчальних закладів. Ті учні, які залишилися в Лихолітській філії і навчаються на базі Козелецького ліцею №3, їздять у переповнених автобусах, у чому Катерина не вбачає логічних дій, адже якби залишили філію функціонувати і організували для неї укриття, то підвіз до Козельця з частини Ставиське та Лихолітки не був би потрібен. Також вона повідомила, що в переповнених автобусах супроводжуючі не мають можливості стежити за порядком, і діти, їдучи в автобусах, навіть палять електронні цигарки у вікно.
Карась Михайло Олексійович, дідусь двох учнів філії, підтримав невдоволення про організацію підвозу, адже в автобусах діти не мають стояти, кількість учнів має відповідати кількості місць, а це правило повністю порушується. Деякі з батьків навіть звертались до працівників поліції, щоб ті зафіксували це правопорушення, але працівники поліції закрили на це очі.
Сухоцька Тетяна обурилася організацією очного навчання в Козелецькому ліцеї №3. Її донька на разі навчається у філії на базі ліцею. У класі 2 учні, для них дали невеликий кабінет, і в них читають усі предмети 3 вчителі. Тетяна повністю незадоволена організацією підвозу, бо в перші дні навчання її доньки в новому закладі автобус висаджував учнів просто посеред Козельця. І дитина йшла пішки до ліцею. Вона поскаржилася класному керівникові, проте ніякої відповіді не отримала і вирішила порушити це питання на слуханнях. У класі її доньки в минулому році навчалися 7 учнів, і вона підтвердила те, що були створені всі умови для того, щоб батьки забирали документи з філії.
Батьки порушили питання укриття, на що Катерина Мороз, як виконавчий директор однієї з організацій, яка надавала фінансову допомогу на побудову укриття на території філії, яке в подальшому було передане в користування лише дошкільному закладу, відповіла, що, коли будувалося укриття, ініціативу проявляла лише директорка садочка, ні завідувач філії, ні директор ліцею не були в цьому зацікавлені, проте вона зазначила, що це укриття може бути використано для розміщення дітей школи.
Циба Алла Володимирівна, бабуся учениці філії, звернулася з проханням до начальника управління освіти Людмили Сенченко дозволити учням початкової ланки відвідувати заклад очно, спираючись на те, що кількість місць в укритті дозволяє там знаходитись одночасно і вихованцям садочка, і учням початкової школи, оскільки всі учні та вихованці садочку не ходять до закладів кожного дня в повній кількості. Також було прохання щодо організації харчування для учнів філії, бо з 1 жовтня відповідно законодавчих норм воно має бути безкоштовним для учнів початкових класів.
Югов Павло, батько учня філії, мав досить велику кількість претензій та запитань до адміністрації Козелецького ліцею №3, управління освіти Козелецької селищної ради. По-перше, за невиконання службових обов’язків та постійні пусті обіцянки. По-друге, він впевнений, що дії адміністрації ліцею та управління освіти цілком направлені на якнайшвидше закриття філії без законних на те підстави, тому що в закладі навчалася достатня кількість дітей і навчалось би більше, якби щороку адміністрація не говорила, що філія закривається, та зробила б хоча б якість кроки для того, щоб організувати побудову укриття для закладу. Через те, що було відсутнє укриття, діти не могли приступити до очного навчання і батьки були вимушені забирати документи. Хоча на території села проживає велика кількість дітей, які навчались би в закладі, якби батькам не говорили постійно, що філію закривають, і вивели дітей хоча б на змішану форму навчання. Потім Павло озвучив інформацію про те, що вчителям початкової школи було заборонено адміністрацією, набирати перший клас, як наслідок це могло спричинити звільнення з посади вчителя початкових класів. Вчителі початкових класів цю інформацію не прокоментували. Далі він нагадав ситуацію про прохання філії зрубати дерева, які знаходяться в аварійному стані та несуть загрозу для життя та здоров’я учасників освітнього процесу та для вихованців та працівників садочка, які щодня проходять до укриття та їдальні під цими деревами. Однак досі адміністрація не зробила жодних дій для ліквідації даної загрози.
Юрченко Валентина підтримала все вищесказане батьками та жителями села і зазначила, що однією з причин закриття філії Людмила Сенченко назвала саме малу кількість учнів, проте все і було зроблено для того, щоб батьки забирали документи, а це: відсутність укриття і бездіяльність адміністрації школи та управління освіти у вирішенні цього питання і постійна відповідь голови селищної ради, що у них немає грошей, проте на побудову укриттів в районі гроші є. Вона запитала, чому школа в Бобруйках з кількістю дітей меншою ніж в Лихолітській філії працює і досі, і з такою кількістю вони працюють не один рік, а в нашій філії учнів змусили забирати документи, і тому маємо таку кількість у цьому навчальному році. Чому школи та садочки в Козельці можуть повноцінно функціонувати, хоча в деяких укриття знаходяться далеко за межами закладів і не підлаштовані для розміщення учнів та вихованців садочків, а до нашого закладу занадто прискіпливе ставлення в цьому плані. Також Валентина задала питання: «Навіщо наших дітей змушувати переходити до інших закладів, в тому числі до ліцею №3, якщо в ліцеї класи переповнені, там навчаються по 30 учнів і деякі з вчителів самі говорять, що просто не справляються з ними, то чому просто не направити зусилля на те, щоб філія повернула своїх учнів, які були вимушені піти, повернути вчителів, зробити для них безпечний простір, якщо немає змоги організувати укриття, та запустити повноцінний навчальний процес на території Лихолітської філії Козелецького ліцею№3».
Пушкар Лідія Володимирівна, діловод старостату, наголосила, що потрібно зберегти всю школу, а не лише початкові класи. Акцентувала увагу на тому, що у селі Лихолітки найбільше дітей по громаді. Сказала, що працювала економістом, бухгалтером – і весь час ми економимо, то до чого вже доекноминилися.
Усі присутні на слуханнях мали чітку позицію та підтримували один одного в увсіх висловлюваннях. Батьки учнів та жителі села були невдоволені та обурені розглядом питання про закриття філії, адже не вбачають наявності для цього чітких підстав.
Великохатній С.Л. оголосив слухання закритими, оскільки порядок денний вичерпаний.
ВИРІШИЛИ:
Інформацію заступника начальника управління освіти, культури, сім’ї, молоді та спорту Козелецької селищної ради – начальника відділу освіти взяти до відома. Громадські обговорення проєкту рішення «Про припинення (ліквідацію) Лихолітської філії Козелецького ліцею №3 Козелецької селищної ради визнати такими, що відбулися. Відповідний проєкт рішення винести на розгляд сесії Козелецької селищної ради в терміни, визначені законодавством, з урахуванням пропозицій громадськості.
Голова С.Л.Великохатній
Секретар І.П.Сухорукова
ПРОТОКОЛ №2
громадських обговорень проєкту рішення про
припинення (ліквідацію) Скрипчинської філії Козелецького ліцею №3 Козелецької селищної ради
11 жовтня 2024 року с.Скрипчин
Місце проведення: вул. Центральна, 7, с.Скрипчин, територія Скрипчинської філії Козелецького ліцею №3 Козелецької селищної ради.
Час проведення: 14:00.
Робоча група:
Сергій Леонідович Великохатній – секретар Козелецької селищної ради;
Сенченко Людмила Михайлівна – заступник начальника управління освіти, культури, сім’ї, молоді та спорту Козелецької селищної ради– начальник відділу освіти;
Лисенко Юрій Григорович – старосту Скрипчинського старостату;
Татарчук Олена Володимирівна – директор Козелецького ліцею №3 Козелецької селищної ради;
Зудіхіна Віта Володимирівна – завідувач Скрипчинської філії Козелецького ліцею №3 Козелецької селищної ради.
Запрошені:
Шевченко Аліна Іванівна – юрисконсульт управління освіти, культури, сім’ї, молоді та спорту Козелецької селищної ради.
Присутні: учасники громадських слухань у кількості 31 осіб (список додається).
СЛУХАЛИ:
Сенченко Л.М. запропонувала обрати головою громадського обговорення Великохатнього С.Л.
Зудіхіна В.В. запропонувала обрати секретарем Клепець Т.І.
Інші пропозиції не надходили.
ВИРІШИЛИ:
Обрати головою громадського обговорення Великохатнього С.Л., секретарем – Клепець Т.І.
ПОРЯДОК ДЕННИЙ:
Великохатній С.Л. запропонував затвердити порядок денний та регламент громадського обговорення, а саме:
Слухання провести протягом 1 години.
ВИРІШИЛИ:
Затвердитипорядок денний та регламент громадського обговорення.
Великохатній С.Л. повідомив про причини та обставини, які спонукають до припинення (ліквідації) Скрипчинської філії Козелецького ліцею №3, інформував присутніх щодо основних аспектів оптимізації та реформування закладів загальної середньоїосвіти громади, бачення розвитку закладів освіти громади. Він наголосив на тому, щоправо учнів на освіту реалізується шляхом її здобуття в порядку, встановленому чинним законодавством України і в обсязі, достатньому для їх забезпечення.
Рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти приймає його засновник (засновники) відповідно до п.1 ст.32 ЗаконуУкраїни «Про повну загальну середню освіту». Мережа закладів загальної середньої освіти формується відповідно до законодавства з урахуванням соціально-економічної та демографічної ситуації, атакож відповідно до культурно-освітніх та інших потреб територіальної громади. Наповнюваність закладів освіти нашої громади не відповідає їхній потужності, кількість неповних класів, зокрема у філіях, багато, демографічна ситуація не покращується. У зв’язку із запитом депутатів на засіданні двадцять четвертої (позачергової) сесії Козелецької селищної ради восьмого скликання, з метою приведення освітньої мережі громади у відповідність до вимог законодавства, а саме формування оптимальної мережі закладів загальної середньої освіти, що відповідає потребам населення в наданні освітніх послуг із врахуванням соціальних, географічних та економічних умов, відповідно до розпорядження селищного голови від 22.02.2024 року №52 виноситься проєкт рішення про припинення (ліквідацію) Скрипчинської філії Козелецького ліцею №3 Козелецької селищної ради на громадське обговорення.
Сенченко Л.М. у доповіді зазначила, що завдання закладу освіти, насамперед, – давати учням якісні знання. Школа – це установа, яка фінансується з державного та місцевого бюджетів і повинна забезпечувати дітей освітою на рівні Державного стандарту. У закладі освіти учні мають отримати якісні освітні послуги, високий рівень підготовки, вміння спілкуватися в колективі однокласників, мають розвивати інтелектуальні, творчі, спортивні здібності. На жаль, зменшується наповнюваність класів, збільшується кількість учнів, які навчаються індивідуально у формі педагогічного патронажу, що не дає здобувачам освіти можливості виконати вимоги Державного стандарту освіти.
У Скрипчинській філії Козелецького ліцею №3 Козелецької селищної ради навчається 37 учнів при проєктній потужності 150 місць.
У закладі функціонують два класи-комплект (2 і 4 класи), 4 повних класів (2, 4, 6, 9 класи), 3 класи є неповними (5,7, 8 класи), в яких запроваджено індивідуальну форму навчання у формі педагогічного патронажу для 9 (25%) здобувачів освіти. Відповідно до Положення про індивідуальну форму здобуття повної загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 12.02.2016 року №8 (зі змінами), на кожного учня відводиться певна кількість навчальних годин, але яка є меншою від стандарту, а це унеможливлює повноцінне оволодіння здобувачами освіти навчальним матеріалом.
Із 37 здобувачів освіти 18 місцевих, а 19 підвозяться з 4 населених пунктів: сел.Козелець – 6, с.Пушкарі – 8, с.Волевачі – 5. Загалом зростання контингенту учнів філії не передбачається, оскільки нині в с.Скрипчин проживає 11 дітей дошкільного віку.
Освітній процес забезпечують 10 педагогічних працівників, з них 1 сумісник. Кількість обслуговуючого персоналу – 5 і 4 сезонні кочегари.
Ряд навчальних предметів, зокрема інформатика, хімія, мистецтво, технології і трудове навчання, фізична культура викладаються не фахівцями, що, безумовно, впливає на якість знань здобувачів освіти із зазначених предметів.
Здобувачів освіти Скрипчинської філії для забезпечення отримання якісних освітніх послуг планується підвозити шкільним автобусом до Козелецького ліцею №3 Козелецької селищної ради, який має захисне укриття для організації безпечних умов для здобувачів освіти, педагогічних та інших працівників під час освітнього процесу в разі включення сигналу «Повітряна тривога» або інших сигналів оповіщення.
ВИСТУПИЛИ:
Гатченко С.О., житель с.Скрипчин, запропонував знайти можливість зберегти заклад освіти, адже в приміщенні школи функціонує дитячий садочок, вихованці якого в подальшому стануть учнями філії. Він зазначив, що філія дає можливість учням отримувати знання за місцем проживання. Також він наголосив на тому, що шкільний автобус дуже часто виходить з ладу і учні змушені пропускати уроки, що призводить до прогалин у знаннях. Не всі батьки мають можливість підвозити дітей до ліцею власним транспортом.
Лисенко Ю.Г., староста Скрипчинського старостату, висловив думку, що в разі закриття Бобруйківської філії запропонувати батькам учнів продовжити навчання їхніх дітей у Скрипчинській філії. Збільшення кількості учнів дасть змогу продовжити роботу навчального закладу та зберегти робочі місця, що є важливим в умовах сьогодення.
Миненко Н.П. наголосила на тому, що дітям доведеться рано вставати на шкільний автобус. Додому дитина повертатиметься значно пізніше, ніж із місцевої філії. Це негативно вплине на фізичне здоров’я учнів, бо у них менше залишатиметься часу на відпочинок та підготовку до уроків. В умовах воєнного стану це додаткове навантаження на дітей.
Миненко М.А. виявив занепокоєння з приводу того, що його сину, який навчається у початкових класах, доведеться значно раніше прокидатися. Дитина не буде достатньо відпочивати, швидше стомлюватиметься, що призведе до значного погіршення засвоєння навчального матеріалу. Під час довготривалих повітряних тривог син перебуватиме в укритті з великою кількістю дітей, що негативно вплине на його психічний стан.
Чеботарський І.О. зазначив, що роботою закладу освіти задоволений, хоче, щоб його діти продовжили навчатися саме в цій філії. Але його непокоїть організація підвозу учнів (технічний стан автобуса) та непродуманий маршрут, бо його сім’я проживає в селищі Козелець. Він відмітив, що спільними зусиллями учителів та батьків у Скрипчинській філії було облаштовано укриття, що дає змогу дітям перебувати в безпечному місці під час повітряних тривог. Заклад, який має усе для безпечного навчання дітей, має працювати, а не закриватися.
Мазко Т.О. виявила занепокоєння з приводу того, що її діти змушені будуть рано прокидатися та пізно повертатися додому. Вона наголосила, що виховує дітей сама і не має можливості самостійно підвозити їх до ліцею в разі несправності автобуса.
Московченко О.А. зауважила, що її сім’я змушена була переїхати з військового містечка в с.Волевачі. На сьогодні її діти навчаються у філії, куди вона привозить їх своїм власним транспортом і планує робити це і надалі, бо вважає, що в цьому навчальному закладі її діти знаходься в безпеці.
Романович Н.М. запропонувала створити ініціативну групу та звернутися з проханням до голови громади, місцевих депутатів у вирішенні питання щодо збереження закладу освіти.
Великохатній С.Л. оголосив слухання закритими, оскільки порядок денний вичерпаний.
ВИРІШИЛИ:
Інформацію заступника начальника управління освіти, культури, сім’ї, молоді та спорту Козелецької селищної ради – начальника відділу освіти взяти до відома. Громадські обговорення проєкту рішення «Про припинення (ліквідацію) Скрипчинської філії Козелецького ліцею №3 Козелецької селищної ради визнати такими, що відбулися. Відповідний проєкт рішення винести на розгляд сесії Козелецької селищної ради в терміни, визначені законодавством, з урахуванням пропозицій громадськості.
Голова С.Л.Великохатній
Секретар Т.І.Клепець
Звіт про результати публічних громадських обговорень щодо
проєктів рішень сесії Козелецької селищної ради «Про припинення (ліквідацію) Лихолітської філії Козелецького ліцею №3 Козелецької селищної ради», «Про припинення (ліквідацію) Скрипчинської філії Козелецького ліцею №3 Козелецької селищної ради»
Відповідно до законів України «Про повну загальну середню освіту», «Про освіту», керуючись статтями 42, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в України», постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2010 №996 «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики», для забезпечення гласності, відкритості та прозорості діяльності органу місцевого самоврядування, врахування громадської думки під час прийняття важливих рішень Козелецькою селищною радою, на підставі розпорядження Козелецького селищного голови від 22.02.2024 року №52 «Про проведення консультацій з громадськістю щодо проєктів селищної ради про припинення (ліквідацію) філій Козелецького ліцею №3 у період з 10 до 11 жовтня 2024 року проведено публічні громадські обговорення проєктів рішень Козелецької селищної ради про припинення (ліквідацію) закладів освіти: Лихолітської філії Козелецького ліцею №3 Козелецької селищної ради, Скрипчинської філії Козелецького ліцею №3 Козелецької селищної ради.
Організатором громадських обговорень є Козелецька селищна рада. Інформаційне повідомлення про проведення громадських обговорень оприлюднено на офіційному сайті Козелецької селищної ради 28.02.2024 року в рубриці «Консультації з громадськістю».
Громадські обговорення проєктів рішень Козелецької селищної ради «Про припинення (ліквідацію) Лихолітської філії Козелецького ліцею №3 Козелецької селищної ради», «Про припинення (ліквідацію) Скрипчинської філії Козелецького ліцею №3 Козелецької селищної ради» проведено відповідно до графіка, затвердженого вищевказаним розпорядженням Козелецького селищного голови.
Цим розпорядженням було визначено проведення консультацій з громадськістю у формі публічного громадського обговорення шляхом зустрічей керівництва Козелецької селищної ради та управління освіти, культури, сім’ї, молоді та спорту Козелецької селищної ради з громадськістю старостинських округів Козелецької селищної ради. В обговоренні взяли участь представники робочої групи, жителі сіл Лихолітки, Скрипчин, представники профспілкових організацій працівників освіти, працівники закладів освіти (списки додаються). За результатами обговорень складалися протоколи громадських обговорень по кожному населеному пункту (додаються).
Пропозиції і зауваження, висловлені під час публічних громадських обговорень, будуть доведені до відома депутатів Козелецької селищної ради для врахування при ухваленні рішень щодо припинення (ліквідації) вищезазначених закладів освіти.
Звіт
про проведення електронних консультацій щодо перейменування вулиці Лесі Українки в с.Озерне
Для забезпечення вивчення та врахування думки громадськості, дотримання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2012 року № 989 «Про затвердження Порядку проведення громадського обговорення під час розгляду питань про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності, які за ними закріплені, об'єктам права власності, які належать фізичним особам, імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій», з 19.08.2024 року до 19.10.2024 року на офіційному сайті селищної ради було розміщено повідомлення про пропозицію жителів Озерненського старостинського округу щодо перейменування вулиці Лесі Українки в с.Озерне на честь загиблого захисника Миколи Тамазовича Волевача, жителя с.Озерне.
За час обговорення зауважень та пропозицій від жителів громади не надходило.
Загальний відділ селищної ради
Звіт про результати публічного громадського обговорення
плану формування перспективної мережі закладів загальної середньої освіти Козелецької селищної ради до 01 вересня 2027 року
Козелецька селищна рада в період з 24.06.2024 року до 24.07.2024 року проводила публічне громадське обговорення плану формування перспективної мережі закладів загальної середньої освіти Козелецької селищної ради до 01 вересня 2027 року.
Організатор публічних громадських обговорень – Козелецька селищна рада. Інформаційне повідомлення про проведення публічного громадського обговорення, розпорядження Козелецького селищного голови від 19.06.2024 року №152 «Про проведення публічного громадського обговорення» оприлюднено на офіційному сайті Козелецької селищної ради 24.06.2024 року в рубриці «Консультації з громадськістю».
Проведення публічного громадського обговорення цього питання було розпочато відповідно до плану заходів з організації та проведення публічного громадського обговорення, затвердженого розпорядженням Козелецького селищного голови від 19.06.2024 року №152 «Про проведення публічного громадського обговорення». Розпорядженням було визначено провести публічне громадське обговорення шляхом зустрічей керівництва Козелецької селищної ради та управління освіти, культури, сім’ї, молоді та спорту Козелецької селищної ради з громадськістю старостинських округів/старостатів, на території яких знаходяться заклади загальної середньої освіти.
Письмові пропозиції від громадськості щодо запропонованого плану формування перспективної мережі закладів загальної середньої освіти Козелецької селищної ради до 01 вересня 2027 року приймалися до 23.07.2024 року на електронну пошту управління освіти, культури, сім’ї, молоді та спорту Козелецької селищної ради. З дня оприлюднення інформаційного повідомлення про проведення публічного громадського обговорення плану формування перспективної мережі закладів загальної середньої освіти Козелецької селищної ради до 01 вересня 2027 року пропозицій від громадськості на електронну адресу не надходило.
У період з 26 до 28 червня 2024 року проведено публічні громадські обговорення плану формування перспективної мережі закладів загальної середньої освіти Козелецької селищної ради до 01 вересня 2027 року шляхом зустрічей керівництва Козелецької селищної ради та управління освіти, культури, сім’ї, молоді та спорту Козелецької селищної ради з громадськістю старостинських округів/старостатів, на території яких знаходяться Білейківський ліцей, Данівський ліцей, Козелецький ліцей №1, Козелецький ліцей №2, Козелецький ліцей №3, Лемешівський ліцей та Сираївський ліцей Козелецької селищної ради. В обговореннях взяли участь 297 осіб. Протоколи публічних громадських обговорень оприлюднено на офіційному сайті Козелецької селищної ради 08.07.2024 року в рубриці «Консультації з громадськістю».
За результатами публічного громадського обговорення, з урахуванням висловлених пропозицій, обґрунтувань та розрахунків вирішено подати проєкт рішення про затвердження Плану формування перспективної мережі закладів загальної середньої освіти Козелецької селищної на розгляд сесії Козелецької селищної ради.
ПРОТОКОЛ № 6
громадського обговорення плану формування перспективної мережі закладів загальної середньої освіти Козелецької селищної ради до 01 вересня 2027 року
28 червня 2024 року сел.Козелець
Місце проведення: вул. Івана Франка, буд.36/1, сел.Козелець, приміщення Козелецького ліцею №1 Козелецької селищної ради.
Час проведення: 10:30.
Робоча група:
Трофимченко Алла Андріївна – начальник управління освіти, культури, сім’ї, молоді та спорту Козелецької селищної ради;
Сенченко Людмила Михайлівна – заступник начальника управління освіти, культури, сім’ї, молоді та спорту Козелецької селищної ради – начальник відділу освіти;
Шевченко Аліна Іванівна – юрисконсульт управління освіти, культури, сім’ї, молоді та спорту Козелецької селищної ради.
Павленко Людмила Іванівна – директор Козелецького ліцею №1 Козелецької селищної ради.
Запрошені:
Бобруйко Надія Володимирівна – голова первинної профспілкової організації Козелецької громади Профспілки працівників освіти і науки України.
Присутні: учасники громадських слухань у кількості 44 осіб (список додається).
І. СЛУХАЛИ:
Павленко Л.І. запропонувала обрати головою громадського обговорення Трофимченко А.А., а секретарем Павлову А.І.
Інші пропозиції не надходили.
І. ВИРІШИЛИ:
Обрати головою громадського обговорення Трофимченко А.А., секретарем – Павлову А.І.
ПОРЯДОК ДЕННИЙ:
ІІ. СЛУХАЛИ:
Трофимченко А.А. запропонувала затвердити питання порядку денного та регламент громадського обговорення, а саме:
Обговорення провести протягом 1 години.
ІІ. ВИРІШИЛИ:
Затвердити порядок денний та регламент громадського обговорення.
ІІІ. СЛУХАЛИ:
Нинішні шестикласники НУШ у 2027 році мають піти в 10 клас із новими програмами, підручниками, а в деяких випадках навіть в інші приміщення. Які школи стануть ліцеями, а які заклади освіти вчитимуть тільки з 1 до 4 класу або з 5 до 9 – ці питання мають розв’язати місцеві органи влади та засновники шкіл до 1 вересня 2024 року, затвердивши плани сформованих мереж.
Відповідно до розпорядження селищного голови від 19.06.2024 року №152 виноситься план формування перспективної мережі закладів загальної середньої освіти Козелецької селищної ради до 01 вересня 2027 року №1 Козелецької селищної ради на публічне громадське обговорення.
За новою програмою учні зможуть обирати профіль, предмети, курси для поглибленого вивчення. Суть реформи профільної середньої освіти – це поглиблене вивчення предметів і підготовка до здобуття вищої освіти.
Закон України «Про повну загальну середню освіту» передбачає термін впровадження реформи протягом 2023-2033 років. 2023-2024 роки – підготовчий етап. На сьогодні в Чернігівській області сформовано перспективну мережу закладів профільної середньої освіти з 33 академічних ліцеїв, серед яких один ліцей передбачено і в Козелецькій громаді на базі Козелецького ліцею №3. До 01.09.2024 року цей план перспективної мережі має бути затверджений на обласному рівні.
Відповідно до плану формування перспективної мережі закладів загальної середньої освіти Козелецької селищної ради до 01 вересня 2027 року на території Козелецької селищної ради діятиме один Козелецький ліцей і 6 гімназій (Білейківська, Данівська, Козелецька №1, Козелецька №2, Лемешівська, Сираївська).
ІІІ. ВИСТУПИЛИ:
ІІІ. ВИРІШИЛИ:
Інформацію заступника начальника управління освіти, культури, сім’ї, молоді та спорту Козелецької селищної ради – начальника відділу освіти взяти до відома. Громадське обговорення плану формування перспективної мережі закладів загальної середньої освіти Козелецької селищної ради до 01 вересня 2027 року визнати такими, що відбулося. Відповідний проєкт рішення винести на розгляд сесії Козелецької селищної ради в терміни, визначені законодавством, з урахуванням пропозицій громадськості.
Голова А.А.Трофимченко
Секретар А.І.Павлова
08.07.2024
Звіт про результати публічних громадських обговорень
плану формування перспективної мережі закладів загальної середньої освіти Козелецької селищної ради до 01 вересня 2027 року
Відповідно до ст. ст. 140,143, 144 Конституції України, п. 20 ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ч. 2 ст. 32 Закону України «Про повну загальну середню освіту», постанови Кабінету Міністрів України від 03.11.2010 року № 996 «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики», з метою організації та проведення Козелецькою селищною радою, управлінням освіти, культури, сім’ї, молоді та спорту Козелецької селищної ради публічного громадського обговорення щодо формування мережі закладів освіти, що забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти, для забезпечення гласності, відкритості, прозорості в питаннях формування освітньої мережі у період з 26 до 28 червня 2024 року проведено публічні громадські обговорення плану формування перспективної мережі закладів загальної середньої освіти Козелецької селищної ради до 01 вересня 2027 року.
Організатором публічного громадського обговорення є Козелецька селищна рада. Інформаційне повідомлення про проведення публічного громадського обговоренння оприлюднено на офіційному сайті Козелецької селищної ради 24.06.2024 року в рубриці «Консультації з громадськістю».
Публічні громадські обговорення плану формування перспективної мережі закладів загальної середньої освіти Козелецької селищної ради до 01 вересня 2027 року проведено відповідно до графіка, затвердженого розпорядженням Козелецького селищного голови від 19.06.2024 року №152 «Про проведення публічного громадського обговорення».
Цим розпорядженням було визначено проведення публічного громадського обговорення шляхом зустрічей керівництва Козелецької селищної ради та управління освіти, культури, сім’ї, молоді та спорту Козелецької селищної ради з громадськістю старостинських округів/старостатів Козелецької селищної ради, на території яких знаходяться заклади загальної середньої освіти. В обговоренні взяли участь представники робочої групи, жителі сел.Козелець та сіл Білейки, Данівка, Лемеші, Сираї, представники профспілкових організацій працівників освіти, працівники закладів освіти (списки додаються). За результатами публічних громадських обговорень складено протоколи по кожному населеному пункту (додаються).
Пропозиції і зауваження, висловлені під час публічних громадських обговорень, будуть доведені до відома депутатів Козелецької селищної ради для врахування при ухваленні рішення «Про затвердження Плану формування перспективної мережі закладів загальної середньої освіти Козелецької селищної ради до 01 вересня 2027 року».
Протокол № 5 громадського обговорення плану формування перспективної мережі ЗЗСО селищної ради до 01.09.2027 від 28.06.2024 (Козелецький ліцей №2 селищної ради)
Протокол № 6 громадського обговорення плану формування перспективної мережі ЗЗСО селищної ради до 01.09.2027 від 28.06.2024 (Козелецький ліцей №1 селищної ради)
Протокол № 7 громадського обговорення плану формування перспективної мережі ЗЗСО селищної ради до 01.09.2027 від 28.06.2024 (Козелецький ліцей №3 селищної ради)
ПРОТОКОЛ №1
громадського обговорення плануформування перспективної мережі закладів загальної середньої освіти Козелецької селищної ради до
01 вересня 2027 року
26 червня 2024 року с.Лемеші
Місце проведення:вул.Розумовських, буд.2а,с.Лемеші, приміщенняЛемешівськоголіцею Козелецької селищної ради.
Час проведення: 09:30.
Робоча група:
Трофимченко Алла Андріївна – начальник управління освіти, культури, сім’ї, молоді та спорту Козелецької селищної ради;
Сенченко Людмила Михайлівна – заступник начальника управління освіти, культури, сім’ї, молоді та спорту Козелецької селищної ради– начальник відділу освіти;
Шевченко Аліна Іванівна – юрисконсульт управління освіти, культури, сім’ї, молоді та спорту Козелецької селищної ради.
Харченко Надія Семенівна – староста Лемешівськогостаростинського округу;
СтарченкоІрина Володимирівна – директор Лемешівськоголіцею Козелецької селищної ради;
Запрошені:
Бобруйко Надія Володимирівна – голова первинної профспілкової організації Козелецької громади Профспілки працівників освіти і науки України.
Присутні:учасники громадських слухань у кількості 33 осіб (список додається).
І. СЛУХАЛИ:
Старченко І.В. запропонувала обрати головою громадського обговорення Трофимченко А.А., а секретарем Савенко О.В.
Інші пропозиції не надходили.
І. ВИРІШИЛИ:
Обрати головою громадського обговоренняТрофимченко А.А., секретарем – Савенко О.В.
ПОРЯДОК ДЕННИЙ:
ІІ. СЛУХАЛИ:
Трофимченко А.А. запропонувала затвердити питанняпорядку денного та регламент громадського обговорення, а саме:
Обговорення провести протягом 1 години.
ІІ. ВИРІШИЛИ:
Затвердитипорядок денний та регламент громадського обговорення.
ІІІ. СЛУХАЛИ:
Нинішні шестикласники НУШ у 2027 році мають піти в 10 клас із новими програмами, підручниками, а в деяких випадках навіть в інші приміщення. Які школи стануть ліцеями, а які заклади освіти вчитимуть тільки з 1 до 4 класу або з 5 до 9 – ці питання мають розв’язати місцеві органи влади та засновники шкіл до 1 вересня 2024 року, затвердивши плани сформованих мереж.
Відповідно до розпорядження селищного голови від 19.06.2024 року №152 виноситься план формування перспективної мережізакладів загальної середньої освітиКозелецької селищної ради до 01 вересня 2027 року №1 Козелецької селищної радина публічне громадське обговорення.
За новою програмою учні зможуть обирати профіль, предмети, курси для поглибленого вивчення. Суть реформи профільної середньої освіти – це поглиблене вивчення предметів і підготовка до здобуття вищої освіти.
Закон України «Про повну загальну середню освіту» передбачає термін впровадження реформи протягом 2023-2033 років. 2023-2024 роки – підготовчий етап. На сьогодні в Чернігівській області сформовано перспективну мережу закладів профільної середньої освіти з 33 академічних ліцеїв, серед яких один ліцей передбачено і в Козелецькій громаді на базі Козелецького ліцею №3. До 01.09.2024 року цей план перспективної мережі має бути затверджений на обласному рівні.
Відповідно до плану формування перспективної мережі закладів загальної середньої освіти Козелецької селищної ради до 01 вересня 2027 року на території Козелецької селищної ради діятиме один Козелецький ліцей і 6 гімназій (Білейківська, Данівська, Козелецька №1, Козелецька №2, Лемешівська, Сираївська).
ІІІ. ВИСТУПИЛИ:
ІІІ. ВИРІШИЛИ:
Інформацію заступника начальника управління освіти, культури, сім’ї, молоді та спорту Козелецької селищної ради– начальника відділу освітивзяти довідома. Громадське обговорення плануформування перспективної мережі закладів загальної середньої освіти Козелецької селищної ради до 01 вересня 2027 рокувизнати такими, що відбулося. Відповідний проєкт рішення винести на розгляд сесії Козелецької селищної ради в терміни, визначені законодавством, з урахуванням пропозицій громадськості.
Голова А.А.Трофимченко
Секретар О.В.Савенко
ПРОТОКОЛ №7
громадського обговорення плану формування перспективної мережі закладів загальної середньої освіти Козелецької селищної ради до
01 вересня 2027 року
28 червня 2024 року сел.Козелець
Місце проведення: Свято-Преображенська, буд.32а, сел.Козелець, приміщення Козелецького ліцею №3 Козелецької селищної ради.
Час проведення: 12:00.
Робоча група:
Трофимченко Алла Андріївна – начальник управління освіти, культури, сім’ї, молоді та спорту Козелецької селищної ради;
Сенченко Людмила Михайлівна – заступник начальника управління освіти, культури, сім’ї, молоді та спорту Козелецької селищної ради – начальник відділу освіти;
Шевченко Аліна Іванівна – юрисконсульт управління освіти, культури, сім’ї, молоді та спорту Козелецької селищної ради.
Татарчук Олена Володимирівна – директор Козелецького ліцею №3 Козелецької селищної ради.
Запрошені:
Бобруйко Надія Володимирівна – голова первинної профспілкової організації Козелецької громади Профспілки працівників освіти і науки України.
Присутні: учасники громадських слухань у кількості 120 осіб (список додається).
І. СЛУХАЛИ:
Татарчук О.В. запропонувала обрати головою громадського обговорення Трофимченко А.А., а секретарем Михед І.В.
Інші пропозиції не надходили.
І. ВИРІШИЛИ:
Обрати головою громадського обговорення Трофимченко А.А., секретарем – Михед І.В.
ПОРЯДОК ДЕННИЙ:
ІІ. СЛУХАЛИ:
Трофимченко А.А. запропонувала затвердити питання порядку денного та регламент громадського обговорення, а саме:
Обговорення провести протягом 1 години.
ІІ. ВИРІШИЛИ:
Затвердити порядок денний та регламент громадського обговорення.
ІІІ. СЛУХАЛИ:
Нинішні шестикласники НУШ у 2027 році мають піти в 10 клас із новими програмами, підручниками, а в деяких випадках навіть в інші приміщення. Які школи стануть ліцеями, а які заклади освіти вчитимуть тільки з 1 до 4 класу або з 5 до 9 – ці питання мають розв’язати місцеві органи влади та засновники шкіл до 1 вересня 2024 року, затвердивши плани сформованих мереж.
Відповідно до розпорядження селищного голови від 19.06.2024 року №152 виноситься план формування перспективної мережі закладів загальної середньої освіти Козелецької селищної ради до 01 вересня 2027 року №1 Козелецької селищної ради на публічне громадське обговорення.
За новою програмою учні зможуть обирати профіль, предмети, курси для поглибленого вивчення. Суть реформи профільної середньої освіти – це поглиблене вивчення предметів і підготовка до здобуття вищої освіти.
Закон України «Про повну загальну середню освіту» передбачає термін впровадження реформи протягом 2023-2033 років. 2023-2024 роки – підготовчий етап. На сьогодні в Чернігівській області сформовано перспективну мережу закладів профільної середньої освіти з 33 академічних ліцеїв, серед яких один ліцей передбачено і в Козелецькій громаді на базі Козелецького ліцею №3. До 01.09.2024 року цей план перспективної мережі має бути затверджений на обласному рівні.
Відповідно до плану формування перспективної мережі закладів загальної середньої освіти Козелецької селищної ради до 01 вересня 2027 року на території Козелецької селищної ради діятиме один Козелецький ліцей і 6 гімназій (Білейківська, Данівська, Козелецька №1, Козелецька №2, Лемешівська, Сираївська).
ІІІ. ВИСТУПИЛИ:
ІІІ. ВИРІШИЛИ:
Інформацію заступника начальника управління освіти, культури, сім’ї, молоді та спорту Козелецької селищної ради – начальника відділу освіти взяти до відома. Громадське обговорення плану формування перспективної мережі закладів загальної середньої освіти Козелецької селищної ради до 01 вересня 2027 року визнати такими, що відбулося. Відповідний проєкт рішення винести на розгляд сесії Козелецької селищної ради в терміни, визначені законодавством, з урахуванням пропозицій громадськості.
Голова А.А.Трофимченко
Секретар І.В.Михед
Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International License, якщо не зазначено інше