ПРОЄКТ
Україна
КОЗЕЛЕЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРНІГІВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
(п’ятдесят дев’ята сесія восьмого скликання)
24 липня 2026 року
сел. Козелець
№ 01-59/VIII
Про дострокове припинення повноважень
депутата Козелецької селищної ради
восьмого скликання Гуца А.М.
На виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 12 січня 2024 року по справі №620/8855/23, яким зобов’язано Козелецьку селищну раду розглянути заяву депутата селищної ради Гуца Анатолія Миколайовича від 16.01.2023 року про складення депутатських повноважень, керуючись п. 2 ч. 2 ст. 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», п. 14 ч. 1 ст. 26, ч.1 ст.49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищна рада вирішила:
Голова Валентин БРИГИНЕЦЬ
ПРОЄКТ
Україна
КОЗЕЛЕЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРНІГІВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
(п’ятдесят дев’ята сесія восьмого скликання)
24 липня 2026 року
сел. Козелець
№ 02-59/VIII
Про перерозподіл видаткової
частини селищного бюджету
Відповідно до Бюджетного кодексу України, постанови Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 № 18 «Про затвердження Порядку передачі бюджетних призначень, перерозподілу видатків бюджету і надання кредитів з бюджету», постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2022 року №252 «Деякі питання формування та виконання місцевих бюджетів у період воєнного стану», керуючись ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні, селищна рада вирішила:
- збільшити КПКВК 0614060 «Забезпечення діяльності палаців i будинків культури, клубів, центрів дозвілля та iнших клубних закладів» КЕКВ 3110 «Придбання обладнання і предметів довгострокового користування» на суму 18000,00 грн (закупівля комп’ютерної техніки) за рахунок зменшення КЕКВ 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)» на суму 18000,00 грн;
- збільшити КПКВК 0813105 «Надання реабілітаційних послуг особам з інвалідністю та дітям з інвалідністю» КЕКВ 3142 «Реконструкція та реставрація інших об’єктів» на суму 8145,29 грн за рахунок зменшення КЕКВ 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)» на суму 8145,29 грн.
Голова Валентин БРИГИНЕЦЬ
ПРОЄКТ
Україна
КОЗЕЛЕЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРНІГІВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
(п’ятдесят дев’ята сесія восьмого скликання)
24 липня 2026 року
сел. Козелець
№03-59/VIII
Про збільшення дохідної та видаткової частини бюджету за рахунок перевиконання дохідної частини селищного бюджету
Відповідно до Бюджетного кодексу України, постанови Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 № 18 «Про затвердження Порядку передачі бюджетних призначень, перерозподілу видатків бюджету і надання кредитів з бюджету», постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2022 року №252 «Деякі питання формування та виконання місцевих бюджетів у період воєнного стану», керуючись ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні, селищна рада вирішила:
Голова Валентин БРИГИНЕЦЬ
ПРОЄКТ
Україна
КОЗЕЛЕЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРНІГІВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
(п’ятдесят дев’ята сесія восьмого скликання)
24 липня 2026 року
сел. Козелець
№ 04-59/VIII
Про виділення коштів на співфінансування
придбання шкільного автобуса
Відповідно до Бюджетного кодексу України, постанови Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 № 18 «Про затвердження Порядку передачі бюджетних призначень, перерозподілу видатків бюджету і надання кредитів з бюджету», постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2022 року №252 «Деякі питання формування та виконання місцевих бюджетів у період воєнного стану», постанови КМУ від 25.02.2026 №251 «Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію публічного інвестиційного проекту на безперешкодний доступ до якісної освіти - шкільні автобуси у 2026 році, згідно листа Управління освіти і науки облдержадміністрації від 26.06.2026 №07-20/1256 «Про співфінансування придбання шкільних автобусів», керуючись ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищна рада вирішила:
- збільшити видаткову частину загального фонду бюджету по КПКВК 3719720 «Субвенція з місцевого бюджету на підготовку та реалізацію публічних інвестиційних проектів/програм публічних інвестицій» КЕКВ 2620 «Поточні трансферти органам державного управління інших рівнів» на суму 200 000,00 грн. за рахунок залишку коштів станом на 01.01.2026 року по коду 602100 «На початок періоду»;
- збільшити видаткову частину спеціального фонду (бюджет розвитку) згідно коду 602400 «Кошти, що передаються із загального фонду бюджету до бюджету розвитку (спеціального фонду)» по КПКВК 3719720 «Субвенція з місцевого бюджету на підготовку та реалізацію публічних інвестиційних проектів/програм публічних інвестицій» КЕКВ 3220 «Капітальні трансферти органам державного управління інших рівнів» на суму 200 000,00 грн. за рахунок зменшення загального фонду КПКВК 3719720 «Субвенція з місцевого бюджету на підготовку та реалізацію публічних інвестиційних проектів/програм публічних інвестицій» КЕКВ 2620 «Поточні трансферти органам державного управління інших рівнів» на співфінансування інвестиційних проєктів обласному бюджету Чернігівської області (придбання шкільного автобусу).
Голова Валентин БРИГИНЕЦЬ
ПРОЄКТ
Україна
КОЗЕЛЕЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРНІГІВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
(п’ятдесят дев’ята сесія восьмого скликання)
24 липня 2026 року
сел. Козелець
№05-59/VIII
Про збільшення дохідної та видаткової
частини селищного бюджету за рахунок
іншої субвенції
Відповідно до Бюджетного кодексу України, постанови Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 № 18 «Про затвердження Порядку передачі бюджетних призначень, перерозподілу видатків бюджету і надання кредитів з бюджету», постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2022 року №252 «Деякі питання формування та виконання місцевих бюджетів у період воєнного стану», розпорядження ЧОВА №879 від 06.07.2026 року «Про внесення змін до обласного бюджету Чернігівської області на 2026 рік», керуючись ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні, селищна рада вирішила:
Голова Валентин БРИГИНЕЦЬ
ПРОЄКТ
Україна
КОЗЕЛЕЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРНІГІВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
(п’ятдесят дев’ята сесія восьмого скликання)
24 липня 2026 року
сел. Козелець
№06-59/VIII
Про затвердження cубвенції з місцевого бюджету на
реалізацію публічного інвестиційного проекту на
облаштування безпечних умов у закладах, що надають
загальну середню освіту (протипожежний захист),
зокрема військових (військово-морських, військово-
спортивних) ліцеях, ліцеях із посиленою військово-
фізичною підготовкою за рахунок відповідної
субвенції з державного бюджету
Відповідно до Бюджетного кодексу України, постанови Кабінету Міністрів України від 30.12.2024 № 1530 «Про затвердження Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію публічного інвестиційного проекту на облаштування безпечних умов у закладах, що надають загальну середню освіту (протипожежний захист), зокрема військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеях, ліцеях із посиленою військово-фізичною підготовкою», постанови Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 № 18 «Про затвердження Порядку передачі бюджетних призначень, перерозподілу видатків бюджету і надання кредитів з бюджету», постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2022 року №252 «Деякі питання формування та виконання місцевих бюджетів у період воєнного стану», керуючись ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищна рада вирішила:
1.1. Збільшити дохідну частину загального фонду селищного бюджету по коду 41057900 «Субвенція з місцевого бюджету на реалізацію публічного інвестиційного проекту на облаштування безпечних умов у закладах, що надають загальну середню освіту (протипожежний захист), зокрема військових (військово-морських, військово- спортивних) ліцеях, ліцеях із посиленою військово-фізичною підготовкою за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету» на суму 1 172 984,00 грн.;
1.2. Збільшити видаткову частину загального фонду селищного бюджету по КПКВК 0611232 «Виконання заходів щодо забезпечення реалізації публічного інвестиційного проекту на облаштування безпечних умов у закладах, що надають загальну середню освіту (протипожежний захист), зокрема військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеях, ліцеях із посиленою військово-фізичною підготовкою, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам» КЕКВ 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)» на суму 1 172 984,00 грн.;
1.3. Збільшити видаткову частину спеціального фонду (бюджету розвитку) селищного бюджету по КПКВК 0611232 «Виконання заходів щодо забезпечення реалізації публічного інвестиційного проекту на облаштування безпечних умов у закладах, що надають загальну середню освіту (протипожежний захист), зокрема військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеях, ліцеях із посиленою військово-фізичною підготовкою, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам» КЕКВ 3132 «Капітальний ремонт інших об`єктів» на суму 1 172 984,00 грн. за рахунок зменшення загального фонду бюджету КПКВК 0611232 «Виконання заходів щодо забезпечення реалізації публічного інвестиційного проекту на облаштування безпечних умов у закладах, що надають загальну середню освіту (протипожежний захист), зокрема військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеях, ліцеях із посиленою військово-фізичною підготовкою, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам» КЕКВ 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)» на суму 1 172 984,00 грн, згідно коду 602400 «Кошти, що передаються із загального фонду бюджету до бюджету розвитку (спеціального фонду)».
2.1. Збільшити видаткову частину загального фонду селищного бюджету по КПКВК 0611231 «Співфінансування заходів, що реалізуються за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію публічного інвестиційного проекту на облаштування безпечних умов у закладах, що надають загальну середню освіту (протипожежний захист), зокрема військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеях, ліцеях із посиленою військово-фізичною підготовкою» КЕКВ 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)» на суму 130 332,00 грн.;
2.2. Збільшити видаткову частину спеціального фонду фонду (бюджету розвитку) селищного бюджету по КПКВК 0611231 «Співфінансування заходів, що реалізуються за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію публічного інвестиційного проекту на облаштування безпечних умов у закладах, що надають загальну середню освіту (протипожежний захист), зокрема військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеях, ліцеях із посиленою військово-фізичною підготовкою» КЕКВ 3132 «Капітальний ремонт інших об`єктів» на суму 130 332,00 грн. за рахунок зменшення загального фонду бюджету КПКВК 0611231 «Співфінансування заходів, що реалізуються за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію публічного інвестиційного проекту на облаштування безпечних умов у закладах, що надають загальну середню освіту (протипожежний захист), зокрема військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеях, ліцеях із посиленою військово-фізичною підготовкою» КЕКВ 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)» на суму 130 332,00 грн. згідно коду 602400 «Кошти, що передаються із загального фонду бюджету до бюджету розвитку (спеціального фонду)».
Голова Валентин БРИГИНЕЦЬ
ПРОЄКТ
Україна
КОЗЕЛЕЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРНІГІВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
(п’ятдесят дев’ята сесія восьмого скликання)
24 липня 2026 року
сел. Козелець
№ 07-59/VIII
Про збільшення селищного бюджету за рахунок
субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам
Відповідно до Бюджетного кодексу України, постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2022 року №252 «Деякі питання формування та виконання місцевих бюджетів у період воєнного стану», постанови КМУ від 01.07.2026 № 869 «Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення харчуванням учнів закладів загальної середньої освіти у 2026 році», розпорядження ЧОВА №934 від 09.07.2026 «Про внесення змін до обласного бюджету Чернігівської області на 2026 рік», керуючись ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищна рада вирішила:
- збільшити дохідну частину загального фонду селищного бюджету на 2025 рік за рахунок коду доходу 41031100 «Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення харчуванням учнів закладів загальної середньої освіти» на суму 2 443 100,00 грн.;
- збільшити видаткову частину загального фонду бюджету по КПКВК 0611702 «Забезпечення харчуванням учнів закладів загальної середньої освіти за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам» КЕКВ 2230 «Продукти харчування» на суму 2 443 100,00 грн.
Голова Валентин БРИГИНЕЦЬ
ПРОЄКТ
Україна
КОЗЕЛЕЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРНІГІВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
(п’ятдесят дев’ята сесія восьмого скликання)
24 липня 2026 року
сел. Козелець
№08-59/VIII
Про фінансування Програми матеріально-технічної
та фінансової підтримки військових частин Збройних
Сил України, частин Сил територіальної оборони на
2025-2026 роки
Відповідно до Бюджетного кодексу України, постанови Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 № 18 «Про затвердження Порядку передачі бюджетних призначень, перерозподілу видатків бюджету і надання кредитів з бюджету», постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2022 року №252 «Деякі питання формування та виконання місцевих бюджетів у період воєнного стану», Програми матеріально-технічної та фінансової підтримки військових частин Збройних Сил України, частин Сил територіальної оборони на 2025-2026 роки у новій редакції затвердженої рішенням п’ятдесят п’ятої сесії Козелецької селищної ради восьмого скликання від 27.03.2026 р. №04-55/VIII та керуючись ст. ст. 25, 26, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» селищна рада вирішила:
- збільшити КПКВ 3719800 «Субвенція з місцевого бюджету державному бюджету на виконання програм соціально-економічного розвитку регіонів» КЕКВ 2620 «Поточні трансферти органам державного управління інших рівнів» на суму 528 000,00 грн. за рахунок зменшення КПКВ 3719800 «Субвенція з місцевого бюджету державному бюджету на виконання програм соціально-економічного розвитку регіонів» КЕКВ 3220 «Капітальні трансферти органам державного управління інших рівнів».
2.1. Військовій частині *** по КПКВК 3719800 «Субвенція з місцевого бюджету державному бюджету на виконання програм соціально-економічного розвитку регіонів» КЕКВ 2620 «Поточні трансферти органам державного управління інших рівнів» в сумі 300 000,00 грн.;
2.2. Військовій частині *** по КПКВК 3719800 «Субвенція з місцевого бюджету державному бюджету на виконання програм соціально-економічного розвитку регіонів» КЕКВ 3220 «Капітальні трансферти органам державного управління інших рівнів» в сумі 200 000,00 грн.;
2.3. Військовій частині *** (для забезпечення військової частини ***) по КПКВК 3719800 «Субвенція з місцевого бюджету державному бюджету на виконання програм соціально-економічного розвитку регіонів» КЕКВ 3220 «Капітальні трансферти органам державного управління інших рівнів» в сумі 72000,00 грн та КЕКВ 2620 «Поточні трансферти органам державного управління інших рівнів» в сумі 228 000,00 грн.
Голова Валентин БРИГИНЕЦЬ
ПРОЄКТ
Україна
КОЗЕЛЕЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРНІГІВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
(п’ятдесят дев’ята сесія восьмого скликання)
24 липня 2026 року
сел. Козелець
№ 09-59/VIII
Про внесення змін до рішення п’ятдесят другої
сесії селищної ради восьмого скликання
від 19 грудня 2025 року №05-52/VIII
«Про селищний бюджет Козелецької селищної
ради на 2026 рік»
25518000000
(код бюджету)
Керуючись Бюджетним кодексом України, п. 23 ч. 1 статті 26, статтею 61 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, селищна рада вирішила:
1. Внести зміни до рішення п’ятдесят другої сесії селищної ради восьмого скликання від 19 грудня 2025 року № 05-52/VIII «Про селищний бюджет Козелецької селищної ради на 2026 рік», а саме:
1.1. Пункт 1-2,5-7 рішення викласти в новій редакції:
«1. Визначити на 2026 рік:
доходи селищного бюджету у сумі 315 982 252,95 гривень, у тому числі доходи загального фонду селищного бюджету 312 927 052,95 гривень та доходи спеціального фонду селищного бюджету 3 055 200,00 гривень, згідно з додатком 1 до цього рішення;
видатки селищного бюджету у сумі 333 094 240,34 гривень, у тому числі видатки загального фонду селищного бюджету 299 061 298,95 гривень та видатки спеціального фонду селищного бюджету 34 032 941,39 гривень, згідно з додатком 3 до цього рішення;
повернення кредитів до селищного бюджету в сумі 86 000,00 гривень, в тому числі повернення кредитів до спеціального фонду селищного бюджету – 86 000,00 гривень, згідно з додатком 4 до цього рішення;
профіцит загального фонду селищного бюджету у сумі 27 857 886,00 гривень, згідно з додатком 2 до цього рішення;
дефіцит спеціального фонду селищного бюджету у сумі 27 857 886,00 гривень, згідно з додатком 2 до цього рішення;
оборотний залишок бюджетних коштів селищного бюджету у розмірі 5 000,00 гривень;
резервний фонд селищного бюджету у розмірі 50 000,00 гривень, що становить 0,02 відсотків видатків загального фонду бюджету Козелецької селищної територіальної громади, визначених цим пунктом.
«2. Затвердити бюджетні призначення головним розпорядникам коштів селищного бюджету на 2026 рік у розрізі відповідальних виконавців за бюджетними програмами, згідно з додатком 3 до цього рішення.
«3. Затвердити на 2026 рік міжбюджетні трансферти, згідно з додатком 5 до цього рішення.
«4. Затвердити на 2026 рік обсяги публічних інвестицій у розрізі публічних інвестиційних проєктів та програм публічних інвестицій, згідно з додатком 6 до цього рішення.
«5. Затвердити розподіл витрат селищного бюджету на реалізацію місцевих/регіональних програм, згідно з додатком 7 до цього рішення.
Голова Валентин БРИГИНЕЦЬ
Додаток 1 до рішення
п"ятдесят дев"ятої сесії селищної ради восьмого
скликання від 24 липня 2026 року № 09-59/VIII
| Додаток 1 до рішення п"ядесят другої сесії Козелецької селищної ради восьмого скликання "Про селищний бюджет Козелецької селищної ради на 2026 рік" 19 грудня 2025 року № 05 -52/VIII |
|||||
| Доходи селищного бюджету на 2026 рік | |||||
| 2551800000 | |||||
| (код бюджету) | (грн) | ||||
| Код | Найменування згідно з Класифікацією доходів бюджету | Усього | Загальний фонд | Спеціальний фонд | |
| усього | у тому числі бюджет розвитку | ||||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
| 10000000 | Податкові надходження | 215 864 011,00 | 215 660 011,00 | 204 000,00 | - |
| 11000000 | Податки на доходи, податки на прибуток, податки на збільшення ринкової вартості | 115 797 810,00 | 115 797 810,00 | - | - |
| 11010000 | Податок та збір на доходи фізичних осіб | 115 727 810,00 | 115 727 810,00 | - | - |
| 11010100 | Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати | 90 099 310,00 | 90 099 310,00 | - | - |
| 11010400 | Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку інших ніж заробітна плата | 23 173 700,00 | 23 173 700,00 | - | - |
| 11010500 | Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування | 1 954 800,00 | 1 954 800,00 | - | - |
| 11011300 | Податок на доходи фізичних осіб у вигляді мінімального податкового зобов`язання, що підлягає сплаті фізичними особами | 500 000,00 | 500 000,00 | - | - |
| 11020000 | Податок на прибуток підприємств | 70 000,00 | 70 000,00 | - | - |
| 11020200 | Податок на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності | 70 000,00 | 70 000,00 | - | - |
| 13000000 | Рентна плата та плата за використання інших природних ресурсів | 1 113 000,00 | 1 113 000,00 | - | - |
| 13010000 | Рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів | 1 100 000,00 | 1 100 000,00 | - | - |
| 13010100 | Рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування | 650 000,00 | 650 000,00 | - | - |
| 13010200 | Рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів (крім рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування) | 450 000,00 | 450 000,00 | - | - |
| 13030000 | Рентна плата за користування надрами загальнодержавного значення | 13 000,00 | 13 000,00 | - | - |
| 13030100 | Рентна плата за користування надрами для видобування інших корисних копалин загальнодержавного значення (крім видобування корисних копалин, визначених як Активи природних ресурсів) | 13 000,00 | 13 000,00 | - | - |
| 14000000 | Внутрішні податки на товари та послуги | 32 929 701,00 | 32 929 701,00 | - | - |
| 14020000 | Акцизний податок з вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції) | 2 500 000,00 | 2 500 000,00 | - | - |
| 14021900 | Пальне | 2 500 000,00 | 2 500 000,00 | - | - |
| 14030000 | Акцизний податок з ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції) | 19 797 701,00 | 19 797 701,00 | - | - |
| 14031900 | Пальне | 19 797 701,00 | 19 797 701,00 | - | - |
| 14040000 | Акцизний податок з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів | 10 632 000,00 | 10 632 000,00 | - | - |
| 14040100 | Акцизний податок з реалізації виробниками та/або імпортерами, у тому числі в роздрібній торгівлі тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, що оподатковується згідно з підпунктом 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 Податкового кодексу України | 6 600 000,00 | 6 600 000,00 | - | - |
| 14040200 | Акцизний податок з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (крім тих, що оподатковуються згідно з підпунктом 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 Податкового кодексу України) | 4 032 000,00 | 4 032 000,00 | - | - |
| 18000000 | Місцеві податки та збори, що сплачуються (перераховуються) згідно з Податковим кодексом України | 65 819 500,00 | 65 819 500,00 | - | - |
| 18010000 | Податок на майно | 22 413 000,00 | 22 413 000,00 | - | - |
| 18010100 | Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об`єктів житлової нерухомості | 3 000,00 | 3 000,00 | - | - |
| 18010200 | Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об`єктів житлової нерухомості | 270 000,00 | 270 000,00 | - | - |
| 18010300 | Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості | 2 000 000,00 | 2 000 000,00 | - | - |
| 18010400 | Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості | 2 000 000,00 | 2 000 000,00 | - | - |
| 18010500 | Земельний податок з юридичних осіб | 1 000 000,00 | 1 000 000,00 | - | - |
| 18010600 | Орендна плата з юридичних осіб | 9 100 000,00 | 9 100 000,00 | - | - |
| 18010700 | Земельний податок з фізичних осіб | 840 000,00 | 840 000,00 | - | - |
| 18010900 | Орендна плата з фізичних осіб | 7 000 000,00 | 7 000 000,00 | - | - |
| 18011000 | Транспортний податок з фізичних осіб | 100 000,00 | 100 000,00 | - | - |
| 18011100 | Транспортний податок з юридичних осіб | 100 000,00 | 100 000,00 | - | - |
| 18030000 | Туристичний збір | 6 100,00 | 6 100,00 | - | - |
| 18030100 | Туристичний збір, сплачений юридичними особами | 6 000,00 | 6 000,00 | - | - |
| 18030200 | Туристичний збір, сплачений фізичними особами | 100,00 | 100,00 | - | - |
| 18050000 | Єдиний податок | 43 400 400,00 | 43 400 400,00 | - | - |
| 18050300 | Єдиний податок з юридичних осіб | 5 400 000,00 | 5 400 000,00 | - | - |
| 18050400 | Єдиний податок з фізичних осіб | 26 500 400,00 | 26 500 400,00 | - | - |
| 18050500 | Єдиний податок з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків | 11 500 000,00 | 11 500 000,00 | - | - |
| 19000000 | Інші податки та збори | 204 000,00 | - | 204 000,00 | - |
| 19010000 | Екологічний податок | 204 000,00 | - | 204 000,00 | - |
| 19010100 | Екологічний податок, який справляється за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення (за винятком викидів в атмосферне повітря двоокису вуглецю) | 60 000,00 | - | 60 000,00 | - |
| 19010200 | Надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об`єкти | 80 000,00 | - | 80 000,00 | - |
| 19010300 | Надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини | 64 000,00 | - | 64 000,00 | - |
| 20000000 | Неподаткові надходження | 7 535 900,00 | 5 185 200,00 | 2 350 700,00 | - |
| 21000000 | Доходи від власності та підприємницької діяльності | 2 225 200,00 | 2 225 200,00 | - | - |
| 21010000 | Частина чистого прибутку (доходу) державних або комунальних унітарних підприємств та їх об`єднань, що вилучається до відповідного бюджету, та дивіденди (дохід), нараховані на акції (частки) господарських товариств, у статутних капіталах яких є державна або комунальна власність | 200,00 | 200,00 | - | - |
| 21010300 | Частина чистого прибутку (доходу) комунальних унітарних підприємств та їх об`єднань, що вилучається до відповідного місцевого бюджету | 200,00 | 200,00 | - | - |
| 21080000 | Інші надходження | 2 225 000,00 | 2 225 000,00 | - | - |
| 21081100 | Адміністративні штрафи та інші санкції | 2 000 000,00 | 2 000 000,00 | - | - |
| 21081500 | Штрафні санкції, що застосовуються відповідно до Закону України `Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального` | 225 000,00 | 225 000,00 | - | - |
| 22000000 | Адміністративні збори та платежі, доходи від некомерційної господарської діяльності | 1 460 000,00 | 1 460 000,00 | - | - |
| 22010000 | Плата за надання адміністративних послуг | 1 030 000,00 | 1 030 000,00 | - | - |
| 22010300 | Адміністративний збір, що справляється відповідно до Закону України `Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань` | 30 000,00 | 30 000,00 | - | - |
| 22012500 | Плата за надання інших адміністративних послуг | 1 000 000,00 | 1 000 000,00 | - | - |
| 22080000 | Надходження від орендної плати за користування єдиним майновим комплексом та іншим державним майном | 410 000,00 | 410 000,00 | - | - |
| 22080400 | Надходження від орендної плати за користування майновим комплексом та іншим майном, що перебуває в комунальній власності | 410 000,00 | 410 000,00 | - | - |
| 22090000 | Державне мито | 20 000,00 | 20 000,00 | - | - |
| 22090100 | Державне мито, що сплачується за місцем розгляду та оформлення документів, у тому числі за оформлення документів на спадщину і дарування | 20 000,00 | 20 000,00 | - | - |
| 24000000 | Інші неподаткові надходження | 1 550 000,00 | 1 500 000,00 | 50 000,00 | - |
| 24060000 | Інші надходження | 1 550 000,00 | 1 500 000,00 | 50 000,00 | - |
| 24060300 | Інші надходження | 1 500 000,00 | 1 500 000,00 | - | - |
| 24062100 | Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності | 50 000,00 | - | 50 000,00 | - |
| 25000000 | Власні надходження бюджетних установ | 2 300 700,00 | - | 2 300 700,00 | - |
| 25010000 | Надходження від плати за послуги, що надаються бюджетними установами згідно із законодавством | 2 300 700,00 | - | 2 300 700,00 | - |
| 25010100 | Плата за послуги, що надаються бюджетними установами згідно з їх основною діяльністю | 2 258 700,00 | - | 2 258 700,00 | - |
| 25010300 | Плата за оренду майна бюджетних установ, що здійснюється відповідно до Закону України `Про оренду державного та комунального майна` | 42 000,00 | - | 42 000,00 | - |
| 30000000 | Доходи від операцій з капіталом | 360 500,00 | - | 360 500,00 | 360 500,00 |
| 33000000 | Кошти від продажу землі і нематеріальних активів | 360 500,00 | - | 360 500,00 | 360 500,00 |
| 33010000 | Кошти від продажу землі | 360 500,00 | - | 360 500,00 | 360 500,00 |
| 33010100 | Кошти від продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення, що перебувають у державній або комунальній власності, та земельних ділянок, які знаходяться на території Автономної Республіки Крим | 360 500,00 | - | 360 500,00 | 360 500,00 |
| 50000000 | Цільові фонди | 50 000,00 | - | 50 000,00 | - |
| 50110000 | Цільові фонди, утворені Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування та місцевими органами виконавчої влади | 50 000,00 | - | 50 000,00 | - |
| Усього доходів (без урахування міжбюджетних трансфертів) | 223 810 411,00 | 220 845 211,00 | 2 965 200,00 | 360 500,00 | |
| 40000000 | Офіційні трансферти | 92 171 841,95 | 92 081 841,95 | 90 000,00 | - |
| 41000000 | Від органів державного управління | 92 171 841,95 | 92 081 841,95 | 90 000,00 | - |
| 41020000 | Дотації з державного бюджету місцевим бюджетам | 7 680 600,00 | 7 680 600,00 | - | - |
| 41021400 | Додаткова дотація з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення повноважень органів місцевого самоврядування на деокупованих, тимчасово окупованих та інших територіях України, що зазнали негативного впливу у зв`язку з повномасштабною збройною агресією Російської Федерації | 7 680 600,00 | 7 680 600,00 | - | - |
| 41030000 | Субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам | 75 847 800,00 | 75 847 800,00 | - | - |
| 41031100 | Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення харчуванням учнів закладів загальної середньої освіти | 9 104 600,00 | 9 104 600,00 | - | - |
| 41033900 | Освітня субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам | 49 814 900,00 | 49 814 900,00 | - | - |
| 41035400 | Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами | 115 300,00 | 115 300,00 | - | - |
| 41036000 | Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію публічного інвестиційного проекту на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти `Нова українська школа` | 10 888 900,00 | 10 888 900,00 | - | - |
| 41036300 | Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення доплат педагогічним працівникам закладів загальної середньої освіти | 5 924 100,00 | 5 924 100,00 | - | - |
| 41050000 | Субвенції з місцевих бюджетів іншим місцевим бюджетам | 8 643 441,95 | 8 553 441,95 | 90 000,00 | - |
| 41053600 | Субвенція з місцевого бюджету на здійснення природоохоронних заходів | 90 000,00 | - | 90 000,00 | - |
| 41053900 | Інші субвенції з місцевого бюджету | 6 446 377,95 | 6 446 377,95 | - | - |
| 41057900 | Субвенція з місцевого бюджету на реалізацію публічного інвестиційного проекту на облаштування безпечних умов у закладах, що надають загальну середню освіту (протипожежний захист), зокрема військових (військово-морських, військово- спортивних) ліцеях, ліцеях із посиленою військово-фізичною підготовкою за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету | 1 172 984,00 | 1 172 984,00 | - | - |
| 41059300 | Субвенція з місцевого бюджету на забезпечення діяльності фахівців із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб та окремі заходи з підтримки осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету | 934 080,00 | 934 080,00 | - | - |
| X | Разом доходів | 315 982 252,95 | 312 927 052,95 | 3 055 200,00 | 360 500,00 |
| Секретар | Сергій ВЕЛИКОХАТНІЙ | ||||
Додаток 2 до рішення
п"ятдесят дев"ятої сесії селищної ради восьмого
скликання від 24 липня 2026 року №09-59/VIII
| Додаток 2 | |||||
| до рішення п"ядесят другої сесії Козелецької селищної ради восьмого скликання "Про селищний бюджет Козелецької селищної ради на 2026 рік" 19 грудня 2025 року № 05 -52/VIII |
|||||
| Фінансування місцевого бюджету на 2026 рік | |||||
| 2551800000 | |||||
| (код бюджету) | (грн) | ||||
| Код | Найменування згідно з Класифікацією фінансування бюджету | Усього | Загальний фонд | Спеціальний фонд | |
| усього | у тому числі бюджет розвитку | ||||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
| Фінансування за типом кредитора | |||||
| 200000 | Внутрішнє фінансування | 17 111 987,39 | -13 865 754,00 | 30 977 741,39 | 27 857 886,00 |
| 203000 | Інше внутрішнє фінансування | - | - | - | - |
| 203400 | Фінансування за рахунок коштів єдиного казначейського рахунку | - | - | - | - |
| 203410 | Одержано | 357 714 415,00 | 357 714 415,00 | - | - |
| 203420 | Повернено | -357 714 415,00 | -357 714 415,00 | - | - |
| 208000 | Фінансування за рахунок зміни залишків коштів бюджетів | 17 111 987,39 | -13 865 754,00 | 30 977 741,39 | 27 857 886,00 |
| 208100 | На початок періоду | 17 111 987,39 | 13 992 132,00 | 3 119 855,39 | - |
| 208400 | Кошти, що передаються із загального фонду бюджету до бюджету розвитку (спеціального фонду) | - | -27 857 886,00 | 27 857 886,00 | 27 857 886,00 |
| X | Загальне фінансування | 17 111 987,39 | -13 865 754,00 | 30 977 741,39 | 27 857 886,00 |
| Фінансування за типом боргового зобов'язання | |||||
| 600000 | Фінансування за активними операціями | 17 111 987,39 | -13 865 754,00 | 30 977 741,39 | 27 857 886,00 |
| 602000 | Зміни обсягів бюджетних коштів | 17 111 987,39 | -13 865 754,00 | 30 977 741,39 | 27 857 886,00 |
| 602100 | На початок періоду | 17 111 987,39 | 13 992 132,00 | 3 119 855,39 | - |
| 602400 | Кошти, що передаються із загального фонду бюджету до бюджету розвитку (спеціального фонду) | - | -27 857 886,00 | 27 857 886,00 | 27 857 886,00 |
| 603000 | Фінансування за рахунок коштів єдиного казначейського рахунку | - | - | - | - |
| X | Загальне фінансування | 17 111 987,39 | -13 865 754,00 | 30 977 741,39 | 27 857 886,00 |
| Секретар | Сергій ВЕЛИКОХАТНІЙ | ||||
Додаток 3 до рішення
п"ятдесят дев"ятої сесії селищної ради восьмого скликання
від 24 липня 2026 року № 09-59/VIII
|
Додаток 3 до рішення п"ядесят другої сесії Козелецької селищної ради |
|||||||||||||||
| РОЗПОДІЛ | |||||||||||||||
| видатків місцевого бюджету на 2026 рік | |||||||||||||||
| 2551800000 | |||||||||||||||
| (код бюджету) | (грн) | ||||||||||||||
| Код Програмної класифікації видатків та кредитування місцевого бюджету | Код Типової програмної класифікації видатків та кредитування місцевого бюджету | Код Функціональної класифікації видатків та кредитування бюджету | Найменування головного розпорядника коштів місцевого бюджету/ відповідального виконавця, найменування бюджетної програми згідно з Типовою програмною класифікацією видатків та кредитування місцевого бюджету | Загальний фонд | Спеціальний фонд | РАЗОМ | |||||||||
| усього | видатки споживання | з них | видатки розвитку | усього | у тому числі бюджет розвитку | видатки споживання | з них | видатки розвитку | |||||||
| оплата праці | комунальні послуги та енергоносії | оплата праці | комунальні послуги та енергоносії | ||||||||||||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
| 0100000 | Козелецька селищна рада | 85 113 575,00 | 72 521 575,00 | 35 095 340,00 | 5 187 100,00 | 12 592 000,00 | 6 819 788,59 | 5 204 020,00 | 1 325 768,59 | - | - | 5 494 020,00 | 91 933 363,59 | ||
| 0110000 | Козелецька селищна рада | 85 113 575,00 | 72 521 575,00 | 35 095 340,00 | 5 187 100,00 | 12 592 000,00 | 6 819 788,59 | 5 204 020,00 | 1 325 768,59 | - | - | 5 494 020,00 | 91 933 363,59 | ||
| 0110150 | 0150 | 0111 | Організаційне, інформаційно-аналітичне та матеріально-технічне забезпечення діяльності обласної ради, районної ради, районної у місті ради (у разі її створення), міської, селищної, сільської рад | 49 650 410,00 | 49 190 410,00 | 35 078 940,00 | 4 478 100,00 | 460 000,00 | - | - | - | - | - | - | 49 650 410,00 |
| 0110180 | 0180 | 0133 | Інша діяльність у сфері державного управління | 822 300,00 | 822 300,00 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 822 300,00 |
| 0112010 | 2010 | 0731 | Багатопрофільна стаціонарна медична допомога населенню | 7 533 600,00 | 7 533 600,00 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 7 533 600,00 |
| 0112111 | 2111 | 0726 | Первинна медична допомога населенню, що надається центрами первинної медичної (медико-санітарної) допомоги | 7 314 500,00 | 7 262 500,00 | - | - | 52 000,00 | - | - | - | - | - | - | 7 314 500,00 |
| 0112152 | 2152 | 0763 | Інші програми та заходи у сфері охорони здоров`я | 6 000,00 | 6 000,00 | - | 6 000,00 | - | - | - | - | - | - | - | 6 000,00 |
| 0112170 | 2170 | 0763 | Підготовка та реалізація публічних інвестиційних проектів / програм публічних інвестицій за рахунок коштів місцевого бюджету в галузі охорони здоров`я | - | - | - | - | - | 2 404 020,00 | 2 404 020,00 | - | - | - | 2 404 020,00 | 2 404 020,00 |
| 0113193 | 3193 | 1030 | Забезпечення діяльності фахівців із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб та окремі заходи з підтримки осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України | 399 765,00 | 399 765,00 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 399 765,00 |
| 0113210 | 3210 | 1050 | Організація та проведення громадських робіт | 20 000,00 | 20 000,00 | 16 400,00 | - | - | - | - | - | - | - | - | 20 000,00 |
| 0116013 | 6013 | 0620 | Забезпечення діяльності водопровідно-каналізаційного господарства | 2 080 000,00 | - | - | - | 2 080 000,00 | - | - | - | - | - | - | 2 080 000,00 |
| 0116030 | 6030 | 0620 | Організація благоустрою населених пунктів | 11 303 000,00 | 1 303 000,00 | - | 703 000,00 | 10 000 000,00 | - | - | - | - | - | - | 11 303 000,00 |
| 0116081 | 6081 | 0610 | Підготовка та реалізація публічних інвестиційних проектів /програм публічних інвестицій в галузі (секторі) `Житло` за рахунок коштів місцевого бюджету | - | - | - | - | - | 1 000 000,00 | 1 000 000,00 | - | - | - | 1 000 000,00 | 1 000 000,00 |
| 0116086 | 6086 | 0610 | Інша діяльність щодо забезпечення житлом громадян | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| 0117130 | 7130 | 0421 | Здійснення заходів із землеустрою | 200 000,00 | 200 000,00 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 200 000,00 |
| 0117330 | 7330 | 0490 | Підготовка та реалізація публічних інвестиційних проектів / програм публічних інвестицій за рахунок коштів місцевого бюджету в інших секторах економічної діяльності | - | - | - | - | - | 1 800 000,00 | 1 800 000,00 | - | - | - | 1 800 000,00 | 1 800 000,00 |
| 0117461 | 7461 | 0456 | Утримання та розвиток автомобільних доріг та дорожньої інфраструктури за рахунок коштів місцевого бюджету | 5 500 000,00 | 5 500 000,00 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 5 500 000,00 |
| 0117680 | 7680 | 0490 | Членські внески до асоціацій органів місцевого самоврядування | 20 000,00 | 20 000,00 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 20 000,00 |
| 0117691 | 7691 | 0490 | Виконання заходів за рахунок цільових фондів, утворених Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування і місцевими органами виконавчої влади і фондів, утворених Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування і місцевими органами виконавчої влади | - | - | - | - | - | 1 071 768,59 | - | 1 071 768,59 | - | - | - | 1 071 768,59 |
| 0118110 | 8110 | 0320 | Заходи із запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій та наслідків стихійного лиха | 264 000,00 | 264 000,00 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 264 000,00 |
| 0118311 | 8311 | 0511 | Охорона та раціональне використання природних ресурсів | - | - | - | - | - | 480 000,00 | - | 190 000,00 | - | - | 290 000,00 | 480 000,00 |
| 0118312 | 8312 | 0512 | Оброблення (відновлення, у тому числі сортування, та видалення) відходів | - | - | - | - | - | 64 000,00 | - | 64 000,00 | - | - | - | 64 000,00 |
| 0600000 | Управлiння освiти, культури, сiм"ї, молодi та спорту Козелецької селищної ради | 184 886 578,95 | 182 853 938,95 | 108 769 675,00 | 13 766 970,00 | 2 032 640,00 | 26 409 802,80 | 22 211 016,00 | 3 847 686,80 | 35 000,00 | - | 22 562 116,00 | 211 296 381,75 | ||
| 0610000 | Управлiння освiти, культури, сiм"ї, молодi та спорту Козелецької селищної ради | 184 886 578,95 | 182 853 938,95 | 108 769 675,00 | 13 766 970,00 | 2 032 640,00 | 26 409 802,80 | 22 211 016,00 | 3 847 686,80 | 35 000,00 | - | 22 562 116,00 | 211 296 381,75 | ||
| 0610160 | 0160 | 0111 | Керівництво і управління у відповідній сфері у містах (місті Києві), селищах, селах, територіальних громадах | 3 564 500,00 | 3 509 500,00 | 2 558 900,00 | - | 55 000,00 | - | - | - | - | - | - | 3 564 500,00 |
| 0611010 | 1010 | 0910 | Надання дошкільної освіти | 30 327 090,00 | 30 021 700,00 | 19 700 000,00 | 2 594 100,00 | 305 390,00 | 600 000,00 | - | 600 000,00 | - | - | - | 30 927 090,00 |
| 0611021 | 1021 | 0921 | Надання загальної середньої освіти закладами загальної середньої освіти за рахунок коштів місцевого бюджету | 44 995 768,95 | 43 486 768,95 | 13 469 277,00 | 9 384 200,00 | 1 509 000,00 | 1 500 000,00 | - | 1 500 000,00 | - | - | - | 46 495 768,95 |
| 0611031 | 1031 | 0921 | Надання загальної середньої освіти закладами загальної середньої освіти за рахунок освітньої субвенції | 49 814 900,00 | 49 814 900,00 | 40 835 100,00 | - | - | - | - | - | - | - | - | 49 814 900,00 |
| 0611070 | 1070 | 0960 | Надання позашкільної освіти закладами позашкільної освіти, заходи із позашкільної роботи з дітьми | 4 265 000,00 | 4 265 000,00 | 2 800 000,00 | 571 700,00 | - | - | - | - | - | - | - | 4 265 000,00 |
| 0611080 | 1080 | 0960 | Надання спеціалізованої освіти мистецькими школами | 5 632 160,00 | 5 632 160,00 | 4 430 000,00 | 180 160,00 | - | 147 700,00 | - | 147 700,00 | 35 000,00 | - | - | 5 779 860,00 |
| 0611130 | 1130 | 0990 | Методичне забезпечення діяльності закладів освіти | 868 200,00 | 868 200,00 | 711 600,00 | - | - | - | - | - | - | - | - | 868 200,00 |
| 0611141 | 1141 | 0990 | Забезпечення діяльності інших закладів у сфері освіти | 12 865 300,00 | 12 825 300,00 | 7 200 000,00 | 25 000,00 | 40 000,00 | - | - | - | - | - | - | 12 865 300,00 |
| 0611142 | 1142 | 0990 | Інші програми та заходи у сфері освіти | 238 100,00 | 238 100,00 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 238 100,00 |
| 0611183 | 1183 | 0990 | Співфінансування заходів, що реалізуються за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію публічного інвестиційного проекту на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти `Нова українська школа` | - | - | - | - | - | 1 298 800,00 | 1 298 800,00 | - | - | - | 1 298 800,00 | 1 298 800,00 |
| 0611184 | 1184 | 0990 | Виконання заходів, спрямованих на реалізацію публічного інвестиційного проекту на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти `Нова українська школа` за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам | - | - | - | - | - | 10 888 900,00 | 10 888 900,00 | - | - | - | 10 888 900,00 | 10 888 900,00 |
| 0611200 | 1200 | 0990 | Проведення (надання) додаткових психолого- педагогічних і корекційно-розвиткових занять (послуг) за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами | 115 300,00 | 115 300,00 | 94 000,00 | - | - | - | - | - | - | - | - | 115 300,00 |
| 0611231 | 1231 | 0990 | Співфінансування заходів, що реалізуються за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію публічного інвестиційного проекту на облаштування безпечних умов у закладах, що надають загальну середню освіту (протипожежний захист), зокрема військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеях, ліцеях із посиленою військово-фізичною підготовкою | - | - | - | - | - | 130 332,00 | 130 332,00 | - | - | - | 130 332,00 | 130 332,00 |
| 0611232 | 1232 | 0990 | Виконання заходів щодо забезпечення реалізації публічного інвестиційного проекту на облаштування безпечних умов у закладах, що надають загальну середню освіту (протипожежний захист), зокрема військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеях, ліцеях із посиленою військово-фізичною підготовкою, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам | - | - | - | - | - | 1 172 984,00 | 1 172 984,00 | - | - | - | 1 172 984,00 | 1 172 984,00 |
| 0611241 | 1241 | 0990 | Співфінансування заходів, що реалізуються за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію публічного інвестиційного проекту на придбання обладнання, створення та модернізацію (проведення реконструкції та капітального ремонту) їдалень (харчоблоків) закладів освіти, зокрема військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв, ліцеїв із посиленою військово-фізичною підготовкою | - | - | - | - | - | 3 500 000,00 | 3 500 000,00 | - | - | - | 3 500 000,00 | 3 500 000,00 |
| 0611275 | 1275 | 0990 | Співфінансування заходів, що реалізуються за рахунок освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам (за спеціальним фондом державного бюджету) з урахуванням залишків, на створення сучасного освітнього простору | 54 800,00 | 16 100,00 | - | - | 38 700,00 | - | - | - | - | - | - | 54 800,00 |
| 0611276 | 1276 | 0990 | Реалізація заходів за рахунок освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам (за спеціальним фондом державного бюджету) з урахуванням залишків на створення сучасного освітнього простору | - | - | - | - | - | 497 962,80 | - | 146 862,80 | - | - | 351 100,00 | 497 962,80 |
| 0611279 | 1279 | 0990 | Реалізація заходів за рахунок освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам (за спеціальним фондом державного бюджету) з урахуванням залишків на забезпечення харчуванням учнів закладів загальної середньої освіти | - | - | - | - | - | 834 308,29 | - | 834 308,29 | - | - | - | 834 308,29 |
| 0611291 | 1291 | 0990 | Співфінансування заходів, що реалізуються за рахунок залишку коштів за освітньою субвенцією на кінець бюджетного періоду, що мають цільове призначення, виділених відповідно до рішень Кабінету Міністрів України у попередніх бюджетних періодах (за спеціальним фондом державного бюджету) | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| 0611292 | 1292 | 0990 | Реалізація заходів за рахунок залишку коштів за освітньою субвенцією на кінець бюджетного періоду, що мають цільове призначення, виділених відповідно до рішень Кабінету Міністрів України у попередніх бюджетних періодах (за спеціальним фондом державного бюджету) | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| 0611300 | 1300 | 0990 | Підготовка та реалізація публічних інвестиційних проектів / програм публічних інвестицій за рахунок коштів місцевого бюджету в галузі освіти | - | - | - | - | - | 5 220 000,00 | 5 220 000,00 | - | - | - | 5 220 000,00 | 5 220 000,00 |
| 0611600 | 1600 | 0990 | Здійснення доплат педагогічним працівникам закладів загальної середньої освіти за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам | 5 924 100,00 | 5 924 100,00 | 4 620 798,00 | - | - | - | - | - | - | - | - | 5 924 100,00 |
| 0611700 | 1700 | 0990 | Виконання заходів за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на покращення якості гарячого харчування та фінансування харчування учнів початкових класів закладів загальної середньої освіти | - | - | - | - | - | 565 815,71 | - | 565 815,71 | - | - | - | 565 815,71 |
| 0611702 | 1702 | 0990 | Забезпечення харчуванням учнів закладів загальної середньої освіти за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам | 9 104 600,00 | 9 104 600,00 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 9 104 600,00 |
| 0614030 | 4030 | 0824 | Забезпечення діяльності бібліотек | 3 529 660,00 | 3 529 660,00 | 2 500 000,00 | 374 660,00 | - | 5 000,00 | - | 5 000,00 | - | - | - | 3 534 660,00 |
| 0614040 | 4040 | 0824 | Забезпечення діяльності музеїв i виставок | 806 100,00 | 806 100,00 | 650 000,00 | - | - | 6 000,00 | - | 6 000,00 | - | - | - | 812 100,00 |
| 0614060 | 4060 | 0828 | Забезпечення діяльності палаців i будинків культури, клубів, центрів дозвілля та iнших клубних закладів | 8 913 450,00 | 8 845 450,00 | 6 500 000,00 | 599 850,00 | 68 000,00 | 42 000,00 | - | 42 000,00 | - | - | - | 8 955 450,00 |
| 0614082 | 4082 | 0829 | Інші заходи в галузі культури і мистецтва | 150 000,00 | 150 000,00 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 150 000,00 |
| 0615031 | 5031 | 0810 | Розвиток здібностей у дітей та молоді з фізичної культури та спорту комунальними дитячо- юнацькими спортивними школами | 3 640 000,00 | 3 640 000,00 | 2 700 000,00 | 37 300,00 | - | - | - | - | - | - | - | 3 640 000,00 |
| 0618110 | 8110 | 0320 | Заходи із запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій та наслідків стихійного лиха | 77 550,00 | 61 000,00 | - | - | 16 550,00 | - | - | - | - | - | - | 77 550,00 |
| 0800000 | Вiддiл соцiального захисту населення Козелецької селищної ради Козелецького району Чернiгiвської областi | 17 969 055,00 | 17 908 072,71 | 9 436 480,00 | 250 820,00 | 60 982,29 | - | - | - | - | - | - | 17 969 055,00 | ||
| 0810000 | Вiддiл соцiального захисту населення Козелецької селищної ради Козелецького району Чернiгiвської областi | 17 969 055,00 | 17 908 072,71 | 9 436 480,00 | 250 820,00 | 60 982,29 | - | - | - | - | - | - | 17 969 055,00 | ||
| 0810160 | 0160 | 0111 | Керівництво і управління у відповідній сфері у містах (місті Києві), селищах, селах, територіальних громадах | 1 844 290,00 | 1 806 453,00 | 1 444 825,00 | - | 37 837,00 | - | - | - | - | - | - | 1 844 290,00 |
| 0813032 | 3032 | 1070 | Надання пільг окремим категоріям громадян з оплати послуг зв`язку | 12 000,00 | 12 000,00 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 12 000,00 |
| 0813050 | 3050 | 1070 | Пільгове медичне обслуговування осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи | 57 300,00 | 57 300,00 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 57 300,00 |
| 0813105 | 3105 | 1010 | Надання реабілітаційних послуг особам з інвалідністю та дітям з інвалідністю | 3 003 150,00 | 2 980 004,71 | 2 159 100,00 | 236 050,00 | 23 145,29 | - | - | - | - | - | - | 3 003 150,00 |
| 0813121 | 3121 | 1040 | Здійснення соціальної роботи та надання соціальних послуг центрами соціальних служб та центрами надання соціальних послуг особам/сім`ям, які належать до вразливих груп населення та/або перебувають у складних життєвих обставинах | 6 962 000,00 | 6 962 000,00 | 5 400 000,00 | 14 770,00 | - | - | - | - | - | - | - | 6 962 000,00 |
| 0813160 | 3160 | 1010 | Надання соціальних гарантій фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам похилого віку, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують сторонньої допомоги | 1 803 000,00 | 1 803 000,00 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 1 803 000,00 |
| 0813193 | 3193 | 1030 | Забезпечення діяльності фахівців із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб та окремі заходи з підтримки осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України | 534 315,00 | 534 315,00 | 432 555,00 | - | - | - | - | - | - | - | - | 534 315,00 |
| 0813242 | 3242 | 1090 | Інші заходи та заклади у сфері соціального захисту і соціального забезпечення | 3 753 000,00 | 3 753 000,00 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 3 753 000,00 |
| 0900000 | Служба у справах дітей Козелецької селищної ради | 1 181 930,00 | 1 181 930,00 | 930 270,00 | - | - | - | - | - | - | - | - | 1 181 930,00 | ||
| 0910000 | Служба у справах дітей Козелецької селищної ради | 1 181 930,00 | 1 181 930,00 | 930 270,00 | - | - | - | - | - | - | - | - | 1 181 930,00 | ||
| 0910160 | 0160 | 0111 | Керівництво і управління у відповідній сфері у містах (місті Києві), селищах, селах, територіальних громадах | 1 181 930,00 | 1 181 930,00 | 930 270,00 | - | - | - | - | - | - | - | - | 1 181 930,00 |
| 3700000 | Фiнансове управлiння Козелецької селищної ради | 9 910 160,00 | 8 983 160,00 | 2 647 200,00 | - | 877 000,00 | 803 350,00 | 803 350,00 | - | - | - | 803 350,00 | 10 713 510,00 | ||
| 3710000 | Фiнансове управлiння Козелецької селищної ради | 9 910 160,00 | 8 983 160,00 | 2 647 200,00 | - | 877 000,00 | 803 350,00 | 803 350,00 | - | - | - | 803 350,00 | 10 713 510,00 | ||
| 3710160 | 0160 | 0111 | Керівництво і управління у відповідній сфері у містах (місті Києві), селищах, селах, територіальних громадах | 3 363 800,00 | 3 293 800,00 | 2 647 200,00 | - | 70 000,00 | - | - | - | - | - | - | 3 363 800,00 |
| 3718710 | 8710 | 0133 | Резервний фонд місцевого бюджету | 50 000,00 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 50 000,00 |
| 3719720 | 9720 | 0180 | Субвенція з місцевого бюджету на підготовку та реалізацію публічних інвестиційних проектів / програм публічних інвестицій | - | - | - | - | - | 803 350,00 | 803 350,00 | - | - | - | 803 350,00 | 803 350,00 |
| 3719770 | 9770 | 0180 | Інші субвенції з місцевого бюджету | 206 360,00 | 206 360,00 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 206 360,00 |
| 3719800 | 9800 | 0180 | Субвенція з місцевого бюджету державному бюджету на виконання програм соціально-економічного розвитку регіонів | 6 290 000,00 | 5 483 000,00 | - | - | 807 000,00 | - | - | - | - | - | - | 6 290 000,00 |
| X | X | X | УСЬОГО | 299 061 298,95 | 283 448 676,66 | 156 878 965,00 | 19 204 890,00 | 15 562 622,29 | 34 032 941,39 | 28 218 386,00 | 5 173 455,39 | 35 000,00 | - | 28 859 486,00 | 333 094 240,34 |
| Секретар | Сергій ВЕЛИКОХАТНІЙ | ||||||||||||||
Додаток 4 до рішення
п"ятдесят дев"ятої сесії селищної ради восьмого
скликання від 24 липня 2026 року №09-59/VIII
|
Додаток 4 до рішення п"ядесят другої сесії Козелецької селищної ради |
|||||||||||||||
| Кредитування місцевого бюджету у 2026 році | |||||||||||||||
| 2551800000 | |||||||||||||||
| (код бюджету) | (грн) | ||||||||||||||
| Код Програмної класифікації видатків та кредитування місцевого бюджету | Код Типової програмної класифікації видатків та кредитування місцевого бюджету | Код Функціональної класифікації видатків та кредитування бюджету | Найменування головного розпорядника коштів місцевого бюджету/ відповідального виконавця, найменування бюджетної програми згідно з Типовою програмною класифікацією видатків та кредитування місцевого бюджету | Надання кредитів | Повернення кредитів | Кредитування, усього | |||||||||
| загальний фонд | спеціальний фонд | разом | загальний фонд | спеціальний фонд | разом | загальний фонд | спеціальний фонд | разом | |||||||
| усього | у тому числі бюджет розвитку | усього | у тому числі бюджет розвитку | усього | у тому числі бюджет розвитку | ||||||||||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
| 0100000 | Козелецька селищна рада | - | 86 000,00 | - | 86 000,00 | - | -86 000,00 | - | -86 000,00 | - | - | - | - | ||
| 0110000 | Козелецька селищна рада | - | 86 000,00 | - | 86 000,00 | - | -86 000,00 | - | -86 000,00 | - | - | - | - | ||
| 0118831 | 8831 | 1060 | Надання довгострокових кредитів індивідуальним забудовникам житла на селі | - | 86 000,00 | - | 86 000,00 | - | - | - | - | - | 86 000,00 | - | 86 000,00 |
| 0118832 | 8832 | 1060 | Повернення довгострокових кредитів, наданих індивідуальним забудовникам житла на селі | - | - | - | - | - | -86 000,00 | - | -86 000,00 | - | -86 000,00 | - | -86 000,00 |
| X | X | X | УСЬОГО | - | 86 000,00 | - | 86 000,00 | - | -86 000,00 | - | -86 000,00 | - | - | - | - |
| Секретар | Сергій ВЕЛИКОХАТНІЙ | ||||||||||||||
Додаток 5 до рішення
п"ятдесят дев"ятої сесії селищної ради восьмого
скликання від 24 липня 2026 року № 09-59/VIII
| Додаток 5 | |||
| до рішення п"ядесят другої сесії Козелецької селищної ради восьмого скликання "Про селищний бюджет Козелецької селищної ради на 2026 рік" 19 грудня 2025 року № 05 -52/VIII |
|||
| Міжбюджетні трансферти на 2026 рік | |||
| 2551800000 | |||
| (код бюджету) | |||
| 1. Показники міжбюджетних трансфертів з інших бюджетів | |||
| (грн) | |||
| Код Класифікації доходу бюджету/ Код бюджету | Найменування трансферту/ Найменування бюджету – надавача міжбюджетного трансферту | Усього | |
| 1 | 2 | 3 | |
| І. Трансферти до загального фонду бюджету | |||
| 41021400 | Додаткова дотація з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення повноважень органів місцевого самоврядування на деокупованих, тимчасово окупованих та інших територіях України, що зазнали негативного впливу у зв`язку з повномасштабною збройною агресією Російської Федерації | 7 680 600,00 | |
| 9900000000 | Державний бюджет України | 7 680 600,00 | |
| 41031100 | Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення харчуванням учнів закладів загальної середньої освіти | 9 104 600,00 | |
| 9900000000 | Державний бюджет України | 9 104 600,00 | |
| 41033900 | Освітня субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам | 49 814 900,00 | |
| 9900000000 | Державний бюджет України | 49 814 900,00 | |
| 41035400 | Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами | 115 300,00 | |
| 9900000000 | Державний бюджет України | 115 300,00 | |
| 41036000 | Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію публічного інвестиційного проекту на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти `Нова українська школа` | 10 888 900,00 | |
| 9900000000 | Державний бюджет України | 10 888 900,00 | |
| 41036300 | Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення доплат педагогічним працівникам закладів загальної середньої освіти | 5 924 100,00 | |
| 9900000000 | Державний бюджет України | 5 924 100,00 | |
| 41053600 | Субвенція з місцевого бюджету на здійснення природоохоронних заходів | - | |
| 2510000000 | Обласний бюджет Чернігівської області | - | |
| 41053900 | Інші субвенції з місцевого бюджету | 6 434 051,05 | |
| 2510000000 | Обласний бюджет Чернігівської області | 60 300,00 | |
| 2550200000 | Бюджет Деснянської селищної територіальної громади | 587 820,00 | |
| 2550300000 | Бюджет Кіптівської сільської територіальної громади | 4 722 961,05 | |
| 2550900000 | Бюджет Остерської міської територіальної громади | 1 062 970,00 | |
| 41057900 | Субвенція з місцевого бюджету на реалізацію публічного інвестиційного проекту на облаштування безпечних умов у закладах, що надають загальну середню освіту (протипожежний захист), зокрема військових (військово-морських, військово- спортивних) ліцеях, ліцеях із посиленою військово-фізичною підготовкою за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету | 1 172 984,00 | |
| 9900000000 | Державний бюджет України | 1 172 984,00 | |
| 41059300 | Субвенція з місцевого бюджету на забезпечення діяльності фахівців із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб та окремі заходи з підтримки осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету | 934 080,00 | |
| 2510000000 | Обласний бюджет Чернігівської області | 934 080,00 | |
| ІІ. Трансферти до спеціального фонду бюджету | |||
| 41021400 | Додаткова дотація з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення повноважень органів місцевого самоврядування на деокупованих, тимчасово окупованих та інших територіях України, що зазнали негативного впливу у зв`язку з повномасштабною збройною агресією Російської Федерації | - | |
| 9900000000 | Державний бюджет України | - | |
| 41031100 | Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення харчуванням учнів закладів загальної середньої освіти | - | |
| 9900000000 | Державний бюджет України | - | |
| 41033900 | Освітня субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам | - | |
| 9900000000 | Державний бюджет України | - | |
| 41035400 | Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами | - | |
| 9900000000 | Державний бюджет України | - | |
| 41036000 | Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію публічного інвестиційного проекту на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти `Нова українська школа` | - | |
| 9900000000 | Державний бюджет України | - | |
| 41036300 | Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення доплат педагогічним працівникам закладів загальної середньої освіти | - | |
| 9900000000 | Державний бюджет України | - | |
| 41053600 | Субвенція з місцевого бюджету на здійснення природоохоронних заходів | 90 000,00 | |
| 2510000000 | Обласний бюджет Чернігівської області | 90 000,00 | |
| 41053900 | Інші субвенції з місцевого бюджету | - | |
| 2510000000 | Обласний бюджет Чернігівської області | - | |
| 2550200000 | Бюджет Деснянської селищної територіальної громади | - | |
| 2550300000 | Бюджет Кіптівської сільської територіальної громади | - | |
| 2550900000 | Бюджет Остерської міської територіальної громади | - | |
| 41057900 | Субвенція з місцевого бюджету на реалізацію публічного інвестиційного проекту на облаштування безпечних умов у закладах, що надають загальну середню освіту (протипожежний захист), зокрема військових (військово-морських, військово- спортивних) ліцеях, ліцеях із посиленою військово-фізичною підготовкою за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету | - | |
| 9900000000 | Державний бюджет України | - | |
| 41059300 | Субвенція з місцевого бюджету на забезпечення діяльності фахівців із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб та окремі заходи з підтримки осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету | - | |
| 2510000000 | Обласний бюджет Чернігівської області | - | |
| X | УСЬОГО за розділом І та ІІ, у тому числі: | 92 159 515,05 | |
| X | загальний фонд | 92 069 515,05 | |
| X | спеціальний фонд | 90 000,00 | |
| 2. Показники міжбюджетних трансфертів іншим бюджетам | (грн) | ||
| Код Програмної класифікації видатків та кредитування місцевого бюджету/ Код бюджету | Код типової програмної класифікації видатків та кредитування місцевого бюджету | Найменування трансферту/ Найменування бюджету – отримувача міжбюджетного трансферту | Усього |
| 1 | 2 | 3 | 4 |
| І. Трансферти із загального фонду бюджету | |||
| 3719720 | 9720 | Субвенція з місцевого бюджету на підготовку та реалізацію публічних інвестиційних проектів / програм публічних інвестицій | - |
| 2510000000 | 9720 | Обласний бюджет Чернігівської області | - |
| 3719770 | 9770 | Інші субвенції з місцевого бюджету | 206 360,00 |
| 2532120000 | 9770 | Районний бюджет Чернігівського району | 16 290,00 |
| 2554100000 | 9770 | Бюджет Новобілоуської сільської територіальної громади | 190 070,00 |
| ІІ. Трансферти із спеціального фонду бюджету | |||
| 3719720 | 9720 | Субвенція з місцевого бюджету на підготовку та реалізацію публічних інвестиційних проектів / програм публічних інвестицій | 803 350,00 |
| 2510000000 | 9720 | Обласний бюджет Чернігівської області | 803 350,00 |
| 3719770 | 9770 | Інші субвенції з місцевого бюджету | - |
| 2532120000 | 9770 | Районний бюджет Чернігівського району | - |
| 2554100000 | 9770 | Бюджет Новобілоуської сільської територіальної громади | - |
| X | X | УСЬОГО за розділом І та ІІ, у тому числі: | 1 009 710,00 |
| X | X | загальний фонд | 206 360,00 |
| X | X | спеціальний фонд | 803 350,00 |
| Секретар | Сергій ВЕЛИКОХАТНІЙ | ||
Додаток 6 до рішення
п"ятдесят дев"ятої сесії селищної ради восьмого
скликання від 24 липня 2026 року №09-59/VIII
|
Додаток 6 до рішення п"ядесят другої сесії |
|||||||||||||
| Обсяги публічних інвестицій у розрізі публічних інвестиційних проєктів та програм публічних інвестицій у 2026 році |
|||||||||||||
| 2551800000 | |||||||||||||
| (код бюджету) | (грн) | ||||||||||||
| № з/п | Найменування галузі (сектору) для публічного інвестування / публічного інвестиційного проєкту / програми публічних інвестицій | Унікальний ідентифікатор проєкту / програми | Код Програмної класифікації видатків та кредитування місцевого бюджету | Найменування бюджетної програми згідно з Типовою програмною класифікацією видатків та кредитування місцевого бюджету | Найменування відповідального головного розпорядника коштів місцевого бюджету за галузь (сектор) / головного розпорядника коштів місцевого бюджету / відповідального виконавця | Період реалізації публічного інвестиційного проєкту / програми публічних інвестицій (рік початку і завершення) |
Загальна вартість публічного інвестиційного проєкту / програми публічних інвестицій | Обсяг бюджетних коштів, спрямованих на реалізацію публічного інвестиційного проєкту / програми публічних інвестицій у 2026 році | у тому числі за рахунок: | ||||
| коштів місцевого бюджету | міжбюджетних трансфертів з державного бюджету | міжбюджетних трансфертів з інших місцевих бюджетів | місцевих запозичень | інших джерел | |||||||||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
| 1 | Муніципальна інфраструктура та послуги | X | X | X | Козелецька селищна рада | X | X | 2 800 000,00 | 2 800 000,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
| 1.1 | Придбання службового житла для лікарів КНП "Козелецька ЛІЛ" | 041225-871943C6 | X | X | Козелецька селищна рада | 2026 | 1 000 000,00 | 1 000 000,00 | 1 000 000,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
| X | X | X | 0116081 | Підготовка та реалізація публічних інвестиційних проектів /програм публічних інвестицій в галузі (секторі) `Житло` за рахунок коштів місцевого бюджету | Козелецька селищна рада | X | X | 1 000 000,00 | 1 000 000,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
| 1.2 | Розроблення проектно-кошторисної документації та Капітальний ремонт частини підвального приміщення адміністративної будівлі Козелецької селищної ради за адресою: вул. Соборності, 27, с-ще Козелець, Чернігівський район, Чернігівська область | 050326-107E359C | X | X | Козелецька селищна рада | 2026 | 300 000,00 | 300 000,00 | 300 000,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
| X | X | X | 0117330 | Підготовка та реалізація публічних інвестиційних проектів / програм публічних інвестицій за рахунок коштів місцевого бюджету в інших секторах економічної діяльності | Козелецька селищна рада | X | X | 300 000,00 | 300 000,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
| 1.3 | Розроблення проєктно - кошторисної документації та Капітальний ремонт покрівлі адміністративної будівлі Козелецької селищної ради за адресою: вул. Соборності,27 с-ще Козелець, Чернігівського району, Чернігівської області | 050326-3E2107E4 | X | X | Козелецька селищна рада | 2026 | 1 500 000,00 | 1 500 000,00 | 1 500 000,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
| X | X | X | 0117330 | Підготовка та реалізація публічних інвестиційних проектів / програм публічних інвестицій за рахунок коштів місцевого бюджету в інших секторах економічної діяльності | Козелецька селищна рада | X | X | 1 500 000,00 | 1 500 000,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
| 2 | Охорона здоров`я | X | X | X | Козелецька селищна рада | X | X | 2 404 020,00 | 2 404 020,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
| 2.1 | Розроблення проєктно-кошторисної документації та капітальний ремонт трьохповерхової будівлі консультативно-діагностичної поліклініки комунального некомерційного підприємства "Козелецька лікарня інтенсивного лікування" Козелецької селищної ради за адресою: Чернігівська область, Чернігівський район, селище Козелець, вул. Франка, 2". | 050326-9EDE33AA | X | X | Козелецька селищна рада | 2026 | 750 000,00 | 750 000,00 | 750 000,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
| X | X | X | 0112170 | Підготовка та реалізація публічних інвестиційних проектів / програм публічних інвестицій за рахунок коштів місцевого бюджету в галузі охорони здоров`я | Козелецька селищна рада | X | X | 750 000,00 | 750 000,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
| 2.2 | Розробка проектно-кошторисної документації та Капітальний ремонт фасаду та покрівлі Сираївської сільської амбулаторії ЗПСМ із застосуванням заходів теплореновації та урахуванням доступності маломобільних груп населення за адресою: вул. Київська, буд. 38 село Сираї Чернігівського району Чернігівської області | 120326-7D38F4A3 | X | X | Козелецька селищна рада | 2026 | 198 000,00 | 198 000,00 | 198 000,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
| X | X | X | 0112170 | Підготовка та реалізація публічних інвестиційних проектів / програм публічних інвестицій за рахунок коштів місцевого бюджету в галузі охорони здоров`я | Козелецька селищна рада | X | X | 198 000,00 | 198 000,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
| 2.3 | Розроблення проєктно-кошторисної документації та Реконструкція трьохповерхової будівлі консультативно-діагностичної поліклініки комунального некомерційного підприємства "Козелецька лікарня інтенсивного лікування" Козелецької селищної ради з прибудовою ліфтової та вхідних груп за адресою: Чернігівська область, Чернігівський район, селище Козелець, вул. Франка, 2 | 130326-5D1077C5 | X | X | Козелецька селищна рада | 2026 | 750 000,00 | 750 000,00 | 750 000,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
| X | X | X | 0112170 | Підготовка та реалізація публічних інвестиційних проектів / програм публічних інвестицій за рахунок коштів місцевого бюджету в галузі охорони здоров`я | Козелецька селищна рада | X | X | 750 000,00 | 750 000,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
| 2.4 | Теплореновація (капітальний ремонт) фасаду будівлі Козелецької СА ЗПСМ з урахуванням вимог доступності для маломобільних груп населення за адресою: вул. Соборності, буд. 24, селище Козелець, Чернігівський район, Чернігівська область | 300925-4AA6F444 | X | X | Козелецька селищна рада | 2026 | 706 020,00 | 706 020,00 | 706 020,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
| X | X | X | 0112170 | Підготовка та реалізація публічних інвестиційних проектів / програм публічних інвестицій за рахунок коштів місцевого бюджету в галузі охорони здоров`я | Козелецька селищна рада | X | X | 706 020,00 | 706 020,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
| 3 | Освіта і наука | X | X | X | Управлiння освiти, культури, сiм"ї, молодi та спорту Козелецької селищної ради | X | X | 22 211 016,00 | 10 149 132,00 | 12 061 884,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
| 3.1 | Капітальний ремонт по об'єкту: "Монтаж автоматичної пожежної сигналізації, сповіщення людей про пожежу, передавання тривожних сповіщень та управління евакуюванням в Козелецькому ліцеї №3 Козелецької селищної ради, за адресою: Чернігівська область, Чернігівський район, сел. Козелець, вул. Свято-Преображенська, 32 А" | 020626-4C212BD5 | X | X | Управлiння освiти, культури, сiм"ї, молодi та спорту Козелецької селищної ради | 2026 | 1 303 316,00 | 1 303 316,00 | 130 332,00 | 1 172 984,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
| X | X | X | 0611232 | Виконання заходів щодо забезпечення реалізації публічного інвестиційного проекту на облаштування безпечних умов у закладах, що надають загальну середню освіту (протипожежний захист), зокрема військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеях, ліцеях із посиленою військово-фізичною підготовкою, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам | Управлiння освiти, культури, сiм"ї, молодi та спорту Козелецької селищної ради | X | X | 1 303 316,00 | 130 332,00 | 1 172 984,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
| 3.2 | Створення освітнього простору у межах реформи "Нова українська школа" в Козелецькій територіальні громаді | 030326-AB76904D | X | X | Управлiння освiти, культури, сiм"ї, молодi та спорту Козелецької селищної ради | 2026 | 1 298 800,00 | 12 187 700,00 | 1 298 800,00 | 10 888 900,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
| X | X | X | 0611300 | Підготовка та реалізація публічних інвестиційних проектів / програм публічних інвестицій за рахунок коштів місцевого бюджету в галузі освіти | Управлiння освiти, культури, сiм"ї, молодi та спорту Козелецької селищної ради | X | X | 12 187 700,00 | 1 298 800,00 | 10 888 900,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
| 3.3 | Капітальний ремонт покрівлі Козелецького ліцею №2 Козелецької селищної ради | 051125-73EAFAC9 | X | X | Управлiння освiти, культури, сiм"ї, молодi та спорту Козелецької селищної ради | 2026 | 3 500 000,00 | 3 500 000,00 | 3 500 000,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
| X | X | X | 0611300 | Підготовка та реалізація публічних інвестиційних проектів / програм публічних інвестицій за рахунок коштів місцевого бюджету в галузі освіти | Управлiння освiти, культури, сiм"ї, молодi та спорту Козелецької селищної ради | X | X | 3 500 000,00 | 3 500 000,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
| 3.4 | Капітальний ремонт двох корпусів (заміна покрівлі) Козелецького ліцею №1 Козелецької селищної ради | 061125-15EC427D | X | X | Управлiння освiти, культури, сiм"ї, молодi та спорту Козелецької селищної ради | 2026 | 1 400 000,00 | 1 400 000,00 | 1 400 000,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
| X | X | X | 0611300 | Підготовка та реалізація публічних інвестиційних проектів / програм публічних інвестицій за рахунок коштів місцевого бюджету в галузі освіти | Управлiння освiти, культури, сiм"ї, молодi та спорту Козелецької селищної ради | X | X | 1 400 000,00 | 1 400 000,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
| 3.5 | Роботи по коригуванню проектно-кошторисної документації "Реконструкція харчоблоку з їдальнею Козелецького ліцею №3 Козелецької селищної ради Чернігівської області за адресою: Чернігівська область, Чернігівський район, смт.Козелець, вул.Свято-Преображенська, 32 А" (коригування) стадії "Робочий проект" | 120326-4E96446C | X | X | Управлiння освiти, культури, сiм"ї, молодi та спорту Козелецької селищної ради | 2026 | 320 000,00 | 320 000,00 | 320 000,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
| X | X | X | 0611241 | Співфінансування заходів, що реалізуються за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію публічного інвестиційного проекту на придбання обладнання, створення та модернізацію (проведення реконструкції та капітального ремонту) їдалень (харчоблоків) закладів освіти, зокрема військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв, ліцеїв із посиленою військово-фізичною підготовкою | Управлiння освiти, культури, сiм"ї, молодi та спорту Козелецької селищної ради | X | X | 320 000,00 | 320 000,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
| 3.6 | Реконструкція харчоблоку з їдальнею Козелецького ліцею №3 Козелецької селищної ради | 171225-EDF93B59 | X | X | Управлiння освiти, культури, сiм"ї, молодi та спорту Козелецької селищної ради | 2026 | 3 500 000,00 | 3 500 000,00 | 3 500 000,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
| X | X | X | 0611241 | Співфінансування заходів, що реалізуються за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію публічного інвестиційного проекту на придбання обладнання, створення та модернізацію (проведення реконструкції та капітального ремонту) їдалень (харчоблоків) закладів освіти, зокрема військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв, ліцеїв із посиленою військово-фізичною підготовкою | Управлiння освiти, культури, сiм"ї, молодi та спорту Козелецької селищної ради | X | X | 3 500 000,00 | 3 500 000,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
| X | X | X | X | X | X | X | УСЬОГО | 27 415 036,00 | 15 353 152,00 | 12 061 884,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
| Секретар | Сергій ВЕЛИКОХАТНІЙ | ||||||||||||
Додаток 7 до рішення
п"ятдесят дев"ятої сесії селищної ради восьмого
скликання від 24 липня 2026 року №09-59/VIII
|
Додаток 7 до рішення п"ядесят другої сесії |
|||||||||
| Розподіл витрат місцевого бюджету на реалізацію місцевих/регіональних програм у 2026 році | |||||||||
| 2551800000 | |||||||||
| (код бюджету) | (грн) | ||||||||
| Код Програмної класифікації видатків та кредитування місцевого бюджету | Код Типової програмної класифікації видатків та кредитування місцевого бюджету | Код Функціональної класифікації видатків та кредитування бюджету | Найменування головного розпорядника коштів місцевого бюджету/ відповідального виконавця, найменування бюджетної програми згідно з Типовою програмною класифікацією видатків та кредитування місцевого бюджету | Найменування місцевої/ регіональної програми | Дата та номер документа, яким затверджено місцеву регіональну програму | Усього | Загальний фонд | Спеціальний фонд | |
| усього | у тому числі бюджет розвитку | ||||||||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
| 0100000 | Козелецька селищна рада | 36 388 420,00 | 32 354 400,00 | 4 034 020,00 | 3 404 020,00 | ||||
| 0110000 | Козелецька селищна рада | 36 388 420,00 | 32 354 400,00 | 4 034 020,00 | 3 404 020,00 | ||||
| 0110180 | 0180 | 0133 | Інша діяльність у сфері державного управління | Програма підтримки та розвитку Трудового архіву Козелецької селищної ради на 2026-2028 роки | Рішення сесії №09-51/VIII від 21.11.2025 | 428 300,00 | 428 300,00 | - | - |
| 0110180 | 0180 | 0133 | Інша діяльність у сфері державного управління | Програма фінансового забезпечення нагородження відзнакою Козелецької селищної ради та здійснення інших видатків на 2023-2025 роки | Рішення сесії №20-39/VIII від 25.10.2024 | 229 000,00 | 229 000,00 | - | - |
| 0110180 | 0180 | 0133 | Інша діяльність у сфері державного управління | Програма управління майном комунальної власності Козелецйької селищної ради на 2025-2027 роки | Рішення сесії №25-39/VIII від 25.10.2024 | 165 000,00 | 165 000,00 | - | - |
| 0112010 | 2010 | 0731 | Багатопрофільна стаціонарна медична допомога населенню | Програма підтримки розвитку вторинної медичної допомоги на території Козелецької селищної територіальної громади на 2025 -2027 роки | Рішення сесії №19-39/VIII від 25.10.2024 | 6 663 600,00 | 5 163 600,00 | 1 500 000,00 | 1 500 000,00 |
| 0112010 | 2010 | 0731 | Багатопрофільна стаціонарна медична допомога населенню | Програма забезпечення осіб з інвалідністю,дітей з інвалідністю технічними та іншими засобами на 2024-2026 роки | Рішення сесії №02-27/VIII від 22.08.2025 | 870 000,00 | 870 000,00 | - | - |
| 0112111 | 2111 | 0726 | Первинна медична допомога населенню, що надається центрами первинної медичної (медико-санітарної) допомоги | Програма підтримки сталого функціонування та модернізації матеріально - технічної бази закладів первинної медико-санітарної допомоги на території Козелецької територіальної громади на 2023-2027 роки | Рішення сесії № 19-21/VIII від 11.11.2022 | 8 068 520,00 | 7 164 500,00 | 904 020,00 | 904 020,00 |
| 0112111 | 2111 | 0726 | Первинна медична допомога населенню, що надається центрами первинної медичної (медико-санітарної) допомоги | Програма безоплатного забезпечення лікарськими засобами за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань на 2026-2028 роки | Рішення сесії №10-51/VIII від 21.11.2025 | 150 000,00 | 150 000,00 | - | - |
| 0113210 | 3210 | 1050 | Організація та проведення громадських робіт | Програма організації суспільно корисних робіт для порушників, на яких судом накладено адміністративне стягнення у вигляді виконання суспільно корисних робіт у 2023-2025 роках | Рішення сесії №21-21/VIII від 11.11.2022 | 20 000,00 | 20 000,00 | - | - |
| 0116013 | 6013 | 0620 | Забезпечення діяльності водопровідно-каналізаційного господарства | Програма фінансової підтримки водопровідно-каналізаційного господарства комунального підприємства "Козелецьводоканал" на 2026-2028 роки | Рішення сесії №42-51/VIII від 21.11.2025 | 2 080 000,00 | 2 080 000,00 | - | - |
| 0116030 | 6030 | 0620 | Організація благоустрою населених пунктів | Про затвердження Програми забезпечення діяльності КП "Козелецьводоканал" Козелецької селищної ради на 2026-2028 роки | Рішення сесії №08-56/VIII від 24.04.2026 | 10 000 000,00 | 10 000 000,00 | - | - |
| 0116030 | 6030 | 0620 | Організація благоустрою населених пунктів | Програма облаштування пам"яті Героїв Козелецької селищної територіальної громади на період 2025-2027 роки | Рішення сесії №19-51/VIII від 21.11.2025 | 100 000,00 | 100 000,00 | - | - |
| 0116081 | 6081 | 0610 | Підготовка та реалізація публічних інвестиційних проектів /програм публічних інвестицій в галузі (секторі) `Житло` за рахунок коштів місцевого бюджету | Програма придбання службового житла для лікарів комунального некомерційного підприємства "Козелецька лікарня інтенсивного лікування" Козелецької селищної ради на 2026-2028 роки | Рішення сесії №18-51/VIII від 21.11.2025 | 1 000 000,00 | - | 1 000 000,00 | 1 000 000,00 |
| 0117130 | 7130 | 0421 | Здійснення заходів із землеустрою | Програма здійснення землеустрою на території Козелецької селищної ради на 2026 - 2028 роки | Рішення сесії №19-51/VIII від 21.11.2025 | 200 000,00 | 200 000,00 | - | - |
| 0117461 | 7461 | 0456 | Утримання та розвиток автомобільних доріг та дорожньої інфраструктури за рахунок коштів місцевого бюджету | Програма будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг комунальної власності населених пунктів Козелецької селищної ради на 2026-2028 роки | Рішення сесії №16-51/VIII від 21.11.2025 | 5 500 000,00 | 5 500 000,00 | - | - |
| 0117680 | 7680 | 0490 | Членські внески до асоціацій органів місцевого самоврядування | Програма про сплату членських внесків членами Асоціації міст України на 2026-2028 роки | Рішення сесії №17-51/VIII від 21.11.2025 | 20 000,00 | 20 000,00 | - | - |
| 0118110 | 8110 | 0320 | Заходи із запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій та наслідків стихійного лиха | Програма розвитку цивільного захисту Козелецької селищної ради на 2021-2027 роки у новій редакції | Рішення сесії №10-47/VIII від 22.08.2025 | 214 000,00 | 214 000,00 | - | - |
| 0118110 | 8110 | 0320 | Заходи із запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій та наслідків стихійного лиха | Програма створення і використання матеріальних резервів для запобігання, ліквідації надзвичайних ситуацій та їх наслідків на території Козелецької селищної ради на 2026-2028 роки | Рішення сесії №12-51/VIII від 21.11.2025 | 50 000,00 | 50 000,00 | - | - |
| 0118311 | 8311 | 0511 | Охорона та раціональне використання природних ресурсів | Програма охорони навколишнього природного редовища на 2025-2027 рік |
рішення сесії №04-56/VIII від 24.04.2026 | 480 000,00 | - | 480 000,00 | - |
| 0118312 | 8312 | 0512 | Оброблення (відновлення, у тому числі сортування, та видалення) відходів | Програма охорони навколишнього природного редовища на 2025-2027 рік |
рішення сесії №04-56/VIII від 24.04.2026 | 64 000,00 | - | 64 000,00 | - |
| 0118832 | 8832 | 1060 | Повернення довгострокових кредитів, наданих індивідуальним забудовникам житла на селі | Програма підтримки індивідуального житлового будівництва та розвитку особистого селянського господарства "Власний дім" на території Козелецької селищної ради на 2025 - 2027 роки | Рішення сесії №08-45/VIII від 13.06.2025 | 86 000,00 | - | 86 000,00 | - |
| 0600000 | Управлiння освiти, культури, сiм"ї, молодi та спорту Козелецької селищної ради | 15 059 580,00 | 12 959 580,00 | 2 100 000,00 | - | ||||
| 0610000 | Управлiння освiти, культури, сiм"ї, молодi та спорту Козелецької селищної ради | 15 059 580,00 | 12 959 580,00 | 2 100 000,00 | - | ||||
| 0611010 | 1010 | 0910 | Надання дошкільної освіти | Програма організації харчування в закладах освіти Козелецької селищної ради на 2025-2027 роках |
Рішення сесії №26-39/VIII від 25.10.2024 | 2 700 000,00 | 2 100 000,00 | 600 000,00 | - |
| 0611021 | 1021 | 0921 | Надання загальної середньої освіти закладами загальної середньої освіти за рахунок коштів місцевого бюджету | Програма організації харчування в закладах освіти Козелецької селищної ради на 2025-2027 роках |
Рішення сесії №26-39/VIII від 25.10.2024 | 5 000 000,00 | 3 500 000,00 | 1 500 000,00 | - |
| 0611141 | 1141 | 0990 | Забезпечення діяльності інших закладів у сфері освіти | Програми «Шкільний автобус» Козелецької селищної ради на 2024-2026 роки | Рішення сесії №16-29/VIII від 24.11.2023 | 6 525 930,00 | 6 525 930,00 | - | - |
| 0611142 | 1142 | 0990 | Інші програми та заходи у сфері освіти | Програма «Обдаровані діти» Козелецької селищної ради на 2024-2027 роки | Рішення сесії №14-47/VIII від 22.05.2025 | 238 100,00 | 238 100,00 | - | - |
| 0614082 | 4082 | 0829 | Інші заходи в галузі культури і мистецтва | Програма проведення культурно-мистецьких заходів та відзначення державних і національних свят в Козелецькій селищній раді на 2025-2027 роки | Рішення сесії №27-39/VIII від 25.10.2024 | 150 000,00 | 150 000,00 | - | - |
| 0615031 | 5031 | 0810 | Розвиток здібностей у дітей та молоді з фізичної культури та спорту комунальними дитячо- юнацькими спортивними школами | Програма розвитку фізичної культури і спорту Козелецької селищної ради на 2026-2028 роки | Рішення сесії №10-52/VIII від 19.12.2025 | 370 000,00 | 370 000,00 | - | - |
| 0618110 | 8110 | 0320 | Заходи із запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій та наслідків стихійного лиха | Програма розвитку цивільного захисту Козелецької селищної ради на 2021-2027 роки у новій редакції | Рішення сесії №13-39/VIII від 25.10.2024 | 75 550,00 | 75 550,00 | - | - |
| 0800000 | Вiддiл соцiального захисту населення Козелецької селищної ради Козелецького району Чернiгiвської областi | 3 762 000,00 | 3 762 000,00 | - | - | ||||
| 0810000 | Вiддiл соцiального захисту населення Козелецької селищної ради Козелецького району Чернiгiвської областi | 3 762 000,00 | 3 762 000,00 | - | - | ||||
| 0813032 | 3032 | 1070 | Надання пільг окремим категоріям громадян з оплати послуг зв`язку | Програма фінансування витрат на надання пільг окремим категоріям громадян за послуги зв’язку на 2025 - 2026 роки та Порядку відшкодування коштів за надані пільги з послуг зв'язку | Рішення сесії №17-39/VIII від 25.10.2024 | 12 000,00 | 12 000,00 | - | - |
| 0813242 | 3242 | 1090 | Інші заходи та заклади у сфері соціального захисту і соціального забезпечення | Програма підтримки збільшення народжуваності на території Козелецької селищної ради на 2025- 2026 роки | Рішення сесії №18-39/VIII від 25.10.2024 | 500 000,00 | 500 000,00 | - | - |
| 0813242 | 3242 | 1090 | Інші заходи та заклади у сфері соціального захисту і соціального забезпечення | Програма надання адресної одноразової грошової допомоги на 2025-2026 роки |
Рішення сесії №58-40/VIII від 22.11.2024 | 600 000,00 | 600 000,00 | - | - |
| 0813242 | 3242 | 1090 | Інші заходи та заклади у сфері соціального захисту і соціального забезпечення | Програма надання допомоги громадянам , які отримують програмний гемодіаліз на 2025-2026 роки | Рішення сесії №16-39/VIII від 25.10.2024 | 400 000,00 | 400 000,00 | - | - |
| 0813242 | 3242 | 1090 | Інші заходи та заклади у сфері соціального захисту і соціального забезпечення | Програма підтримки ветеранів війни та членів їх сімей, Захисників та Захисниць України, членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захниць України, Козелецької селищної ради на 2024-2026 роки | Рішення сесії №56-40/VIII від 22.11.2024 | 2 250 000,00 | 2 250 000,00 | - | - |
| 3700000 | Фiнансове управлiння Козелецької селищної ради | 6 290 000,00 | 6 290 000,00 | - | - | ||||
| 3710000 | Фiнансове управлiння Козелецької селищної ради | 6 290 000,00 | 6 290 000,00 | - | - | ||||
| 3719800 | 9800 | 0180 | Субвенція з місцевого бюджету державному бюджету на виконання програм соціально-економічного розвитку регіонів | «Програми фінансової підтримки Відокремленого структурного підрозділу «Козелецький фаховий коледж ветеринарної медицини БПАУ» на 2026-2028 роки | рішення сесії №08-51/VIII від 21.11.2025 | 150 000,00 | 150 000,00 | - | - |
| 3719800 | 9800 | 0180 | Субвенція з місцевого бюджету державному бюджету на виконання програм соціально-економічного розвитку регіонів | Програма матеріально-технічної та фінансової підтримки військових частин Збройних Сил України, підрозділів територіальної оборони на 2025-2026 роки | Рішення сесії №04-55/VIII від 27.03.2026 | 6 000 000,00 | 6 000 000,00 | - | - |
| 3719800 | 9800 | 0180 | Субвенція з місцевого бюджету державному бюджету на виконання програм соціально-економічного розвитку регіонів | Програма Поліцейський офіцер громади Козелецької селищної ради на 2026-2028 роки | рішення сесії №14-51/VIII від 21.11.2025 | 55 000,00 | 55 000,00 | - | - |
| 3719800 | 9800 | 0180 | Субвенція з місцевого бюджету державному бюджету на виконання програм соціально-економічного розвитку регіонів | Програму фінансової підтримки безперебійного функціонування Управління Казначейства та Системи дистанційного обслуговування клієнтів Казначейства через програмно-технічний комплекс «Клієнт Казначейства – Казначейство» на 2026 рік | Рішення сесії №05-55/VIII від 27.03.2026 | 25 000,00 | 25 000,00 | - | - |
| 3719800 | 9800 | 0180 | Субвенція з місцевого бюджету державному бюджету на виконання програм соціально-економічного розвитку регіонів | Програма фінансової та матерально-технічного забезпечення офіцера-рятувальника Козелецької селищної територіальної громади на 2026 рік. | рішення сесії №12-55/VIII від 27.03.2026 | 60 000,00 | 60 000,00 | - | - |
| X | X | X | УСЬОГО | X | X | 61 500 000,00 | 55 365 980,00 | 6 134 020,00 | 3 404 020,00 |
| Секретар | Сергій ВЕЛИКОХАТНІЙ | ||||||||
СХВАЛЕНО
рішенням селищної ради
“24” липня 2026 року № 09-59/VІІІ
Пояснювальна записка
до рішення селищної ради від 24 липня 2026 року „Про внесення змін до рішення п’ятдесят другої сесії селищної ради восьмого скликання
від 19 грудня 2025 року № 05-52/VIII «Про селищний бюджет Козелецької селищної ради на 2026 рік»
- КПКВК 0611231 «Співфінансування заходів, що реалізуються за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію публічного інвестиційного проекту на облаштування безпечних умов у закладах, що надають загальну середню освіту (протипожежний захист), зокрема військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеях, ліцеях із посиленою військово-фізичною підготовкою» КЕКВ 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)» на суму 130 332,00 грн.;
- КПКВК 3719720 «Субвенція з місцевого бюджету на підготовку та реалізацію публічних інвестиційних проектів/програм публічних інвестицій» КЕКВ 2620 «Поточні трансферти органам державного управління інших рівнів» на суму 200 000,00 грн.
1.3. Збільшено призначення по спеціальному фонду селищного бюджету (бюджет розвитку) згідно коду 602400 «Кошти, що передаються із загального фонду бюджету до бюджету розвитку (спеціального фонду)»:
- КПКВК 0611232 «Виконання заходів щодо забезпечення реалізації публічного інвестиційного проекту на облаштування безпечних умов у закладах, що надають загальну середню освіту (протипожежний захист), зокрема військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеях, ліцеях із посиленою військово-фізичною підготовкою, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам» КЕКВ 3132 «Капітальний ремонт інших об`єктів» на суму 1 172 984,00 грн.;
- КПКВК 0611231 «Співфінансування заходів, що реалізуються за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію публічного інвестиційного проекту на облаштування безпечних умов у закладах, що надають загальну середню освіту (протипожежний захист), зокрема військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеях, ліцеях із посиленою військово-фізичною підготовкою» КЕКВ 3132 «Капітальний ремонт інших об`єктів» на суму 130 332,00 грн.;
- КПКВК 3719720 «Субвенція з місцевого бюджету на підготовку та реалізацію публічних інвестиційних проектів/програм публічних інвестицій» КЕКВ 3220 «Капітальні трансферти органам державного управління інших рівнів» на суму 200 000,00 грн.
Начальник фінансового управління Олена МАТЮЩЕНКО
ПРОЄКТ
Україна
КОЗЕЛЕЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРНІГІВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
(п’ятдесят дев’ята сесія восьмого скликання)
24 липня 2026 року
сел. Козелець
№ 10-59/VIII
Про затвердження договорів,
укладених селищним головою
від імені Козелецької селищної ради
Заслухавши та обговоривши інформацію заступника начальника фінансово - господарського відділу - заступника головного бухгалтера Дрозд Олену Анатоліївну щодо затвердження договорів, укладених селищним головою від імені Козелецької селищної ради, відповідно до ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищна ради вирішила:
Голова Валентин БРИГИНЕЦЬ
Додаток
до рішення п’ятдесят дев’ятої сесії
Козелецької селищної ради
восьмого скликання
від 24 липня 2026 року
№ 10-59/VIII
Перелік
договорів укладених у березні-червні 2026 р.
Голова Валентин БРИГИНЕЦЬ
ПРОЄКТ
Україна
КОЗЕЛЕЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРНІГІВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
(п’ятдесят дев’ята сесія восьмого скликання)
24 липня 2026 року
с-ще Козелець
№ 11-59/VIII
Про затвердження Статуту комунального
некомерційного підприємства «Козелецький
центр первинної медико-санітарної допомоги»
Козелецької селищної ради в новій редакції
Відповідно до ст. 144 Конституції України, Цивільного кодексу України, та внесених змін до Порядку надання первинної медичної допомоги, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 19.03.2018 року № 504, керуючись ст. ст. 25, 26, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищна рада вирішила:
Голова Валентин БРИГИНЕЦЬ
Додаток
до рішення п'ятдесят дев'ятої сесії
Козелецької селищної ради
восьмого скликання
від 24 липня 2026 року
№ 11-59/VIII
СТАТУТ
КОМУНАЛЬНОГО НЕКОМЕРЦІЙНОГО ПІДПРИЄМСТВА
«КОЗЕЛЕЦЬКИЙ ЦЕНТР ПЕРВИННОЇ
МЕДИКО-САНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ»
КОЗЕЛЕЦЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ
(нова редакція)
Козелець
2026 рік
1.1. Комунальне некомерційне підприємство «Козелецький центр первинної медико-санітарної допомоги» Козелецької селищної ради (надалі – Підприємство) є лікувально-профілактичним закладом охорони здоров’я, що надає первинну медичну допомогу та здійснює управління медичним обслуговуванням населення, вживає заходи з профілактики захворювань населення та підтримання громадського здоров’я.
1.2. Підприємство є правонаступником усіх прав та обов’язків комунального некомерційного підприємства «Козелецький районний центр первинної медико-санітарної допомоги» Козелецької районної ради.
1.3. Засновником Підприємства є Козелецька селищна рада (надалі – Засновник) згідно рішення сімнадцятої сесії Козелецької селищної ради восьмого скликання від 17 грудня 2021 року № 202-17/VIІI «Про безоплатне прийняття юридичної особи – комунальне некомерційне підприємство Козелецької районної ради «Козелецький районний центр первинної медико-санітарної допомоги» та його майна зі спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста Козелецького району Чернігівської області, правонаступником якої є Чернігівська районна рада Чернігівської області, у комунальну власність Козелецької селищної ради».
1.4. Підприємство здійснює господарську некомерційну діяльність, спрямовану на досягнення соціальних та інших результатів без мети одержання прибутку.
1.5. Підприємство у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, постановами Верховної Ради України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, а також документами Уповноваженого органу управління та іншими нормативно-правовими актами і цим Статутом.
2.1. Найменування:
Повне найменування Підприємства – комунальне некомерційне підприємство «Козелецький центр первинної медико-санітарної допомоги» Козелецької селищної ради.
Скорочена назва Підприємства: КНП «Козелецький ЦПМСД».
2.2. Юридична адреса: Україна, 17000, Чернігівська область, селище Козелець, вул. Соборності, 24.
3.1. Метою діяльності Підприємства є надання медичних послуг населенню для збереження та зміцнення здоров’я населення та інших соціальних результатів без мети одержання прибутку.
3.2. Предметом діяльності Підприємства є здійснення таких видів медичних послуг:
– медична практика з надання первинної медичної допомоги (надалі – ПМД) населенню;
– забезпечення права громадян на вільний вибір лікаря з надання ПМД у визначеному законодавством порядку;
– організація надання ПМД у визначеному законодавством порядку, в тому числі надання невідкладної медичної допомоги в разі гострого розладу фізичного чи психічного здоров’я пацієнтам, які не потребують екстреної, вторинної (спеціалізованої) або третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги;
– визначення потреби структурних підрозділів Підприємства та населення у лікарських засобах, виробах медичного призначення, медичному обладнанні та транспортних засобах для забезпечення населення доступною, своєчасною та якісною медичною допомогою;
– зберігання, перевезення, придбання, пересилання, відпуск, використання, знищення наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів, замісників їх аналогів, отруйних та сильнодіючих речовин (засобів) згідно з вимогами чинного законодавства України;
– залучення медичних працівників для надання ПМД, в тому числі залучення лікарів, що працюють як фізичні особи – підприємці за договорами підряду, підтримка професійного розвитку медичних працівників для надання якісних послуг;
– закупівля, зберігання та використання ресурсів, необхідних для надання медичних послуг, зокрема лікарських засобів (у т.ч. наркотичних засобів та прекурсорів), обладнання та інвентарю;
– надання платних послуг з медичного обслуговування населення відповідно до чинного законодавства України;
– надання медичних послуг іншим суб’єктам господарювання, в порядку та обсязі, встановленим законодавством України;
– динамічне спостереження за станом здоров’я пацієнтів із використанням фізикальних, лабораторних та інструментальних досліджень відповідно до галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я;
– проведення діагностики та лікування найбільш поширених інфекційних та неінфекційних хвороб, травм, отруєнь, патологічних, фізіологічних (під час вагітності) станів;
– динамічне спостереження за пацієнтами із діагностованими хронічними захворюваннями (супровід пацієнтів із хронічними захворюваннями та станами), що включає комплекс діагностичних та лікувальних втручань, які передбачені галузевими стандартами;
– надання в межах ПМД невідкладної медичної допомоги у разі розладу фізичного чи психічного здоров’я пацієнтам, якщо такий розлад стався під час прийому пацієнта лікарем з надання ПМД та якщо пацієнт не потребує екстреної або спеціалізованої медичної допомоги;
– направлення відповідно до медичних показань пацієнтів, які не потребують екстреної медичної допомоги, для надання їм спеціалізованої медичної допомоги;
– взаємодія з надавачами спеціалізованої медичної допомоги з метою своєчасного діагностування та забезпечення лікування хвороб, травм, отруєнь, патологічних, фізіологічних (під час вагітності) станів з урахуванням особливостей стану здоров’я пацієнта;
– проведення обов’язкових медичних втручань щодо пацієнтів з наявними факторами ризику розвитку окремих захворювань;
– проведення профілактичних втручань, що включає: вакцинацію відповідно до вимог календаря профілактичних щеплень; підготовлення та надсилання повідомлень про інфекційне захворювання, харчове, гостре професійне отруєння, незвичайну реакцію на щеплення; проведення епідеміологічних обстежень поодиноких випадків інфекційних хвороб;
– надання консультативної допомоги, спрямованої на усунення або зменшення звичок і поведінки, що становлять ризик для здоров’я (тютюнокуріння, вживання алкоголю, інших психоактивних речовин, нездорове харчування, недостатня фізична активність тощо) та формування навичок здорового способу життя;
– ведення неускладненої вагітності (крім вагітних, які належать до груп ризику), що здійснюється лікарем загальної практики-сімейним лікарем у взаємодії з лікарем акушер-гінекологом, лікарем з ультразвукової діагностики та іншими фахівцями за показаннями;
– здійснення медичного спостереження за здоровою дитиною;
– надання окремих послуг паліативної допомоги пацієнтам усіх вікових категорій, що включає: регулярну оцінку стану важкохворого пацієнта та його потреб; оцінку ступеня болю та лікування больового синдрому; призначення наркотичних засобів та психотропних речовин відповідно до законодавства, включаючи оформлення рецептів для лікування больового синдрому; призначення лікування для подолання супутніх симптомів (закрепи, нудота, задуха тощо); консультування та навчання осіб, які здійснюють догляд за пацієнтом; координацію із забезпечення медичних, психологічних тощо потреб пацієнта;
– направлення пацієнтів відповідно до медичних показань для надання їм паліативної допомоги в обсязі, що виходить за межі ПМД;
– призначення лікарських засобів та медичних виробів, технічних засобів медичної реабілітації з оформленням відповідних документів згідно з вимогами законодавства;
– ведення первинної облікової документації, оформлення довідок, листків непрацездатності формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність, а також лікарських свідоцтв про смерть;
– взаємодія з соціальними службами для пацієнтів, соціальні умови життя яких впливають на здоров’я, забезпечення заходів, спрямованих на виявлення та документування фактів домашнього насильства та насильства за ознакою статі;
– взаємодія із суб’єктами системи громадського здоров’я;
– надання психосоціальної допомоги та психосоціальних послуг щодо питань психічного здоров’я населення;
– направлення на оцінювання повсякденного функціонування особи;
– проведення наукових досліджень у галузі охорони здоров'я;
– приймання участі, організація та проведення з`їздів, конгресів, симпозіумів, науково-практичних конференцій, наукових форумів, круглих столів, семінарів тощо, в тому числі міжнародних;
– участь у навчальних та міжнародних грантових конкурсах і програмах, налагодження міжнародної співпраці з державними та не державними організаціями, установами, підприємствами різних форм власності.
4.1. Підприємство є юридичною особою публічного права. Права і обов'язки юридичної особи Підприємство набуває з дня його державної реєстрації. Підприємство користується закріпленим за ним комунальним майном на правах оперативного управління.
4.2. Підприємство здійснює господарську некомерційну діяльність відповідно до фінансового плану, затвердженого Засновником.
4.3. Підприємство надає медичні послуги на підставі ліцензії на медичну практику.
4.4. Для закупівель товарів, робіт чи послуг Підприємство застосовує процедури закупівель, визначені чинним законодавством.
4.5. Збитки, завдані Підприємству внаслідок виконання рішень органів державної влади чи органів місцевого самоврядування, які було визнано судом неконституційними або недійсними, підлягають відшкодуванню зазначеними органами добровільно або за рішенням суду.
4.6. Для здійснення господарської некомерційної діяльності Підприємство залучає і використовує матеріально-технічні, фінансові, трудові та інші види ресурсів, використання яких не заборонено законодавством.
4.7. Підприємство має самостійний баланс, рахунки в банках, в органах Державного казначейства, печатку із своїм найменуванням, штампи, а також бланки з власними реквізитами.
4.8. Засновник не відповідає за зобов'язаннями Підприємства, а Підприємство не відповідає за зобов'язаннями Засновника, крім випадків, передбачених законодавством України.
4.9. Підприємство має право укладати угоди (договори), набувати майнових та особистих немайнових прав, нести обов’язки, бути особою, яка бере участь у справі, що розглядається в судах України, міжнародних та третейських судах.
4.10. Підприємство має право здійснювати лише ті види медичної практики, які дозволені органом ліцензування при видачі ліцензії на медичну практику.
4.11. Підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру, визначає чисельність працівників і затверджує штатний розпис.
4.12. Підприємство не може жодним чином розподіляти отримані доходи (прибутки) або їх частину серед засновників (учасників), членів Підприємства, працівників (окрім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб.
5.1. Підприємство має право:
5.1.1. Звертатися у порядку, передбаченому законодавством, до центральних та місцевих органів державної виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, а також підприємств і організацій незалежно від форм власності та підпорядкування, для отримання інформації та матеріалів, необхідних для виконання покладених на Підприємство завдань.
5.1.2. Укладати господарські угоди з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та підпорядкування, а також фізичними особами відповідно до законодавства України.
5.1.3. В рамках своєї компетенції здійснювати міжнародну діяльність відповідно до законодавства України.
5.1.4. Залучати підприємства, установи та організації для реалізації своїх статутних завдань у порядку, визначеному законодавством України.
5.1.5. Здійснювати інші права, що не суперечать законодавству України.
5.2. Підприємство:
5.2.1. Забезпечує своєчасну сплату податків та інших відрахувань згідно з чинним законодавством України.
5.2.2. Здійснює оперативну діяльність з матеріально-технічного забезпечення своєї роботи.
5.2.3. Придбаває матеріальні ресурси у підприємств, організацій та установ незалежно від форм власності, а також у фізичних осіб відповідно до законодавства України.
5.2.4. Створює належні умови для високопродуктивної праці, забезпечує додержання законодавства про працю, правил та норм охорони праці, техніки безпеки, соціального страхування.
5.2.5. Здійснює заходи з вдосконалення оплати праці працівників з метою посилення їх матеріальної зацікавленості як в результатах особистої праці, так і в загальних підсумках роботи Підприємства, забезпечує своєчасні розрахунки з працівниками Підприємства.
5.3. Підприємство здійснює бухгалтерський облік, веде фінансову та статистичну звітність згідно з законодавством України.
5.4 Керівник Підприємства та головний бухгалтер несуть персональну відповідальність за додержання порядку ведення і достовірність обліку та статистичної і бухгалтерської звітності.
5.5. Обов’язки Підприємства:
5.5.1. Керуватись у своїй діяльності Конституцією України, законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, нормативно- правовими актами Міністерства охорони здоров’я України, іншими нормативно-правовими актами та цим Статутом.
5.5.2. Планувати свою діяльність з метою реалізації єдиної комплексної політики в галузі охорони здоров’я (зі свого напрямку).
5.5.3. Створювати для працівників належні і безпечні умови праці, забезпечувати додержання чинного законодавства України про працю, правил та норм охорони праці, техніки безпеки, соціального страхування.
5.5.4. Забезпечувати своєчасну сплату податкових та інших обов’язкових платежів з урахуванням своєї статутної діяльності та відповідно до чинного законодавства України.
5.5.5. Розробляти та реалізовувати кадрову політику, контролювати підвищення кваліфікації працівників.
5.5.6. Акумулювати власні надходження та витрачати їх в інтересах Підприємства відповідно до чинного законодавства України та цього Статуту.
6.1. Управління Підприємством здійснює Козелецька селищна рада (Засновник).
6.2. Поточне керівництво (оперативне управління) Підприємством здійснює Генеральний директор (далі – Керівник Підприємства), який призначається на посаду і звільняється з неї за рішенням Засновника відповідно до порядку, визначеного законодавством та який відповідає єдиним кваліфікаційним вимогам МОЗ.
6.3. Строк найму, права, обов’язки і відповідальність Генерального директора, умови його матеріального забезпечення, інші умови найму визначаються контрактом.
6.4. Керівник Підприємства:
6.4.1. Безпосередньо підпорядковується Засновнику та несе персональну відповідальність за виконання покладених на Підприємство завдань і здійснення ним своїх функцій.
6.4.2. Діє без доручення від імені Підприємства, представляє його в усіх установах та організаціях.
6.4.3. Організовує роботу Підприємства щодо надання населенню медичних послуг згідно з вимогами нормативно-правових актів медичної допомоги.
6.4.4. Забезпечує контроль за веденням та збереженням медичної та іншої документації.
6.4.5. Розпоряджається коштами та майном відповідно до чинного законодавства України та цього Статуту.
6.4.6. Укладає договори, видає доручення, відкриває в установах банків та органах Державного казначейства рахунки тощо.
6.4.7. У межах своєї компетенції видає накази та інші розпорядчі акти, дає вказівки, обов’язкові для всіх підрозділів та працівників Підприємства.
6.4.8. Подає в установленому порядку Засновнику квартальну, річну, фінансову та іншу звітність Підприємства, надає Засновнику бухгалтерську та статистичну звітність, інформацію про рух основних засобів. За запитом Засновника надає звіт про оренду майна, а також інформацію про наявність вільних площ, придатних для надання в оренду.
6.4.9. Визначає та затверджує організаційну структуру Підприємства, граничну чисельність працівників, штатний розпис, умови оплати праці.
6.4.10. Призначає на посаду та звільняє з посади своїх заступників і головного бухгалтера підприємства, інших працівників.
6.4.11. Обирає форми і системи оплати праці, встановлює працівникам конкретні розміри посадових окладів, премій, винагород, надбавок і доплат на умовах, передбачених колективним договором.
6.4.12. Укладає колективний договір з працівниками в порядку визначеному законодавством України.
6.4.13. Затверджує положення про структурні підрозділи Підприємства, інші положення та порядки, що мають системний характер, зокрема:
6.4.14. Забезпечує дотримання на Підприємстві вимог законодавства про охорону праці, санітарно-гігієнічних та протипожежних норм і правил, створення належних умов праці.
6.4.15. Керівник Підприємства та головний бухгалтер несуть персональну відповідальність за додержання порядку ведення і достовірність обліку та статистичної звітності у встановленому законодавством порядку.
6.4.16. Вирішує інші питання діяльності Підприємства відповідно до законодавства України.
6.5. У разі відсутності керівника Підприємства або неможливості виконувати свої обов’язки з інших причин, обов’язки виконує заступник керівника чи інша особа згідно з функціональними (посадовими) обов’язками.
6.6. Керівник Підприємства несе відповідальність за збитки, завдані Підприємству з вини Керівника Підприємства в порядку, визначеному законодавством України.
6.7. Засновник (Власник):
6.7.1. Затверджує Статут Підприємства та зміни до нього.
6.7.2. Погоджує Підприємству договори про спільну діяльність, за якими використовується нерухоме майно, що перебуває в його оперативному управлінні, кредитні договори та договори застави.
6.7.3. Погоджує створення філій, представництв, відділень та інших відокремлених підрозділів Підприємства (надалі – Філії). Такі Філії діють відповідно до положення про них, погодженого із Засновником та затвердженого наказом керівника Підприємства.
6.7.4. Здійснює контроль за ефективністю використання майна, що є комунальною власністю Козелецької селищної ради та закріплене за Підприємством на праві оперативного управління.
6.7.5. Приймає рішення про реорганізацію та ліквідацію Підприємства, призначає ліквідаційну комісію, комісію з припинення, затверджує ліквідаційний баланс.
6.7.6. Затверджує фінансовий план та контролює його виконання.
6.7.7. Проводить моніторинг фінансової діяльності Підприємства.
6.7.8. Здійснює контроль за фінансовою (бюджетною) та штатною дисциплінами Підприємства.
6.7.9. Здійснює контроль за ефективним використанням та збереженням майна і коштів Підприємства.
6.7.10. Контролює виконання орендарями інвестиційних і технічних програм, якщо такі передбачені договором оренди.
6.7.11. Здійснює інші повноваження, встановлені законодавством.
7.1. Підприємство зобов'язане приймати та виконувати доведені до нього в установленому законодавством порядку державні замовлення та замовлення Засновника, враховувати їх при формуванні фінансового плану, визначенні перспектив економічного і соціального розвитку та виборі контрагентів, а також складати і виконувати фінансовий план.
7.2. Фінансовий план підприємства затверджується Засновником.
7.3. Списання з балансу не повністю амортизованих основних фондів, а також прискорена амортизація основних фондів Підприємства можуть проводитися лише за згодою Засновника.
7.4. Вартість робіт та послуг, що здійснюються Підприємством, встановлюються відповідно до законодавства України.
8.1. Структура Підприємства включає:
8.1.1. Адміністративно-управлінський відділ.
8.1.2. Допоміжні підрозділи, у тому числі господарчі.
8.1.3. Лікувально-профілактичні підрозділи – амбулаторії загальної практики сімейної медицини та пункти здоров'я.
8.2. Структура Підприємства, порядок внутрішньої організації та сфери діяльності структурних підрозділів Підприємства затверджуються керівником Підприємства.
8.3. Функціональні обов’язки та посадові інструкції працівників Підприємства затверджуються його керівником.
8.4. Штатну чисельність Підприємства керівник визначає залежно від обсягу медичної допомоги на підставі фінансового плану Підприємства, погодженого в установленому законодавством порядку та цим Статутом, з урахуванням необхідності створення відповідних умов для забезпечення належної доступності та якості медичної допомоги.
8.5. Найменування посад у штатному розписі визначається відповідно до Національного класифікатора професій України.
9.1. Майно Підприємства є комунальною власністю Козелецької селищної ради і закріплене за ним на праві оперативного управління. Підприємство не має права відчужувати або іншим способом розпоряджатися закріпленим за ним майном, що належить до основних фондів, без попередньої згоди Засновника.
9.2. Підприємство не має права безоплатно передавати належне йому майно іншим юридичним особам чи громадянам, крім випадків, передбачених законом.
9.3. Джерелами формування майна Підприємства є:
Статутний фонд підприємства становить: 1,00 грн.
9.4. Підприємство може одержувати кредити для виконання статутних завдань під гарантію Засновника.
9.5. Підприємство відповідає за своїми зобов'язаннями лише коштами, що перебувають у його розпорядженні.
9.6. Порядок розподілу та використання коштів Підприємства, отриманих від здійснення господарської некомерційної діяльності, визначається фінансовим планом, що передує плановому.
9.7. Підприємство має право надавати в оренду майно, закріплене за ним на праві оперативного управління, відповідно до вимог чинного законодавства України та локальних нормативних актів органів місцевого самоврядування.
9.8. Власні надходження Підприємства використовуються відповідно до чинного законодавства України.
10.1. Працівники мають право брати участь в управлінні Підприємством через загальні збори (конференції), ради трудових колективів, професійні спілки, які діють у трудовому колективі, інші органи, уповноважені трудовим колективом на представництво, вносити пропозиції щодо поліпшення роботи Підприємства, а також з питань захисту соціально-економічних і трудових прав працівників.
Представники первинної профспілкової організації, а у разі їх відсутності – вільно обрані працівниками представники, представляють інтереси працівників Підприємства відповідно до законодавства.
Підприємство зобов'язане створювати умови, які б забезпечували участь працівників в його управлінні.
10.2. Трудовий колектив Підприємства складається з усіх громадян, які своєю працею беруть участь у його діяльності на основі трудового договору (контракту, угоди) або інших форм, що регулюють трудові відносини працівника з Підприємством.
10.3. До складу органів, через які трудовий колектив реалізує своє право на участь в управлінні Підприємством, не може обиратися Керівник Підприємства. Повноваження цих органів визначаються відповідно до законодавства України.
10.4. Виробничі, трудові та соціальні відносини трудового колективу з адміністрацією Підприємства регулюються колективним договором.
10.5. Право укладення колективного договору від імені органу управління надається керівнику Підприємства, а від імені трудового колективу – Уповноваженому ним органу.
Сторони колективного договору звітують на загальних зборах колективу один перед одним не менше, ніж один раз на рік.
10.6. Питання щодо поліпшення умов праці, життя і здоров'я, гарантії обов'язкового медичного страхування працівників Підприємства та їх сімей, а також інші питання соціального розвитку вирішуються трудовим колективом відповідно до законодавства, цього Статуту та колективного договору.
10.7. Джерелом коштів на оплату праці працівників Підприємства є кошти, отримані в результаті його господарської некомерційної діяльності.
Форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, Генеральною та Галузевою угодами.
Мінімальна заробітна плата працівників не може бути нижчою від встановленого законодавством України мінімального розміру заробітної плати.
10.8. Оплата праці працівників Підприємства здійснюється в першочерговому порядку. Всі інші платежі здійснюються Підприємством після виконання зобов'язань щодо оплати праці.
10.9. Працівники Підприємства провадять свою діяльність відповідно до Статуту, колективного договору та посадових інструкцій, правил внутрішнього трудового розпорядку згідно з законодавством України.
11.1. Контроль якості надання медичної допомоги хворим на Підприємстві здійснюється шляхом експертизи відповідності якості наданої медичної допомоги міжнародним принципам доказової медицини, вимогам галузевих стандартів в сфері охорони здоров’я та діючому законодавству.
12.1. Припинення Підприємства здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації – за рішенням Засновника, а у випадках, передбачених законом України, за рішенням суду або відповідних органів державної влади.
12.2. У разі реорганізації Підприємства вся сукупність його прав та обов'язків переходить до його правонаступників.
12.3. Ліквідація Підприємства здійснюється ліквідаційною комісією, яка утворюється Засновником або за рішенням суду.
12.4. Порядок і строки проведення ліквідації, а також строк для пред'явлення вимог кредиторами, що не може бути меншим, ніж два місяці з дня публікації рішення про ліквідацію, визначаються органом, який прийняв рішення про ліквідацію Підприємства.
12.5. З моменту призначення ліквідаційної комісії до неї переходять повноваження з управління Підприємством. Ліквідаційна комісія оцінює наявне майно Підприємства і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає Засновнику. Достовірність та повнота ліквідаційного балансу повинні бути перевірені в установленому законодавством України порядку.
Ліквідаційна комісія виступає в суді від імені Підприємства, що ліквідується.
12.6. Претензії кредиторів до Підприємства, що ліквідується, задовольняються за рахунок його майна, якщо інше не передбачено законодавством України.
12.7. Якщо вартість майна Підприємства є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, Підприємство ліквідується в порядку, встановленому законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом.
12.8. Черговість та порядок задоволення вимог кредиторів визначаються відповідно до законодавства України.
12.9. Працівникам Підприємства, які звільняються у зв'язку з його реорганізацією чи ліквідацією, гарантується дотримання їх прав та інтересів відповідно до законодавства України про працю.
12.10. Підприємство є таким, що припинило діяльність, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення діяльності юридичної особи.
13.1. Зміни до цього Статуту вносяться за рішенням Засновника, шляхом викладення Статуту у новій редакції.
13.2. Зміни до Статуту підлягають обов’язковій державній реєстрації у порядку, встановленому законодавством України.
Секретар Сергій ВЕЛИКОХАТНІЙ
ПРОЄКТ
Україна
КОЗЕЛЕЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРНІГІВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
(п’ятдесят дев’ята сесія восьмого скликання)
24 липня 2026 року
сел. Козелець
№12-59/VIII
Про затвердження Регламенту роботи
відділу Центр надання адміністративних
послуг Козелецької селищної ради у новій редакції
Відповідно до Закону України «Про адміністративні послуги», Закону України «Про адміністративну процедуру» постанови Кабінету Міністрів України від 01 серпня 2013 року №588 «Про затвердження Примірного регламенту центру надання адміністративних послуг» (зі змінами), керуючись ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищна рада вирішила:
Голова Валентин БРИГИНЕЦЬ
Додаток
до рішення п’ятдесят дев’ятої сесії
Козелецької селищної ради
восьмого скликання
від 24 липня 2026 року
№12-59/VIII
РЕГЛАМЕНТ
РОБОТИ ВІДДІЛУ ЦЕНТР НАДАННЯ АДМІНІСТРАТИВНИХ ПОСЛУГ КОЗЕЛЕЦЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ
(нова редакція)
РОЗДІЛ 1. ЗАГАЛЬНІ ЧАСТИНА
1.1. Цей Регламент визначає порядок організації роботи відділу Центр надання адміністративних послуг Козелецької селищної ради (далі –відділ ЦНАП або Центр), його територіальних підрозділів, віддалених (у тому числі пересувних) робочих місць адміністраторів, порядок дій адміністраторів Центру та їх взаємодії із суб’єктами надання адміністративних послуг.
1.2. У цьому Регламенті терміни вживаються у значенні, наведеному в Законі України «Про адміністративні послуги» та «Про адміністративну процедуру».
1.3. Надання адміністративних послуг у відділі ЦНАП здійснюється з дотриманням таких принципів:
верховенства права, у тому числі законності та юридичної визначеності;
стабільності;
рівності перед законом;
відкритості та прозорості;
оперативності та своєчасності;
доступності інформації про надання адміністративних послуг;
захищеності персональних даних;
раціональної мінімізації кількості документів та процедурних дій, що вимагаються для отримання адміністративних послуг;
неупередженості та справедливості;
доступності та зручності для суб’єктів звернення.
1.4. Відділ ЦНАП у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, актами центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, Положенням про відділ ЦНАП та Регламентом роботи відділу ЦНАП.
РОЗДІЛ 2. ВИМОГИ ДО ПРИМІЩЕННЯ, В ЯКОМУ РОЗМІЩУЄТЬСЯ ВІДДІЛ ЦНАП
2.1. Відділ ЦНАП розміщується в центральній частині селища Козелець в зручному для суб’єктів звернення місці з розвинутою транспортною інфраструктурою.
На вході до приміщення (будівлі) розміщуються вивіска з позначенням
“Центр надання адміністративних послуг” або “Центр Дії”, яке дублюється у тактильному вигляді та шрифтом Брайля. Позначення “Центр надання адміністративних послуг” та “Центр Дії” можуть розміщуватися одночасно.
Перед входом до приміщення розміщуються тактильні та контрастні позначки для осіб з інвалідністю з порушеннями зору.
Вхід до приміщень Центру, який має сходи, повинен бути облаштований кнопкою виклику, пандусом та поручнями з обох боків для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, а також місцями для тимчасового розміщення дитячих колясок.
У приміщенні центру облаштована санітарна кімната з урахуванням потреб осіб з інвалідністю, зокрема тих, що пересуваються на кріслах колісних, та інших маломобільних груп населення.
Облаштування центру позначенням “Центр Дії”, навігаційними табличками (табличками, які використовуються для орієнтування у центрі), піктограмами здійснюється за зразками згідно з додатками 1-4 Постанови Кабінету Міністрів України № 588 від 01.08.2013 року .
Для оздоблення стін рекомендоване використання кольорів згідно з додатком 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 588 від 01.08.2013 року.
У кольорі чи елементах меблів рекомендованим є використання хоча б одного з кольорів, яким оздоблено стіни Центру.
Облаштування Центру здійснюється з дотриманням вимог щодо інклюзивності будівель і споруд, передбачених Державними будівельними нормами ДБН В.2.2-40:2018 “Будинки і споруди. Інклюзивність будівель і споруд. Основні положення” стосовно їх доступності для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення.
На прилеглій до Центру території облаштовуються місця для безоплатної стоянки автомобільного транспорту суб’єктів звернення, зокрема відповідно позначені місця для автотранспортних засобів, якими керують (в яких перевозяться) особи з інвалідністю, у кількості, визначеній Законом України “Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні”. Будівлі, приміщення та стоянки Центру облаштовуються з урахуванням потреб осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення згідно з вимогами відповідних державних будівельних норм, стандартів і правил. На прилеглих вулицях розміщуються інформаційні таблички, на яких зазначається місце розташування Центру.
2.2. Приміщення Центру поділяється на відкриту та закриту частини.
У відкритій частині здійснюється прийом, консультування, інформування та обслуговування суб’єктів звернення працівниками Центру. Суб’єкти звернення мають безперешкодний доступ до такої частини Центру.
Відкрита частина включає:
сектор прийому;
сектор інформування;
сектор очікування;
сектор обслуговування.
Відкрита частина розміщується на першому поверсі будівлі за умови створення належних умов для безперешкодного доступу для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до приміщень будівлі.
Закрита частина призначена виключно для опрацювання документів, пошти, надання консультацій та здійснення попереднього запису суб’єктів звернення на прийом до адміністраторів за допомогою засобів телекомунікації (телефону, електронної пошти, інших засобів зв’язку), а також збереження документів, справ, журналів обліку/реєстрації (розміщення архіву).
Вхід до закритої частини Центру суб’єктам звернення забороняється.
Закрита частина може розміщуватися на інших поверхах, ніж відкрита частина.
2.3. Сектор прийому облаштовується при вході до приміщення Центру. У ньому здійснюється загальне інформування та консультування суб’єктів звернення з питань роботи Центру.
2.4. Сектор інформування облаштовується з метою ознайомлення суб’єктів звернення з порядком та умовами надання адміністративних послуг.
У секторі інформування розміщуються інформаційні стенди, постери (плакати) та/або інформаційні термінали в зручному для перегляду місці, що містять актуальну, вичерпну інформацію, необхідну для одержання адміністративних послуг, а також інформацію щодо можливостей отримання послуг он-лайн в електронному вигляді, інформацію щодо здійснення консультування підприємців (“Дія. Бізнес”) (у разі проведення такого консультування в приміщеннях Центру), інформацію щодо здійснення прийому суб’єктів звернення з надання безоплатної правової допомоги (у разі проведення такого прийому в приміщеннях Центру), а також інформацію щодо електронного урядування та електронної демократії, розвитку цифрових навичок та цифрових прав громадян, цифрових інновацій та технологій.
Сектор інформування облаштовується столами, стільцями, комп’ютерною технікою з вільним доступом до Інтернету та забезпечується канцелярськими товарами для заповнення суб’єктами звернення необхідних документів.
Для висловлення суб’єктами звернень зауважень і пропозицій щодо якості надання адміністративних послуг приміщення, де розміщені сектор інформування Центру, територіальний підрозділ відділ ЦНАП, віддалене (у тому числі пересувне) робоче місце адміністратора, облаштовуються відповідними засобами (зокрема скринькою) та/або в них розміщується в доступному місці книга відгуків і пропозицій.
Для встановлення зворотного зв’язку із суб’єктами звернень в електронній формі у зазначеному приміщенні розміщується інформація, що містить гіпертекстові посилання та QR-коди на форми-опитувальники (анкети) для оцінювання суб’єктами звернення якості наданих їм адміністративних послуг, в тому числі на комп’ютерній техніці, у терміналах, інших технічних засобах, а також на відповідних веб-сайтах. Зазначена інформація розміщується окремо в секторах прийому, інформування, очікування та обслуговування.
2.5. Сектор очікування розміщується в просторому приміщенні, площа якого визначається залежно від кількості осіб, які звертаються до Центру протягом дня, та облаштовується столами для оформлення документів та в достатній кількості стільцями, кріслами тощо.
У секторі очікування облаштовуються місця для суб’єктів звернень в Центр, утворених на території міських, селищних, сільських територіальних громад. Їх рекомендована кількість від 10 до 20 тис. осіб, - не менш як 10 місць.
Сектор очікування у разі потреби обладнується автоматизованою системою керування чергою, системою звукового інформування осіб похилого віку та осіб з інвалідністю з порушеннями зору.
У приміщеннях Центру, його територіальних підрозділів, у приміщеннях, де розміщені віддалені робочі місця адміністраторів, та на пересувних віддалених робочих місцях адміністраторів створюються умови для оплати суб’єктами звернень адміністративного збору (зокрема, розміщуються банкомати, платіжні термінали (у тому числі POS-термінали, програмно-технічні комплекси самообслуговування).
2.6. Сектор обслуговування повинен бути утворений за принципом відкритості розміщення робочих місць. Для швидкого обслуговування суб’єктів звернень робочі місця адміністраторів можуть розподілятися за принципом прийому і видачі документів. Кожне робоче місце для прийому суб’єктів звернення повинно мати інформаційну табличку із зазначенням номера такого місця, прізвища, імені, по батькові та посади адміністратора відділу ЦНАП.
2.7. Площа секторів очікування та обслуговування Центру, його територіального підрозділу та приміщення, де розміщено віддалене робоче місце адміністратора, а також площа пересувного віддаленого робочого місця адміністратора “Мобільний центр” повинна бути достатньою для забезпечення зручних та комфортних умов для прийому суб’єктів звернення і роботи адміністраторів відділу ЦНАП.
Рекомендована площа секторів очікування та обслуговування становить для центрів, утворених на території міських, селищних, сільських територіальних громад з населенням: від 10 до 50 тис.осіб, - не менш як 50 кв. метрів.
2.8. На інформаційних стендах або інформаційних терміналах розміщується інформація, зокрема, про:
найменування Центру, його місцезнаходження та місцезнаходження його територіальних підрозділів, віддалених робочих місць адміністраторів, місця розташування майданчиків, на яких працюють пересувні віддалені робочі місця адміністратора “Мобільний центр” (в разі їх утворення), номери телефонів для довідок, факсу, адресу веб-сайту, електронної пошти;
графік роботи Центру, його територіальних підрозділів, віддалених (у тому числі пересувних) робочих місць адміністраторів (в разі їх утворення) (прийомні дні та години, вихідні дні), який затверджується органом, що утворив Центр, з урахуванням потреб суб’єктів звернення та відповідно до вимог Закону України “Про адміністративні послуги”;
перелік адміністративних послуг, які надаються через Центру, його територіальні підрозділи, віддалені (у тому числі пересувні) робочі місця адміністраторів (в разі їх утворення), та відповідні інформаційні картки адміністративних послуг;
строки надання адміністративних послуг;
бланки заяв та інших документів, необхідних для звернення за отриманням адміністративних послуг, а також зразки їх заповнення;
платіжні реквізити для оплати платних адміністративних послуг;
супутні послуги, які надаються в приміщенні Центру;
прізвище, ім’я, по батькові керівника Центру, контактні телефони, адресу
електронної пошти;
користування інформаційними терміналами (у разі їх наявності);
користування автоматизованою системою керування чергою (у разі її наявності);
положення про відділ ЦНАП;
регламент відділу ЦНАП;
графік прийому суб’єктів звернення посадовими особами органу, що утворив Центру, сільським, селищним, міським головою, керівником військово-цивільної адміністрації населеного пункту (у разі проведення такого прийому в приміщеннях центру, його територіальних підрозділів, у приміщеннях, де розміщені віддалені робочі місця адміністраторів або на пересувних віддалених робочих місцях адміністраторів);
графік надання консультацій, прийому суб’єктів звернень суб’єктами, які забезпечують консультування та прийом у приміщеннях Центру;
інформацію щодо можливостей отримання послуг он-лайн в електронному вигляді;
інформацію щодо електронного урядування та електронної демократії, розвитку цифрових навичок та цифрових прав громадян, цифрових інновацій та технологій.
2.9. Перелік адміністративних послуг, які надаються через Центр, його територіальні підрозділи, віддалені (у тому числі пересувні) робочі місця адміністраторів (в разі їх утворення), повинен розміщуватися у доступному та зручному для суб’єктів звернення місці, у тому числі на інформаційному терміналі (у разі його наявності). Адміністративні послуги в переліку групуються за моделлю життєвих ситуацій суб’єктів звернення та/або сферами правовідносин (законодавства), та/або суб’єктами надання адміністративних послуг.
Перелік адміністративних послуг, які надаються через територіальні підрозділи Центру, віддалені (у тому числі пересувні) робочі місця адміністраторів (у разі їх утворення), затверджується органом, що утворив Центр, з урахуванням потреб суб’єктів звернення.
2.10. Бланки заяв, необхідні для замовлення адміністративних послуг, розміщуються на стендах-накопичувачах або стелажах із вільним доступом до них суб’єктів звернення або на веб-сайті Центру (веб-сайті органу, що утворив Центр).
2.11. Особам з інвалідністю та іншим маломобільним групам населення забезпечується вільний доступ до інформації, зазначеної в цьому розділі, шляхом розміщення буклетів, інформаційних листів на стендах, інших необхідних матеріалів, надрукованих шрифтом Брайля. У разі можливості на інформаційних терміналах розміщується голосова інформація та відеоінформація, а також здійснюється інформування в інший спосіб, який є зручним для осіб з інвалідністю, зокрема осіб з порушеннями слуху, зору, та інших маломобільних груп населення.
Для забезпечення надання адміністративних послуг суб’єктам звернення, які є глухими, німими або глухонімими, до роботи Центру може залучатися перекладач жестової мови.
2.12. У разі надання адміністративних послуг через Центр консультації з питань надання таких послуг проводяться (у тому числі представниками суб’єктів надання адміністративних послуг) виключно у Центрі, його територіальних підрозділах, на віддалених робочих місцях адміністраторів.
РОЗДІЛ 3. ІНФОРМАЦІЙНА ТА ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТКИ АДМІНІСТРАТИВНИХ ПОСЛУГ
3.1. Орган, що утворив відділ ЦНАП, а також керівник відділу ЦНАП можуть вносити суб’єктові надання адміністративної послуги пропозиції щодо необхідності внесення змін до затверджених інформаційних та технологічних карток адміністративних послуг (у тому числі для документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності).
3.2. У разі внесення змін до законодавства щодо надання адміністративної послуги суб’єкт її надання своєчасно інформує про це орган, що утворив Центр, а також керівника Центру, готує пропозиції щодо внесення змін до інформаційних та/або технологічних карток згідно із законодавством.
РОЗДІЛ 4. РОБОТА ІНФОРМАЦІЙНОГО ПІДРОЗДІЛУ ВІДДІЛУ ЦНАП
4.1. Для надання допомоги суб’єктам звернення у користуванні інформаційними терміналами та автоматизованою системою керування чергою (у разі їх наявності), консультування із загальних питань організації роботи Центру та порядку прийому суб’єктів звернення у Центрі може утворюватися інформаційний підрозділ.
Інформаційний підрозділ Центру також:
інформує за усним клопотанням суб’єкта звернення про належність порушеного ним питання до компетенції Центру;
консультує суб’єктів звернення щодо порядку внесення плати (адміністративного збору) за надання платних адміністративних послуг, надає інформацію про платіжні реквізити для сплати адміністративного збору;
надає іншу інформацію та допомогу, що необхідні суб’єктам звернення до прийому їх адміністратором.
4.2. Орган, що утворив Центр, створює та забезпечує роботу веб-сайту Центру або окремого розділу на своєму веб-сайті, де розміщується інформація, зазначена в пункті 2.8 цього регламенту, а також відомості про найближчі зупинки громадського транспорту, під’їзні шляхи, місця паркування, доступність Центру для осіб з інвалідністю з порушеннями зору, слуху, опорно-рухового апарату, інша корисна для суб’єктів звернення інформація.
4.3. Інформація, яка розміщується в приміщенні Центру (в тому числі на інформаційних терміналах) та на веб-сайті, повинна бути актуальною і вичерпною.
Інформація на веб-сайті центру має бути зручною для пошуку та копіювання.
4.4. Суб’єктам звернення, які звернулися до Центру (його територіальних підрозділів, до адміністраторів, що працюють на віддалених (у тому числі пересувних) робочих місцях, з використанням засобів телекомунікаційного зв’язку (телефону, електронної пошти, інших засобів зв’язку), забезпечується можливість отримання інформації про надання адміністративних послуг у спосіб, що аналогічний способу звернення, або в інший вибраний суб’єктом звернення спосіб.
РОЗДІЛ 5. КЕРУВАННЯ ЧЕРГОЮ У ВІДДІЛІ ЦНАП
5.1. З метою забезпечення зручності та оперативності обслуговування суб’єктів звернення у Центрі (його територіальних підрозділах, на віддалених (у тому числі пересувних) робочих місцях адміністраторів) вживаються заходи для запобігання утворенню черги, а у разі її утворення - для керування чергою.
5.2. У разі запровадження автоматизованої системи керування чергою суб’єкт звернення для прийому адміністратором Центру реєструється за допомогою термінала в такій системі, отримує відповідний номер у черзі та очікує на прийом. Автоматизована система керування чергою може передбачати персоніфіковану реєстрацію суб’єкта звернення (із зазначенням його прізвища та імені).
5.3. У Центрі, його територіальних підрозділах, на віддалених (у тому числі пересувних) робочих місцях адміністраторів, може здійснюватися попередній запис суб’єктів звернення на прийом до адміністратора на визначену дату та час. Попередній запис може здійснюватися шляхом особистого звернення до Центру, його територіальних підрозділів, адміністраторів Центру, що працюють на віддалених (у тому числі пересувних) робочих місцях, з використанням телефонного зв’язку та/або електронної реєстрації на веб-сайті центру (сторінки на веб-сайті органу, що утворив Центр) чи за допомогою Національної веб-платформи Центрів надання адміністративних послуг. Прийом суб’єктів звернення, які зареєструвалися шляхом попереднього запису, здійснюється у визначені керівником Центру години.
5.4. Центр може здійснювати керування чергою в інший спосіб, гарантуючи дотримання принципу рівності суб’єктів звернення.
РОЗДІЛ 6. ПРИЙНЯТТЯ ЗАЯВИ ТА ІНШИХ ДОКУМЕНТІВ У ВІДДІЛІ ЦНАП
6.1. Прийняття від суб’єкта звернення заяви та інших документів, необхідних для надання адміністративної послуги (далі - вхідний пакет документів), та повернення документів з результатом надання адміністративної послуги (далі - вихідний пакет документів) здійснюється виключно в Центрі або його територіальних підрозділах, віддалених (у тому числі пересувних) робочих місцях адміністраторів (в разі їх утворення).
За рішенням органу, який утворив Центр, окремі завдання адміністратора, пов’язані з отриманням вхідного пакета документів, видачею результатів надання адміністративних послуг, може виконувати староста, а також у випадках, передбачених законодавством, інша уповноважена посадова особа виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, військово-цивільної адміністрації населеного пункту.
У випадках, передбачених законодавством, а також на вимогу суб’єкта звернення адміністратор Центру складає заяву в електронній формі, друкує її та надає суб’єкту звернення для перевірки та підписання.
Прийняття заяв для отримання адміністративних послуг від фізичних осіб, у тому числі фізичних осіб - підприємців, здійснюється незалежно від реєстрації їх місця проживання, крім випадків, передбачених законом.
Заяви від юридичних осіб приймаються за місцезнаходженням таких осіб або у випадках, передбачених законом, за місцем провадження діяльності або місцезнаходженням відповідних об’єктів, якщо інше не встановлено законом.
6.2. Прийняття від суб’єктів господарювання заяви про видачу документів дозвільного характеру та документів, що додаються до неї, декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства, видача (переоформлення, анулювання) документів дозвільного характеру, які оформлені дозвільними органами, та зареєстрованих декларацій здійснюються відповідно до Закону України “Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності”.
6.3. Суб’єкт звернення має право подати вхідний пакет документів у Центрі (його територіальному підрозділі, віддаленому (у тому числі пересувному) робочому місці адміністратора (в разі їх утворення) особисто, через представника (законного представника), надіслати його поштою (рекомендованим листом з описом вкладення) або у випадках, передбачених законом, за допомогою засобів телекомунікаційного зв’язку.
Заява для отримання адміністративної послуги в електронній формі подається через Єдиний державний вебпортал електронних послуг, у тому числі через інтегровані з ним інформаційні системи державних органів та органів місцевого самоврядування.
6.4. У разі коли вхідний пакет документів подається представником (законним представником) суб’єкта звернення, пред’являються документи, що посвідчують особу представника та засвідчують його повноваження.
Уповноваження на представництво за письмовим клопотанням фізичної особи (довірителя) може здійснюватися шляхом внесення адміністратором Центру відповідного запису до матеріалів справи відповідно до ст. 31 Закону України «Про адміністративну процедуру». Зазначений спосіб уповноваження не застосовується у випадках, коли законом передбачено обов’язкове нотаріальне посвідчення довіреності (ч. 2 ст. 31 Закону України «Про адміністративну процедуру»).
6.5. Адміністратор відділу ЦНАП перевіряє відповідність вхідного пакета документів інформаційній картці адміністративної послуги, у разі потреби надає допомогу суб’єктові звернення в заповненні бланка заяви. У разі коли суб’єкт звернення припустився неточностей або помилки під час заповнення бланка заяви, адміністратор повідомляє суб’єктові звернення про відповідні недоліки та надає необхідну допомогу в їх усуненні.
Не допускається вимагання від суб’єкта звернення документів, не визначених законом або у формі, не встановленій законодавством.
У випадках, коли законом не встановлено вичерпного переліку документів та/або відомостей, необхідних для розгляду заяви по суті, в інформаційних картках може бути передбачено подання додаткових документів та/або відомостей, визначених суб'єктом надання адміністративної послуги в межах наданих йому повноважень.
У разі прийняття суб’єктом надання адміністративних послуг рішення про залишення заяви без руху, письмове повідомлення про залишення заяви без руху передається до Центру. Адміністратор Центру негайно (за можливості) повідомляє про це суб’єкта звернення, вручає йому письмове повідомлення про залишення заяви без руху під розписку або надсилає поштою чи засобами електронної комунікації.
6.6. Адміністратор Центру складає опис вхідного пакета документів, у якому зазначаються інформація про заяву та перелік документів, поданих суб’єктом звернення до неї, у двох примірниках.
6.7. Суб’єктові звернення надається примірник опису вхідного пакета документів за підписом і з проставленням печатки (штампа) відповідного адміністратора Центру, а також відмітки про дату та час його складення. Другий примірник опису вхідного пакета документів зберігається в матеріалах справи, а у разі здійснення в центрі електронного документообігу - в електронній формі.
6.8. Адміністратор відділу ЦНАП під час отримання вхідного пакета документів зобов’язаний з’ясувати прийнятний для суб’єкта звернення спосіб його повідомлення про результат надання адміністративної послуги, а також бажане місце отримання оформленого результату надання адміністративної послуги (в Центрі, його територіальному підрозділі, віддаленому (у тому числі пересувному) робочому місці адміністратора (в разі їх утворення), спосіб передачі суб’єктові звернення вихідного пакета документів (особисто, засобами поштового зв’язку, у тому числі кур’єром за додаткову плату, або телекомунікаційного зв’язку чи в інший вибраний суб’єктом звернення спосіб), про що зазначається в описі вхідного пакета документів у паперовій та/або електронній формі.
6.9. Адміністратор відділу ЦНАП здійснює реєстрацію вхідного пакета документів шляхом внесення даних до журналу реєстрації (у паперовій та/або електронній формі). Після внесення даних справі присвоюється номер, за яким здійснюється її ідентифікація та який фіксується на бланку заяви і в описі вхідного пакета документів.
Реєстрація та облік заяв, вхідних пакетів документів та оформлених результатів надання адміністративних послуг у Центрі, його територіальному підрозділі та на віддаленому (у тому числі пересувному) робочому місці адміністратора може вестися централізовано (зокрема шляхом запровадження електронного документообігу) або окремо в Центрі, його територіальному підрозділі та на віддаленому (у тому числі пересувному) робочому місці адміністратора.
6.10. У разі коли вхідний пакет документів отримано засобами поштового зв’язку і він не містить інформації про прийнятний для суб’єкта звернення спосіб його повідомлення, адміністратор Центру не пізніше наступного робочого дня надсилає суб’єктові звернення опис вхідного пакета документів електронною поштою (та/або його відскановану копію) чи іншими засобами телекомунікаційного зв’язку або поштовим відправленням.
6.11. Після реєстрації вхідного пакета документів адміністратор Центру формує справу у паперовій та/або електронній формі та в разі потреби здійснює її копіювання та/або сканування.
6.12. Інформацію про вчинені дії адміністратор Центру вносить до листа про проходження справи у паперовій та/або електронній формі (крім випадків, коли адміністратор є суб’єктом надання адміністративної послуги). Лист про проходження справи також містить відомості про послідовність дій (етапів), необхідних для надання адміністративної послуги, та залучених суб’єктів надання адміністративних послуг.
РОЗДІЛ 7. ОПРАЦЮВАННЯ СПРАВИ
(ВХІДНОГО ПАКЕТА ДОКУМЕНТІВ)
7.1. Після вчинення дій, передбачених пунктами 6.1.-6.10 цього регламенту, адміністратор Центру зобов’язаний невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня з урахуванням графіка роботи суб’єкта надання адміністративної послуги, надіслати (передати) вхідний пакет документів суб’єктові надання адміністративної послуги, до компетенції якого належить питання прийняття рішення у справі, про що робиться відмітка в листі про проходження справи із зазначенням часу, дати та найменування суб’єкта надання адміністративної послуги, до якого її надіслано, та проставленням печатки (штампа) адміністратора, що передав відповідні документи, та у разі потреби оформляється акт приймання-передачі.
7.2. Передача справ у паперовій формі від Центру (його територіального підрозділу, віддаленого робочого місця адміністратора (в разі їх утворення) до суб’єкта надання адміністративної послуги здійснюється в порядку, визначеному органом, що утворив Центр, але не менше ніж один раз протягом робочого дня, шляхом отримання справ представником суб’єкта надання адміністративної послуги або їх доставки працівником Центру, надсилання відсканованих документів з використанням засобів телекомунікаційного зв’язку або в інший спосіб.
Передача справ до суб’єкта надання адміністративної послуги може здійснюватися шляхом надсилання електронних копій оригіналів паперових документів (фотокопій) з використанням засобів телекомунікаційного зв’язку, зокрема через систему електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів, передача справ у паперовій формі у такому разі не здійснюється, крім випадків, передбачених законодавством.
7.3. Після отримання справи суб’єкт надання адміністративної послуги зобов’язаний внести запис про її отримання із зазначенням дати та часу, прізвища, імені, по батькові відповідальної посадової особи до листа про проходження справи та до акта приймання-передачі (у разі його оформлення).
7.4. Контроль за дотриманням суб’єктами надання адміністративних послуг строків розгляду справ та прийняття рішень здійснюється адміністраторами Центру відповідно до розподілу обов’язків за рішенням керівника Центру.
Строк розгляду справи встановлюється спеціальним законодавством та розраховується з дня реєстрації вхідного пакета документів. За відсутності спеціальних законодавчих норм, справа за заявою особи вирішується протягом розумного строку, але не більше тридцяти календарних днів після надходження заяви, а в разі проведення слухання у справі – не більше сорока п’яти календарних днів з дня реєстрації заяви.
У разі залишення заяви без руху строк розгляду справи продовжується на строк залишення заяви без руху.
У разі усунення виявлених недоліків у встановлений строк, заява вважається поданою в день її первинного подання. У разі зупинення адміністративного провадження у справі зупиняється перебіг усіх строків. Перебіг строків продовжується з дня поновлення адміністративного провадження.
7.5. Суб’єкт надання адміністративної послуги зобов’язаний:
1) своєчасно інформувати центр про перешкоди у дотриманні строку розгляду справи та прийнятті рішення, інші проблеми, що виникають під час розгляду справи;
2) надавати інформацію на усний або письмовий запит (у тому числі шляхом надсилання на адресу електронної пошти) адміністратора Центру про хід розгляду справи.
3) до прийняття рішення, яке є несприятливим (негативним) для суб’єкта звернення, та/або може негативно вплинути на права, свободи або законні інтереси інших осіб, повідомити про це суб’єкта звернення та/або таких осіб та забезпечити їм можливість подати пояснення, заперечення або докази, крім випадків, визначених ч. 2 ст. 63 Закону України «Про адміністративну процедуру». Адміністратор Центру сприяє реалізації цього права суб’єкта звернення.
У разі виявлення факту порушення вимог законодавства щодо розгляду справи (строків надання адміністративної послуги тощо) адміністратор Центру невідкладно інформує про це керівника центру.
РОЗДІЛ 8. ПЕРЕДАЧА ВИХІДНОГО ПАКЕТА ДОКУМЕНТІВ СУБ’ЄКТОВІ ЗВЕРНЕННЯ
8.1. Суб’єкт надання адміністративної послуги невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня після оформлення результату надання адміністративної послуги, формує вихідний пакет документів та передає його до Центру (його територіального підрозділу, віддаленого (у тому числі пересувного) робочого місця адміністратора (в разі їх утворення), про що зазначається в листі про проходження справи та в акті приймання-передачі (у разі його оформлення).
8.2. Адміністратор Центру невідкладно у день надходження вихідного пакета документів повідомляє про результат надання адміністративної послуги суб’єктові звернення у спосіб, зазначений в описі вхідного пакета документів, здійснює реєстрацію вихідного пакета документів шляхом внесення відповідних відомостей до листа про проходження справи, а також до відповідного реєстру в паперовій та/або електронній формі.
8.3. Вихідний пакет документів передається суб’єктові звернення особисто під підпис (у тому числі його представникові (законному представникові) у разі пред’явлення документа, що посвідчує особу та/або засвідчує його повноваження, або у випадках, передбачених законодавством, передається в інший прийнятний для суб’єкта звернення спосіб.
Інформація про дату отримання вихідного пакета документів суб’єктом звернення зазначається в описі вхідного пакета документів або в іншому документі, визначеному органом, що утворив Центр, і зберігається в матеріалах справи.
У разі коли способом отримання результатів надання адміністративних послуг обрано засоби поштового зв’язку, такий документ вкладається в рекомендований лист з позначкою “Адміністративна послуга”, яка проставляється працівником Центру, і передається представнику оператора поштового зв’язку за накладною, під підпис.
8.4. У разі незазначення суб’єктом звернення зручного для нього способу отримання вихідного пакета документів та/або його неотримання в Центрі протягом трьох місяців відповідні документи передаються суб’єкту надання адміністративних послуг для архівного зберігання.
Якщо особа не зазначила спосіб доведення адміністративного акта до її відома, адміністративний акт надсилається за адресою її зареєстрованого місця проживання (перебування), місцезнаходження або в інший спосіб, передбачений Законом України «Про адміністративну процедуру» та іншими актами законодавства.
8.5. У разі коли адміністративна послуга надається невідкладно, адміністратор Центру реєструє інформацію про результат розгляду справи в журналі (у паперовій та/або електронній формі), негайно формує вихідний пакет документів та передає його суб’єктові звернення.
8.6. Відповідальність за несвоєчасне та неналежне надання адміністративних послуг несуть суб’єкти надання таких послуг та в межах повноважень адміністратори і керівник Центру.
8.7. Інформація про кожну надану адміністративну послугу та справу в паперовій (копія документів) та/або електронній (скановані копії документів) формі (заява суб’єкта звернення та інші документи, визначені органом, що утворив Центр) за рішенням органу, що утворив Центр, може зберігатися в приміщенні Центру, його територіального підрозділу, приміщенні, де розміщено віддалене робоче місце адміністратора.
У разі надання адміністративної послуги за допомогою державних реєстрів інформація про послугу зберігається у відповідному реєстрі.
Інформація про адміністративні послуги, надані територіальним підрозділом, адміністратором Центру, що працює на віддаленому робочому місці, подається Центру для узагальнення в порядку, визначеному регламентом відділу ЦНАП.
Усі матеріали справи зберігаються у суб’єкта надання адміністративної послуги.
8.7.1 Суб’єкт звернення може відкликати свою заяву про надання адміністративної послуги до моменту прийняття рішення у справі, крім випадків, визначених законодавством.
Адміністратор Центру невідкладно у день надходження заяви здійснює її реєстрацію, про що робиться відмітка в листі про проходження справи із зазначенням часу та дати отримання заяви про відкликання, та невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня, передає суб’єкту надання адміністративної послуги, якому передано вхідний пакет документів щодо даної справи.
Суб’єкт надання адміністративної послуги невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня після отримання заяви про відкликання, повертає оригінали документів, подані для надання адміністративної послуги, до Центру, про що зазначається в листі про проходження справи та в акті приймання-передачі (у разі його оформлення).
Адміністратор Центру невідкладно у день надходження оригіналів документів від суб’єкта надання адміністративної послуги повідомляє про це суб’єкту звернення.
Відкликання заяви про надання адміністративної послуги здійснюється з урахуванням процедур, визначених пунктами 6.1-8.7 цього регламенту.
РОЗДІЛ 9. ОСОБЛИВОСТІ ДІЯЛЬНОСТІ ТЕРИТОРІАЛЬНОГО ПІДРОЗДІЛУ ВІДДІЛУ ЦНАП, АДМІНІСТРАТОРА ВІДДІЛУ ЦНАП, ЩО ПРАЦЮЄ НА ВІДДАЛЕНОМУ РОБОЧОМУ МІСЦІ
9.1. Рішення про утворення та розміщення територіального підрозділу, віддаленого (у тому числі пересувного) робочого місця адміністратора приймається органом, що утворив Центр, відповідно до вимог, зазначених у пунктах 2.1 і 2.4 цього регламенту, та з урахуванням потреб суб’єктів звернення, кількості населення, що буде ними обслуговуватися, та обсягу послуг, що надаватимуться.
Територіальний підрозділ, віддалене робоче місце адміністратора розміщується на першому або другому поверсі будівлі за умови створення належних умов для безперешкодного доступу для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до такої будівлі.
Територіальний підрозділ Центру, адміністратор Центру, що працює на віддаленому (у тому числі пересувному) робочому місці, можуть обслуговувати населення одного або кількох старостинських округів.
9.2. У приміщенні територіального підрозділу, приміщенні, де розміщене віддалене робоче місце адміністратора, або на пересувному віддаленому робочому місці адміністратора забезпечується розміщення актуальної, вичерпної інформації, необхідної для одержання адміністративних послуг, з дотриманням вимог, встановлених пунктом 2.4 цього регламенту.
9.3. Територіальний підрозділ, приміщення, де розміщено віддалене робоче місце адміністратора (крім пересувного віддаленого робочого місця адміністратора), облаштовуються місцями для очікування суб’єктами звернень.
Віддалене робоче місце адміністратора може бути пересувним, що передбачає наявність відповідного комплекту технічних засобів (комп’ютерної техніки та оргтехніки), оснащених відповідним програмним забезпеченням та вільним доступом до Інтернету.
10.1. Пересувне віддалене робоче місце адміністратора призначене для проведення виїзного надання адміністративних послуг суб’єктам звернення із застосуванням таких сервісів:
1) “Мобільний адміністратор” - обслуговування проводиться адміністратором за місцем проживання/перебування суб’єкта звернення (житло, заклад охорони здоров’я, заклад соціального захисту тощо) за допомогою ручного мобільного комплекту програмних та технічних засобів з вільним доступом до Інтернету;
2) “Мобільний центр” - обслуговування проводиться адміністратором та представниками суб’єктів надання адміністративних послуг на спеціально підготовленому майданчику у транспортному засобі, обладнаному відповідним комплектом програмних та технічних засобів з вільним доступом до Інтернету.
Формування комплекту програмних та технічних засобів, що використовуються на пересувному віддаленому робочому місці адміністратора, здійснюється залежно від адміністративних послуг, які надаються на такому робочому місці.
Захист інформації на пересувному віддаленому робочому місці адміністратора здійснюється відповідно до вимог законодавства у сфері захисту інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах.
10.2. Орган, що утворив Центр, визначає порядок роботи пересувного віддаленого робочого місця адміністратора та перелік категорій суб’єктів звернення, яким можуть надаватися адміністративні послуги на ньому.
10.3. Сервіс “Мобільний центр” застосовується для надання адміністративних послуг та видачі результатів їх надання (у тому числі рішення про відмову в задоволенні заяви суб’єкта звернення) мешканцям населених пунктів, визначених органом, що утворив Центр, з урахуванням територіальної доступності.
Сервіс “Мобільний адміністратор” застосовується для надання адміністративних послуг та видачі результатів їх надання (у тому числі рішення про відмову в задоволенні заяви суб’єкта звернення) маломобільним групам населення.
Органом, що утворив Центр, можуть бути визначені інші категорії суб’єктів звернення, яким можуть надаватися адміністративні послуги за допомогою сервісу “Мобільний адміністратор”.
10.4. Складення (уточнення) маршруту та графіка роботи пересувного віддаленого робочого місця адміністратора здійснюється не рідше одного разу на тиждень на підставі заяв про надання відповідного сервісу. Якщо у роботі пересувного віддаленого робочого місця адміністратора беруть участь представники суб’єктів надання адміністративних послуг, маршрут та графік роботи погоджується із зазначеними суб’єктами.
Інформація про маршрут та графік роботи пересувного віддаленого робочого місця адміністратора повинна своєчасно оновлюватися та бути доступною для населення, яке обслуговується на ньому.
10.5. Заяви про надання відповідного сервісу подаються до центрів, їх територіальних підрозділів, віддалених робочих місць адміністраторів суб’єктами звернення, їх представниками, родичами, особами, які здійснюють догляд за ними або проживають разом з ними, а також старостами, закладами охорони здоров’я, закладами соціального захисту, іншими закладами та установами, де проживають/перебувають суб’єкти звернення, одним із таких способів:
1) в усній формі - у разі відвідування Центру, територіального підрозділу, віддаленого робочого місця адміністратора або подання заяви за телефоном;
2) у паперовій формі - у разі надсилання заяви поштою;
3) в електронній формі - у разі подання заяви через відповідну інформаційно-телекомунікаційну систему.
10.6. Про застосування відповідного сервісу адміністратор невідкладно повідомляє особі, яка подала заяву, а за наявності обґрунтованих причин - у строк не пізніше наступного робочого дня з дня отримання заяви у спосіб, вказаний нею в заяві.
У разі потреби адміністратор звертається до суб’єкта звернення або особи, яка подала заяву, для уточнення відомостей, зазначених у ній.
10.7. У повідомленні про застосування відповідного сервісу обов’язково зазначаються дата та місце, за якими буде надана адміністративна послуга, а також реквізити для оплати адміністративного збору (якщо адміністративна послуга є платною) і способи оплати безпосередньо на пересувному віддаленому робочому місці адміністратора.
10.8. У повідомленні про відмову у застосуванні відповідного сервісу обов’язково зазначаються підстави такої відмови (одна або кілька), а саме:
1) суб’єкт звернення не належить до категорій осіб, обслуговування яких проводиться із застосуванням сервісу відповідно до пункту 10.3 цього регламенту;
2) послуга не включена до переліку адміністративних послуг, що надаються на пересувному віддаленому робочому місці адміністратора;
3) суб’єкт звернення проживає/перебуває за межами території міської, селищної, сільської територіальної громади, яка обслуговується пересувним віддаленим робочим місцем адміністратора.
10.9.Візит адміністратора до суб’єктів звернення із застосуванням сервісу “Мобільний адміністратор” здійснюється відповідно до графіка роботи, визначеного міською, селищною, сільською радою, військово-цивільною адміністрацією населеного пункту, на службовому або громадському транспорті чи пішки залежно від складу ручного мобільного комплекту програмних та технічних засобів, маршруту руху та кількості суб’єктів звернення, які обслуговуються.
Про свій візит адміністратор попереджає суб’єкта звернення або особу, яка подала заяву про надання відповідного сервісу.
10.10. Візит адміністратора припиняється, а сервіс “Мобільний адміністратор” не застосовується за наявності підстав, визначених пунктом 10.8 цього регламенту.
10.11. Під час застосування сервісу “Мобільний центр” забороняється:
1) розміщувати у транспортному засобі, на базі якого функціонує сервіс, більшу кількість суб’єктів звернень, ніж це передбачено облаштованими робочими місцями/сидіннями в ньому;
2) використовувати транспортний засіб, на базі якого функціонує сервіс, в інших цілях ніж надання адміністративних послуг;
3) надавати адміністративні послуги під час руху транспортного засобу, на базі якого функціонує сервіс, а також у місцях, не передбачених маршрутом.
10.12. Прийняття та опрацювання вхідного пакета документів, а також повернення вихідного пакета документів на пересувних віддалених робочих місцях адміністратора здійснюється відповідно до вимог цього регламенту.
Секретар Сергій ВЕЛИКОХАТНІЙ
ПРОЄКТ
Україна
КОЗЕЛЕЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРНІГІВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
(п’ятдесят дев’ята сесія восьмого скликання)
24 липня 2026 року
сел. Козелець
№ 13-59/VIII
Про затвердження Положення про
відділ Центр надання адміністративних послуг
Козелецької селищної ради у новій редакції
Відповідно до Закону України «Про адміністративні послуги», Закону України «Про адміністративну процедуру», постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2013 №118 «Про затвердження Примірного положення про Центр надання адміністративних послуг», керуючись статтями 25, 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищна рада вирішила:
Козелецької селищної ради в новій редакції, згідно з додатком.
Голова Валентин БРИГИНЕЦЬ
Додаток
до рішення п’ятдесят дев’ятої сесії
Козелецької селищної ради
восьмого скликання
від 24 липня 2026 року
№ 13-59/VIII
Положення
про відділ Центр надання адміністративних послуг Козелецької селищної ради
(нова редакція)
І.ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Відділ Центр надання адміністративних послуг Козелецької селищної ради (далі – відділ ЦНАП або Центр) є структурним підрозділом Козелецької селищної ради, який утворено у складі виконавчих органів Козелецької селищної ради з метою забезпечення надання адміністративних та дозвільних послуг фізичним та юридичним особам (далі – суб’єктам звернень).
Відділ ЦНАП підконтрольний і підзвітний Козелецькій селищній раді, підпорядкований її виконавчому комітету, селищному голові. Рішення щодо утворення, ліквідації або реорганізації відділу ЦНАП приймається Козелецькою селищною радою.
Організаційно-правова форма – орган місцевого самоврядування, працівники є посадовими особами органу місцевого самоврядування.
Положення є основним документом, що визначає правовий статус, цілі, завдання, функції, права та обов’язки відділу ЦНАП, а також порядок організації його роботи і взаємодії з іншими структурними підрозділами, підприємствами, установами, організаціями.
Відділ ЦНАП у своїй діяльності керується Конституцією та Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про адміністративні послуги», «Про адміністративну процедуру» «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», «Про звернення громадян», «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», «Про захист персональних даних», «Про запобігання корупції», актами Президента України і Кабінету Міністрів України, рішеннями селищної ради, її виконавчого комітету, розпорядженнями селищного голови, даним Положенням та іншими нормативними актами.
Загальні принципи роботи учасників Центру:
доступність послуг для всіх фізичних та юридичних осіб;
дотримання стандартів надання послуг;
відповідність розміру плати за послуг вимогам законодавства;
відкритість та прозорість;
зрозумілість процедур;
оперативність у вирішенні питань;
забезпечення доступу суб'єктів звернень до інформації про стан, хід та результати розгляду їх звернень.
Принципи співпраці учасників Центру:
суворе дотримання законодавчих та інших нормативно – правових актів, що регулюють порядок надання адміністративних послуг;
встановлення єдиних для усіх суб'єктів звернень та суб'єктів надання адміністративних послуг вимог відповідно до законодавства до порядку надання
адміністративних послуг, проведення реєстраційних дій;
забезпечення рівності прав суб'єктів звернень;
беззастережне дотримання принципу організаційної єдності;
інформування всіх учасників Центру про зміни, які відбулися в законодавчих та інших нормативно-правових актах щодо процедур надання адміністративних послуг;
оперативне реагування та усунення виявлених недоліків, які можуть стати причиною порушення прав та законних інтересів суб'єктів звернень, термінів надання адміністративних послуг або погіршувати якість обслуговування відвідувачів;
сприяння налагодженню прозорих і партнерських стосунків у співпраці учасників Центру та суб'єктів звернень;
сприяння формуванню позитивної думки суб'єктів господарської діяльності та громадськості щодо системи надання адміністративних послуг за принципом організаційної єдності.
Положення про відділ ЦНАП та порядок взаємодії його учасників (далі -Положення) встановлює єдині організаційні принципи роботи працівників виконавчих органів селищної ради, а також, інших суб’єктів надання адміністративних послуг (далі – відділ ЦНАП), державних та комунальних підприємств, установ в одному приміщенні з питань організації надання адміністративних та інших публічних послуг та порядок взаємодії учасників Центру з метою налагодження якісного документообігу та вирішення звернень суб’єктів звернення.
Порядок взаємодії, що встановлюється цим Положенням, є обов'язковим до виконання для всіх учасників відділу ЦНАП.
Основні технічні вимоги до організації прийому суб’єктів звернень у Центр, оснащення робочих місць працівників, залучених до роботи Центру, визначається регламентом роботи відділу ЦНАП, а також графіком роботи, який затверджується Козелецькою селищною радою.
Перелік адміністративних послуг, які надаються через Центр, визначається та затверджується рішенням сесії Козелецької селищної ради і включає адміністративні послуги, суб’єктами надання яких є виконавчі органи селищної ради, та адміністративні послуги, суб’єктами надання яких є органи виконавчої влади (територіальні органи/підрозділи центральних органів виконавчої влади).
До адміністративних послуг також прирівнюється надання органом місцевого самоврядування, їх посадовими особами витяг і в та виписок із реєстрів, довідок, копій, дублікатів документів та інші передбачені законом дії, у результат і яких суб’єкту звернення, а також об’єкту, що перебуває в його власності, володінні чи користуванні, надається або підтверджується певний юридичний статус та/або факт.
ІІ.ОСНОВНІ ЗАВДАННЯ
На відділ ЦНАП покладаються такі основні завдання:
Відділ ЦНАП забезпечує надання адміністративних послуг через адміністратора шляхом його взаємодії з суб’єктами надання адміністративних послуг, а також у випадках передбачених законодавством –безпосередньо представниками суб’єктів надання адміністративних послуг.
Відділ ЦНАП здійснює:
- державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень відповідно до закону, тобто офіційне визнання і підтвердження фактів набуття, змін або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру речових правна нерухоме майно;
- державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, тобто офіційне визнання шляхом засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, набуття або позбавлення статусу підприємця фізичної особи, зміни відомостей, містяться в Єдиному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про юридичну та фізичну особу – підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій відповідно до закону;
- реалізацію повноважень з питань реєстрації місця проживання фізичних осіб, видача Витягів про реєстрацію місця проживання, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб, видача Витягу про зняття з реєстрації місця проживання, здійснення актуалізації даних осіб та наповнення реєстру територіальної громади;
- державну реєстрацію актів цивільного стану про народження фізичної особи та її походження, шлюбу, смерті;
- надання відомостей з Державного земельного кадастру;
- ведення погосподарського обліку та перезакладання документів погосподарського обліку;
- здійснення інших повноважень на основі та на виконання Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України та інших нормативно–правових актів.
ІІІ.ПРАВА ВІДДІЛУ ЦНАП
Відділ ЦНАП під час виконання покладених на нього завдань взаємодіє з центральними та місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами або організаціями.
Безоплатно отримує від суб’єктів надання адміністративних та дозвільних послуг, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери їх управління, документи та інформацію, пов’язані з наданням таких послуг, в установленому законом порядку.
Отримує відомості з баз даних центральних органів виконавчої влади для належного надання адміністративних чи дозвільних послуг.
Взаємодіє з представниками районного ЦНАП, інших ОТГ в рамках чинних Меморандумів та угод про співпрацю.
Може утворювати віддалені робочі місця, а також територіальні підрозділи (за потреби).
IV. СТРУКТУРА ВІДДІЛУ ЦНАП
Штатний розпис та структура відділу ЦНАП затверджуються у встановленому порядку рішенням сесії Козелецької селищної ради.
Очолює начальник відділу - державний реєстратор відділу ЦНАП Козелецької селищної ради, на якого покладаються обов’язки щодо здійснення функцій з керівництва та відповідальності за організацію його діяльності.
Відділ ЦНАП Козелецької селищної ради складається із начальника, заступника начальника, адміністраторів, державних реєстраторів, головних спеціалістів, головного спеціаліста - системного адміністратора та діловодів віддалених робочих місць по старостинських округах.
Начальник, заступник начальника, адміністратори, державні реєстратори та інші працівники Центру призначаються на посаду та звільняються з посади розпорядженням Козелецького селищного голови відповідно до чинного законодавства.
Розташування Центру: 17000, Чернігівська область, Чернігівський район, сел. Козелець, вул. Соборності,27 (перший поверх адміністративної будівлі).
З метою забезпечення зручних та доступних умов отримання адміністративних послуг суб’єктами звернень у межах старостинських округів Козелецької селищної ради при відділі ЦНАП утворені віддалені робочі місця для роботи діловодів Центру в яких забезпечується надання адміністративних послуг відповідно до переліку, який визначається Козелецькою селищною радою, за наступними адресами:
Берлозівський старостинський округ – 17000, Чернігівська область,Чернігівський район,село Берлози, вулиця Каштанова, 3;
Білейківський старостинський округ - 17004, Чернігівська область, Чернігівський район,село Білейки, вулиця Олександра Довженка, 18;
Бобруйківський старостинський округ – 17070, Чернігівська область, Чернігівський район, село Бобруйки, вулиця Лесі Українки, 62;
Бригинцівський старостинський округ – 17000, Чернігівська область, Чернігівський район, село Бригинці, вулиця Тараса Шевченка, 24а;
Булахівський старостинський округ – 17070, Чернігівська область, Чернігівський район, село Булахів,вулицяТараса Шевченка, 32;
Данівський старостинський округ - 17080, Чернігівська область,
Чернігівський район, село Данівка, вулиця Молодіжна, 41;
Лемешівський старостинський округ – 17052, Чернігівська область, Чернігівський район, село Лемеші, вулиця Магістральна, 17;
Лихолітський старостинський округ - 17000, Чернігівська область, Чернігівський район, село Лихолітки, вулиця Свято-Воскресенська, 2;
Озерненський старостинський округ – 17022, Чернігівська область, Чернігівський район, село Озерне, вулиця Гайова, 29;
Омелянівський старостинський округ – 17084,Чернігівська область, Чернігівський район, село Омелянів, вулиця Миру, 32а;
Патютинський старостинський округ –17051,Чернігівська область, Чернігівський район, село Патюти, вулиця Миколи Мартиненка, 29;
Пилятинський старостинський округ –17054, Чернігівська область, Чернігівський район, село Пилятин, вулиця Тараса Шевченка, 4а;
Скрипчинський старостинський округ –17062, Чернігівська область, Чернігівський район, село Скрипчин, вулиця Центральна, 29;
Стависький старостинський округ – 17053, Чернігівська область, Чернігівський район, село Ставиське, вулиця Українська,55а;
Село Мостище - 17085, Чернігівська область, Чернігівський район, село Мостище, вулиця Центральна, 7;
Село Нічогівка - 17083, Чернігівська область, Чернігівський район, село Нічогівка, вулиця Лесі Українки, 55;
Села: Сираї, Карпоки, Сокирин - 17081, Чернігівська область, Чернігівський район, село Сираї, вулиця Київська, 44;
Село Савин - 17072, Чернігівська область, Чернігівський район, село Савин, вулиця Центральна, 75;
Села: Олексіївщина, Закревське, Жеребецьке, Тополі, Гарбузин, Єрків - 17006, Чернігівська область, Чернігівський район, село Олексіївщина, вулиця Паркова, 1.
Повноваження працівників віддаленого робочого місця визначаються відповідно до вимог Законів України «Про адміністративні послуги», «Про місцеве самоврядування в Україні», рішеннями сесії Козелецької селищної ради, цим Положенням та посадовими інструкціями.
Внутрішня структура відділу ЦНАП включає в себе організаційне поєднання в одному приміщені адміністративних органів та їх посадових осіб і службовців, що має забезпечувати дотримання та функціонування принципу організаційної єдності в організації надання послуг.
Кількість представників місцевих (територіальних) органів державної виконавчої влади, державних та комунальних підприємств, установ, задіяних у роботі Центру, визначається в межах граничної чисельності робочих місць відповідно до узгоджених рішень про надання робочих місць.
V.ПОВНОВАЖЕННЯ КЕРІВНИКА ВІДДІЛУ ЦНАП
Начальник відділу – державний реєстратор відділу Центру надання адміністративних послуг Козелецької селищної ради діє в рамках чинного законодавства та завдань, покладених на Центр:
1) здійснює керівництво роботою відділу ЦНАП, несе персональну відповідальність за організацію його діяльності;
2) організовує діяльність відділу ЦНАП, утому числі щодо взаємодії з суб’єктами надання адміністративних та дозвільних послуг, вживає заходів до підвищення ефективності роботи Центру;
3) координує діяльність адміністраторів, державних реєстраторів та інших працівників Центру, контролює якість та своєчасність виконання ними обов’язків;
4) організовує інформаційне забезпечення роботи Центру, роботу із засобами масової інформації, визначає з місце та час проведення інформаційних заходів;
5) сприяє підвищенню кваліфікації персоналу Центру ;
6) сприяє створенню належних умов праці, вносить пропозиції щодо покращення матеріально-технічного забезпечення Центру;
7) розглядає скарги на діяльність чи бездіяльність адміністраторів державних реєстраторів та інших працівників Центу;
8) може здійснювати функції адміністратора;
9) виконує інші повноваження згідно з актами законодавства та Положенням про відділ ЦНАП;
10) представляє Центр при взаємодії з представниками центру Чернігівської районної державної адміністрації, іншими громадами;
11) бере участь у роботі грантових Програм та проектів, спрямованих на розбудову Центру.
VІ.ЗАГАЛЬНО–ОРГАНІЗАЦІЙНІ ПИТАННЯ
Суб’єкт звернення для отримання адміністративної послуги у відділі ЦНАП звертається до адміністратора - посадової особи відділу Центр надання адміністративних послуг Козелецької селищної ради, або у випадках передбачених законодавством – представника суб’єкта надання адміністративних послуг.
Основними завданнями адміністратора є:
1) надання суб’єктам звернень вичерпної інформації і консультацій щодо вимог та порядку надання адміністративних та дозвільних послуг;
2) прийняття від суб’єктів звернень документів, необхідних для надання адміністративних та дозвільних послуг, здійснення їх реєстрації та подання документів (їх копій) відповідним суб’єктам надання адміністративних чи дозвільних послуг не пізніше наступного робочого дня після їх отримання з дотриманням вимог Закону України “Про захист персональних даних”;
3) складення у випадках, передбачених законодавством, а також на вимогу суб’єкта звернення заяв в електронній формі, їх друк і надання суб’єкту звернення для перевірки та підписання;
4) видача або забезпечення надсилання через засоби поштового зв’язку суб’єктам звернень результатів надання адміністративних послуг (у тому числі рішення про відмову в задоволенні заяви суб’єкта звернення), повідомлення про можливість отримання адміністративних послуг, оформлених суб’єктами надання адміністративних послуг;
5) організаційне забезпечення надання адміністративних та дозвільних послуг суб’єктами їх надання;
6) здійснення контролю за додержанням суб’єктами надання адміністративних чи дозвільних послуг строку розгляду справ та прийняття рішень;
7) надання адміністративних та дозвільних послуг у випадках, передбачених законом;
8) надання адміністративних послуг в електронній формі з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг;
9) складення протоколів про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом;
10) консультування суб’єктів звернення щодо отримання ними адміністративних послуг, що надаються в електронній формі, за допомогою безоплатного використання місць для самообслуговування..
Адміністратор має право:
1) безоплатно одержувати від суб’єкта надання адміністративних послуг, державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ або організацій, що належать до сфери їх управління, документи та інформацію, пов’язані з наданням таких послуг, в установленому законом порядку;
2) погоджувати документи (рішення) в інших державних органах, органах влади та органах місцевого самоврядування, отримувати їх висновки з метою надання адміністративної чи дозвільної послуги без залучення суб’єкта звернення з дотримання вимог Закону України “Про захист персональних даних”;
3) інформувати керівника відділу ЦНАП та суб’єктів надання адміністративних чи дозвільних послуг про порушення строку розгляду заяв про надання адміністративної (дозвільної) послуги, вимагати вжиття заходів до усунення виявлених порушень;
4) посвідчувати власним підписом та печаткою (штампом) копії (фотокопії) документів і виписок з них, витягів з реєстрів та баз даних, які необхідні для надання адміністративної чи дозвільної послуги;
5) порушувати клопотання перед керівником Центру щодо вжиття заходів з метою забезпечення ефективної роботи Центру;
6) від імені виконавчого органу селищної ради розглядати справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 197, 198 Кодексу України про адміністративні правопорушення, і накладати адміністративні стягнення.
Адміністратор має іменну печатку (штамп) із зазначенням його прізвища, імені, по батькові та найменування відділу ЦНАП.
Адміністратори виконують всі обов’язки і завдання, визначені Законом України «Про адміністративні послуги» з дотриманням принципів, вимог та процедур, визначених Законом України «Про адміністративну процедуру».
За рішенням Козелецької селищної ради окремі функції адміністратора, пов’язані з наданням адміністративних послуг, отриманням заяви та документів, видачею результатів надання адміністративних послуг здійснюються старостою відповідно до чинного законодавства.
Державний реєстратор має печатку, зразок та опис якої встановлюється Міністерством юстиції України. Державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв про державну реєстрацію прав та їх обтяжень. Втручання в діяльність державного реєстратора, крім випадків, передбачених законодавством України, забороняється і тягне за собою відповідальність згідно із законом.
Повноваження державного реєстратора, передбачені Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців та громадських формувань", з прийому документів для надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань та видачі оформлених результатів їх надання можуть виконувати адміністратори відділу ЦНАП.
Повноваження державного реєстратора, передбачені Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", з видачі та прийому документів можуть виконувати адміністратори Центру.
При створені віддалених робочих місць для роботи адміністраторів та діловодів дотримуються вимоги організації надання адміністративних послуг, які визначені Законом України «Про адміністративні послуги» (стенди, вивіски, графік роботи, бланки заяв, зразки їх заповнення, зони очікування та інше), Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про адміністративну процедуру» , рішеннями сесії Козелецької селищної ради, цим положенням та посадовими інструкціями.
За рішенням органу, який утворив відділ ЦНАП, в ньому також може здійснюватися:
- прийняття звітів, декларацій, скарг;
- надання консультацій;
-прийняття та видача документів, не пов’язаних з наданням адміністративних послуг;
- довідок.
Час прийому суб’єктів звернень у відділ ЦНАП становить не менш як п’яти днів на тиждень та сім годин на день без перерви на обід і є загальним(єдиним)для всіх адміністративних та дозвільних послуг, що надаються через відділ ЦНАП, але не менше, ніж 40 годин на тиждень. Центр не рідше ніж один день на тиждень здійснює прийом суб’єктів звернень до двадцятої години.
Конкретний режим роботи Центру, зокрема дні та години прийому суб’єктів звернення, визначаються Козелецькою селищною радою відповідно до законодавства.
Фінансування та матеріально-технічне забезпечення діяльності відділу ЦНАП здійснюється за рахунок державного та місцевого бюджетів, а також з інших джерел дозволених законодавством.
VІІ.НАДАННЯ СУПУТНІХ ПОСЛУГ УВІДДІЛІ ЦНАП
У приміщеннях Центру можуть надаватися супутні послуги (виготовлення копій документів, продаж канцелярських товарів, надання банківських послуг тощо) суб’єктами господарювання відповідно до чинного законодавства.
Добір суб’єктів господарювання для надання супутніх послуг здійснюється органом, що утворив центр, на конкурсній основі за критеріями забезпечення мінімізації матеріальних витрат та витрат часу суб’єкта звернення, а також з урахуванням вимог законодавства у сфері оренди державного та комунального майна.
Забороняється відносити до супутніх послуг надання консультацій та інформації, пов’язаних з наданням адміністративних послуг, продаж бланків заяв та інших документів, необхідних для звернення щодо надання адміністративних послуг, а також надання допомоги в їх заповненні, формуванні пакета документів.
У приміщенні, де розміщується центр, за рішенням органу, що його утворив, проводяться соціальні, культурні, просвітницькі та інші заходи, спрямовані на задоволення потреб та інтересів міської, селищної, сільської територіальної громади, розвиток громадянського суспільства, якщо вони не перешкоджають наданню адміністративних послуг.
У центрі за рішенням органу, що його утворив, може здійснюватися прийом суб’єктів звернення з надання безоплатної правової допомоги.
VІІІ. МАТЕРІАЛЬНО-ТЕХНІЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ВІДДІЛУ ЦНАП
Фінансування діяльності відділу ЦНАП здійснюється за рахунок коштів місцевого, державного бюджетів, грандів міжнародних та українських організацій та інших джерел, незаборонених чинним законодавством України.
ІХ.ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ
Посадові особи, уповноважені відповідно до Закону надавати адміністративні послуги, адміністратори, представники учасників Центру несуть дисциплінарну, цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність, передбачену Законом, за порушення вимог законодавства у сфері надання адміністративних послуг.
Дії або бездіяльність посадових осіб, уповноважених відповідно до Закону надавати адміністративні послуги, адміністраторів, державних реєстраторів, представників учасників Центру, керівників Центру та його працівників віддалених робочих місць можуть бути оскаржені у встановленому Законом порядку.
Шкода, заподіяна фізичним або юридичним особам посадовими особами, уповноваженими відповідно до Закону надавати адміністративні послуги, представниками учасників Центру, внаслідок їх неправомірних дій або прийнятих ними рішень, відшкодовується у встановленому Законом порядку.
Козелецька селищна рада, учасник Центру, відшкодувавши шкоду, заподіяну посадовою особою, уповноваженою відповідно до Закону надавати адміністративні послуги, представником учасника Центру, внаслідок незаконно прийнятих ними рішень, дій чи бездіяльності, мають право зворотної вимоги до винної особи згідно із Законом.
Секретар Сергій ВЕЛИКОХАТНІЙ
ПРОЄКТ
Україна
КОЗЕЛЕЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРНІГІВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
(п'ятдесят дев'ята сесія восьмого скликання)
24 липня 2026 року
сел. Козелець
№14-59/VIII
Про затвердження технічної документації
із землеустрою щодо встановлення (відновлення)
меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)
та передачу земельної ділянки безоплатно у
власність для будівництва і обслуговування
житлового будинку, господарських будівель і споруд
гр. Артюху Ю.М.
Розглянувши заяву гр. *** про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачу земельної ділянки безоплатно у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, керуючись ст.ст. 12, 81, 116, 118, 120, 121 Земельного кодексу України та ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищна рада вирішила:
Голова Валентин БРИГИНЕЦЬ
ПРОЄКТ
Україна
КОЗЕЛЕЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРНІГІВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
(п'ятдесят дев'ята сесія восьмого скликання)
24 липня 2026 року
сел. Козелець
№ 15-59/VIII
Про затвердження технічної документації
із землеустрою щодо встановлення (відновлення)
меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)
та передачу земельної ділянки безоплатно у
власність для будівництва і обслуговування
житлового будинку, господарських будівель і споруд
гр. Волковській Н.П.
Розглянувши заяву гр. Волковської Надії Петрівни про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачу земельної ділянки безоплатно у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, керуючись ст.ст. 12, 81, 116, 118, 120, 121 Земельного кодексу України та ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищна рада вирішила:
Голова Валентин БРИГИНЕЦЬ
ПРОЄКТ
Україна
КОЗЕЛЕЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРНІГІВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
(п'ятдесят дев'ята сесія восьмого скликання)
24 липня 2026 року
сел. Козелець
№ 16-59/VIII
Про затвердження технічної документації
із землеустрою щодо встановлення (відновлення)
меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)
та передачу земельної ділянки безоплатно у
власність для будівництва і обслуговування
житлового будинку, господарських будівель і споруд
гр. Дайнеко Н.П.
Розглянувши заяву гр.*** про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачу земельної ділянки безоплатно у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, керуючись ст.ст. 12, 81, 116, 118, 120, 121 Земельного кодексу України та ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищна рада вирішила:
Голова Валентин БРИГИНЕЦЬ
ПРОЄКТ
Україна
КОЗЕЛЕЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРНІГІВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
(п'ятдесят дев'ята сесія восьмого скликання)
24 липня 2026 року
сел. Козелець
№ 17-59/VIII
Про затвердження технічної документації
із землеустрою щодо встановлення (відновлення)
меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)
та передачу земельної ділянки безоплатно у
власність для будівництва і обслуговування
житлового будинку, господарських будівель і споруд
гр. Лімаз Т.В.
Розглянувши заяву гр. *** про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачу земельної ділянки безоплатно у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, керуючись ст.ст. 12, 81, 116, 118, 120, 121 Земельного кодексу України та ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищна рада вирішила:
Голова Валентин БРИГИНЕЦЬ
ПРОЄКТ
Україна
КОЗЕЛЕЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРНІГІВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
(п'ятдесят дев'ята сесія восьмого скликання)
24 липня 2026 року
сел. Козелець
№ 18-59/VIII
Про затвердження технічної документації
із землеустрою щодо встановлення (відновлення)
меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)
та передачу земельної ділянки безоплатно у
власність для будівництва і обслуговування
житлового будинку, господарських будівель і споруд
гр. Малишко О.С.
Розглянувши заяву гр. *** про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачу земельної ділянки безоплатно у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, керуючись ст.ст. 12, 81, 116, 118, 120, 121 Земельного кодексу України та ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищна рада вирішила:
Голова Валентин БРИГИНЕЦЬ
ПРОЄКТ
Україна
КОЗЕЛЕЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРНІГІВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
(п'ятдесят дев'ята сесія восьмого скликання)
24 липня 2026 року
сел. Козелець
№ 19-59/VIII
Про затвердження технічної документації
із землеустрою щодо встановлення (відновлення)
меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)
та передачу земельної ділянки безоплатно у
власність для будівництва і обслуговування
житлового будинку, господарських будівель і споруд
гр. Колясі Л.О.
Розглянувши заяву гр. *** про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачу земельної ділянки безоплатно у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, керуючись ст.ст. 12, 81, 116, 118, 120, 121 Земельного кодексу України та ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищна рада вирішила:
Голова Валентин БРИГИНЕЦЬ
ПРОЄКТ
Україна
КОЗЕЛЕЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРНІГІВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
(п'ятдесят дев'ята сесія восьмого скликання)
24 липня 2026 року
сел. Козелець
№ 20-59/VIII
Про затвердження технічної документації
із землеустрою щодо встановлення (відновлення)
меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)
та передачу земельної ділянки безоплатно у
власність для будівництва і обслуговування
житлового будинку, господарських будівель і споруд
гр. Орішко О.І.
Розглянувши заяву гр. *** про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачу земельної ділянки безоплатно у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, керуючись ст.ст. 12, 81, 116, 118, 120, 121 Земельного кодексу України та ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищна рада вирішила:
Голова Валентин БРИГИНЕЦЬ
ПРОЄКТ
Україна
КОЗЕЛЕЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРНІГІВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
(п'ятдесят дев'ята сесія восьмого скликання)
24 липня 2026 року
сел. Козелець
№ 21-59/VIII
Про затвердження технічної документації
із землеустрою щодо встановлення (відновлення)
меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)
та передачу земельної ділянки безоплатно у
власність для будівництва і обслуговування
житлового будинку, господарських будівель і споруд
гр. Рябусі В.М.
Розглянувши заяву гр. *** про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачу земельної ділянки безоплатно у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, керуючись ст.ст. 12, 81, 116, 118, 120, 121 Земельного кодексу України та ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищна рада вирішила:
Голова Валентин БРИГИНЕЦЬ
ПРОЄКТ
Україна
КОЗЕЛЕЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРНІГІВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
(п'ятдесят дев'ята сесія восьмого скликання)
24 липня 2026 року
сел. Козелець
№ 22-59/VIII
Про затвердження технічної документації
із землеустрою щодо встановлення (відновлення)
меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)
та передачу земельної ділянки безоплатно у
власність для будівництва і обслуговування
житлового будинку, господарських будівель і споруд
гр. Стукачу В.І.
Розглянувши заяву гр. *** про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачу земельної ділянки безоплатно у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, керуючись ст.ст. 12, 81, 116, 118, 120, 121 Земельного кодексу України та ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищна рада вирішила:
Голова Валентин БРИГИНЕЦЬ
ПРОЄКТ
Україна
КОЗЕЛЕЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРНІГІВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
(п'ятдесят дев'ята сесія восьмого скликання)
24 липня 2026 року
сел. Козелець
№ 23-59/VIII
Про затвердження технічної документації
із землеустрою щодо встановлення (відновлення)
меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)
та передачу земельної ділянки безоплатно у
власність для будівництва і обслуговування
житлового будинку, господарських будівель і споруд
гр. Черевко Л.П.
Розглянувши заяву гр. *** про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачу земельної ділянки безоплатно у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, керуючись ст.ст. 12, 81, 116, 118, 120, 121 Земельного кодексу України та ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищна рада вирішила:
Голова Валентин БРИГИНЕЦЬ
ПРОЄКТ
Україна
КОЗЕЛЕЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРНІГІВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
(п'ятдесят дев'ята сесія восьмого скликання)
24 липня 2026 року
сел. Козелець
№ 24-59/VIII
Про затвердження технічної документації
із землеустрою щодо встановлення (відновлення)
меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)
та передачу земельної ділянки безоплатно у
спільно часткову власність для будівництва
і обслуговування житлового будинку,
господарських будівель і споруд
гр. Артюх С.М., гр. Гелегі А.В., гр. Желізняк Г.М.
та Колясі В.М.
Розглянувши заяву громадян **, ***, *** та *** про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачу земельної ділянки безоплатно у спільно часткову власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, керуючись ст.ст. 12, 81, 116, 118, 120, 121 Земельного кодексу України та ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищна рада вирішила:
Голова Валентин БРИГИНЕЦЬ
ПРОЄКТ
Україна
КОЗЕЛЕЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРНІГІВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
(п'ятдесят дев'ята сесія восьмого скликання)
24 липня 2026 року
сел. Козелець
№ 25-59/VIII
Про затвердження технічної документації
із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки
комунальної власності для будівництва і обслуговування
житлового будинку, господарських будівель і споруд
площею 0,3403 га в с. Савин вул.Механізаторів,10
Чернігівського району Чернігівської області
Розглянувши технічну документацію із землеустрою інвентаризації земельної ділянки комунальної власності для будівництва і обслуговування
житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,3403 га в с. Савин вул. Механізаторів,10 Чернігівського району Чернігівської області, відповідно до ст. ст.22,25,35,57 Закону України «Про землеустрій», ст. 21 Закону України «Про Державний земельний кадастр»,ст.ст.79-1, 83, 184 Земельного кодексу України, та керуючись ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищна рада вирішила:
Голова Валентин БРИГИНЕЦЬ
Україна
КОЗЕЛЕЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРНІГІВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
(п'ятдесят дев'ята сесія восьмого скликання)
24 липня 2026 року
сел. Козелець
№ 26-59/VIII
Про затвердження проєкту землеустрою
щодо відведення земельної ділянки
цільове призначення якої змінюється
за рахунок земель приватної власності
гр. Бабицького В.Д.
Розглянувши заяву гр. *** про затвердження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки цільове призначення якої змінюється за рахунок земель приватної власності з для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови на для розміщення та експлуатації об'єктів дорожнього сервісу, відповідно до ст. ст. 20, 33 Земельного кодексу України та керуючись ст. ст. 25, 26, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищна рада вирішила:
Голова Валентин БРИГИНЕЦЬ
Україна
КОЗЕЛЕЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРНІГІВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
(п'ятдесят дев'ята сесія восьмого скликання)
24 липня 2026 року
сел. Козелець
№ 27-59/VIII
Про затвердження проєкту землеустрою
щодо відведення земельної ділянки
цільове призначення якої змінюється
за рахунок земель приватної власності
гр. Блонського С.М.
Розглянувши заяву гр. *** про затвердження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки цільове призначення якої змінюється за рахунок земель приватної власності з для ведення особистого селянського господарства на для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, відповідно до ст. ст. 20, 33 Земельного кодексу України та керуючись ст. ст. 25, 26, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищна рада вирішила:
Голова Валентин БРИГИНЕЦЬ
ПРОЄКТ
Україна
КОЗЕЛЕЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРНІГІВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
(п'ятдесят дев'ята сесія восьмого скликання)
24 липня 2026 року
сел. Козелець
№ 28-59/VIII
Про затвердження проєкту землеустрою
щодо відведення земельної ділянки
цільове призначення якої змінюється
за рахунок земель приватної власності
гр. Липницького П.І.
Розглянувши заяву гр. *** про затвердження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки цільове призначення якої змінюється за рахунок земель приватної власності з для ведення особистого селянського господарства на для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, відповідно до ст. ст. 20, 33 Земельного кодексу України та керуючись ст. ст. 25, 26, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищна рада вирішила:
Голова Валентин БРИГИНЕЦЬ
ПРОЄКТ
ПРОЄКТ
Україна
КОЗЕЛЕЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРНІГІВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
(п'ятдесят дев'ята сесія восьмого скликання)
24 липня 2026 року
сел. Козелець
№29-59/VIII
Про затвердження проєкту землеустрою
щодо відведення земельної ділянки
цільове призначення якої змінюється
за рахунок земель приватної власності
гр. Войтенко В.І. та Дворської В.П.
Розглянувши заяву гр*** та *** про затвердження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки цільове призначення якої змінюється за рахунок земель приватної власності з для ведення особистого селянського господарства на для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, відповідно до ст. ст. 20, 33 Земельного кодексу України та керуючись ст. ст. 25, 26, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищна рада вирішила:
Голова Валентин БРИГИНЕЦЬ
ПРОЄКТ
Україна
КОЗЕЛЕЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРНІГІВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
(п'ятдесят дев'ята сесія восьмого скликання)
24 липня 2026 року
сел. Козелець
№ 30-59/VIII
Про затвердження проєкту землеустрою щодо
відведення земельної ділянки у постійне користування
за рахунок земель комунальної власності
для будівництва та обслуговування об'єктів
фізичної культури і спорту площею 0,8600 га
межах селища Козелець, вул. Свято-Миколаївська
Чернігівського району Чернігівської області
Розглянувши проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки у постійне користування з рахунок земель комунальної власності для будівництва та обслуговування об'єктів фізичної культури і спорту площею 0,8600 га в межах селища Козелець, вул. Свято-Миколаївська Чернігівського району Чернігівської області, керуючись ст.ст.12, 34, 122 Земельного кодексу України, ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищна рада вирішила:
Голова Валентин БРИГИНЕЦЬ
ПРОЄКТ
Україна
КОЗЕЛЕЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРНІГІВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
(п'ятдесят дев'ята сесія восьмого скликання)
24 липня 2026 року
сел. Козелець
№31-59/VIII
Про затвердження технічної документації із
землеустрою щодо встановлення (відновлення)
меж земельних ділянок в натурі (на місцевості)
та передачу в оренду земельних ділянок в розмірі
невитребуваних земельних часток (паїв)
для ведення товарного сільськогосподарського
виробництва, загальною площею 7,5339 га
ТОВ «Савин-Агро»
Розглянувши клопотання ТОВ «Савин-Агро» (код ЄДРПОУ 44572754) про передачу земельних ділянок, в розмірі не витребуваних земельних часток (паїв), загальною площею 7,5339 га в оренду (до часу витребування їх власниками ) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель колишнього КСП «Перемога», відповідно до ст.ст.12, 22, 93 Земельного кодексу України, законів України «Про оренду землі», «Про землеустрій», «Про Державний земельний кадастр», «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» та керуючись ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищна рада вирішила:
Голова Валентин БРИГИНЕЦЬ
Додаток
до рішення п'ятдесят дев'ятої сесії
Козелецької селищної ради
восьмого скликання
від 24 липня 2026 року
№ 31-59/VIII
Перелік земельних ділянок (не витребувані земельні частки) по колишньому КСП " Перемога" на території Козелецької селищної ради (за межами населеного пункту) Чернігівського району Чернігівської області, що передаються в оренду ТОВ «Савин-Агро»
|
№ п/п |
Кадастровий номер |
площа, га |
Вид угіддь |
Код КВЦПЗ |
цільове призначення КВЦПЗ |
НГО земельної ділянки (грн.) |
|
1. |
7422086600:37:048:0005 |
2,6629 |
рілля |
01.01 |
Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва |
71005,72 |
|
2. |
7422086600:37:047:0024 |
4,4383 |
рілля |
01.01 |
Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва |
77537,31 |
|
3. |
7422086600:75:022:0023 |
0,2162 |
пасовище |
01.01 |
Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва |
1552,02 |
|
4. |
7422086600:75:022:0021 |
0,2165 |
пасовище |
01.01 |
Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва |
1554,18 |
Секретар Сергій ВЕЛИКОХАТНІЙ
ПРОЄКТ
Україна
КОЗЕЛЕЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРНІГІВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
(п'ятдесят дев'ята сесія восьмого скликання)
24 липня 2026 року
сел. Козелець
№ 32-59/VIII
Про затвердження технічної документації із
землеустрою щодо встановлення (відновлення)
меж земельних ділянок в натурі (на місцевості)
та передачу в оренду земельних ділянок в розмірі
невитребуваних земельних часток (паїв)
для ведення товарного сільськогосподарського
виробництва, загальною площею 5,7743 га
ТОВ «Савин-Агро»
Розглянувши клопотання ТОВ «Савин-Агро» (код ЄДРПОУ 44572754) про передачу земельних ділянок, в розмірі не витребуваних земельних часток (паїв), загальною площею 5,7743 га в оренду (до часу витребування їх власниками ) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель колишнього КСП «Нива», відповідно до ст.ст.12, 22, 93 Земельного кодексу України, законів України «Про оренду землі», «Про землеустрій», «Про Державний земельний кадастр», «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» та керуючись ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищна рада вирішила:
Голова Валентин БРИГИНЕЦЬ
Додаток до рішення
п'ятдесят дев'ятої сесії Козелецької селищної ради
восьмого скликання
від 24 липня 2026 року
№ 32-59/VIII
Перелік земельних ділянок (не витребувані земельні частки) по колишньому КСП " Нива" на території Козелецької селищної ради (за межами населеного пункту) Чернігівського району Чернігівської області, що передаються в оренду ТОВ «Савин-Агро»
|
№ п/п |
Кадастровий номер |
площа, га |
Вид угіддь |
Код КВЦПЗ |
цільове призначення КВЦПЗ |
НГО земельної ділянки (грн.) |
|
1. |
7422088700:36:067:0005 |
0,3960 |
рілля |
01.01 |
Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва |
6918,14 |
|
2. |
7422088700:36:096:0004 |
1,8301 |
рілля |
01.01 |
Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва |
48799,27 |
|
3. |
7422088700:36:091:0008 |
0,2222 |
рілля |
01.01 |
Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва |
5312,00 |
|
4. |
7422088700:36:092:0007 |
0,2221 |
рілля |
01.01 |
Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва |
5309,61 |
|
5. |
7422088700:36:089:0004 |
0,3956 |
рілля |
01.01 |
Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва |
6911,15 |
|
6. |
7422088700:36:073:0247 |
2,0283 |
рілля |
01.01 |
Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва |
48489,31 |
|
7. |
7422088700:36:059:0016 |
0,3700 |
пасовища |
01.01 |
Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва |
2472,92 |
|
8. |
7422088700:36:058:0007 |
0,3100 |
пасовища |
01.01 |
Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва |
2455,59 |
Секретар Сергій ВЕЛИКОХАТНІЙ
ПРОЄКТ
Україна
КОЗЕЛЕЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРНІГІВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
(п'ятдесят дев'ята сесія восьмого скликання)
24 липня 2026 року
сел. Козелець
№33-59/VIII
Про затвердження технічної документації із
землеустрою щодо встановлення (відновлення)
меж земельних ділянок в натурі (на місцевості)
в розмірі земельної частки (паю) та передачу
земельних ділянок безоплатно у власність для
ведення товарного сільськогосподарського
виробництва гр. Лазаренко Т.Є. пай № 500
Розглянувши заяву гр. Лазаренко Тетяни Євгенівни про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) в розмірі земельної частки (паю) та передачу безоплатно у власність земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель колишнього КСП "Комунар" на території Козелецької селищної ради Чернігівського району Чернігівської області, відповідно до ст. ст. 12, 81 Земельного кодексу України, законів України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», «Про землеустрій», «Про Державний земельний кадастр» та керуючись ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищна рада вирішила:
Голова Валентин БРИГИНЕЦЬ
ПРОЄКТ
Україна
КОЗЕЛЕЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРНІГІВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
(п'ятдесят дев'ята сесія восьмого скликання)
24 липня 2026 року
сел. Козелець
№ 34-59/VIII
Про надання дозволу на виготовлення технічної документації
із землеустрою щодо встановлення (відновлення)
меж земельних ділянок в натурі (на місцевості)
для ведення товарного сільськогосподарського виробництва
гр. Смагулі С.М. взамін сертифікату на право на земельну частку (пай) № 100
Розглянувши заяву громадянки Смагули Світлани Михайлівни про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) за межами населеного пункту, взамін сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 0178427 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Козелецької селищної ради, відповідно до ст. ст. 12, 22, 81 пунктів 16, 17 розділу Х «Перехідних положень» Земельного кодексу України, ст. ст. 3, 5, 11, 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», ст. 55 Закону України «Про землеустрій», проєкту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) колишнього КСП «Агрофірма ім. Розумовського» та керуючись ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищна рада вирішила:
Голова Валентин БРИГИНЕЦЬ
ПРОЄКТ
Україна
КОЗЕЛЕЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРНІГІВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
(п'ятдесят дев'ята сесія восьмого скликання)
24 липня 2026 року
сел. Козелець
№ 35-59/VIII
Про проведення земельних торгів
у формі аукціону
З метою забезпечення ефективного використання селищного земельного фонду в ринкових умовах та наповнення селищного бюджету, виконання завдань по наповненню бюджету, враховуючи інвестиційну привабливість земельних ділянок, відповідно до статей 12, 83, 122, 124, 127, 134-139 Земельного кодексу України, Закону України «Про оренду землі», Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», керуючись п. 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищна рада вирішила:
Голова Валентин БРИГИНЕЦЬ
Додаток 1
до рішення п'ятдесят дев'ятої сесії
Козелецької селищної ради восьмого
скликання від 24 липня 2026 року
№ 35-59/VIII
Перелік
земельних ділянок комунальної власності Козелецької селищної ради призначених для продажу права оренди
на земельних торгах у формі аукціону окремими лотами
|
№ п/п |
Кадастровий номер земельної ділянки |
Місце розташування (адреса) земельної ділянки |
Площа, га |
Цільове призначення (функціональне використання) |
Умови продажу |
|
1. |
7422055100:72:023:0035 |
селище Козелець вул. Соборності Чернігівського району Чернігівської області |
0,1488 |
11.02 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, включаючи об’єкти оброблення відходів, зокрема із енергогенеруючим блоком |
Оренда |
|
2. |
7422055100:72:073:0096 |
селище Козелець вул. Соборності Чернігівського району Чернігівської області |
0,0030 |
03.07 Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі |
Оренда |
|
3. |
7422055100:72:073:0099 |
селище Козелець вул. Соборності Чернігівського району Чернігівської області |
0,0030 |
03.07 Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі |
Оренда |
Секретар Сергій ВЕЛИКОХАТНІЙ
Додаток 2
до рішення п'ятдесят дев'ятої сесії
Козелецької селищної ради восьмого
скликання від 24 липня 2026 року
№ 35-59/VIII
Стартовий розмір річної оренди орендної плати за користування земельними ділянками
сільськогосподарського призначення комунальної власності , які виставляються на земельні торги
|
№ п/п |
Місце знаходження земельної ділянки |
Кадастровий номер земельної ділянки |
Площа, га |
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, грн. |
Відсоток від нормативної грошової оцінки |
Стартовий розмір річної орендної плати, грн. |
Значення кроку торгів, грн. |
|
1. |
селище Козелець вул.Соборності Чернігівського району Чернігівської області |
7422055100:72:023:0035 |
0,1488 |
156906,24 |
12,0 |
18828,75 |
188,29 |
|
2. |
селище Козелець вул.Соборності Чернігівського району Чернігівської області |
7422055100:72:073:0096 |
0,0030 |
15761.15 |
12,0 |
1891,34 |
18,91 |
|
3. |
селище Козелець вул.Соборності Чернігівського району Чернігівської області |
7422055100:72:073:0099 |
0,0030 |
15761.15 |
12,0 |
1891,34 |
18,91 |
Секретар Сергій ВЕЛИКОХАТНІЙ
ПРОЄКТ
Україна
КОЗЕЛЕЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРНІГІВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
(п'ятдесят дев'ята сесія восьмого скликання)
24 липня 2026 року
сел. Козелець
№ 36-59/VIII
Про встановлення та укладання договору щодо
строкового, платного іншого земельного
сервітуту на земельну ділянку комунальної власності
кадастровий номер 7422055100:72:023:0034
Розглянувши клопотання ТОВ "Бейкері Фуд Інвестмент" про встановлення та укладання договору щодо строкового, платного іншого земельного сервітуту ( для забезпечення проходу та проїзду між земельними ділянками кадастровий номер 7422055100:01:005:0040, 7422055100:01:005:0041 та 7422055100:72:023:0030) на земельну ділянку на території Козелецької селищної ради, відповідно до статей 207, 208, 210, 401 – 404 Цивільного Кодексу України, статей 12, 96, 98, 99 пункт з, 101, 122, 124¹ Земельного кодексу України, керуючись пунктом 34 частини першої статті 26, статтями 59, 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищна рада вирішила:
Голова Валентин БРИГИНЕЦЬ
ПРОЄКТ
Україна
КОЗЕЛЕЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРНІГІВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
(п'ятдесят дев'ята сесія восьмого скликання)
24 липня 2026 року
сел. Козелець
№ 37-59/VIII
Про надання дозволу на розробку проєкту
землеустрою щодо відведення земельної
ділянки орієнтовною площею 0,16 га
в оренду для городництва гр. Василенку Г.О.
Розглянувши заяву гр. *** про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для городництва, відповідно до ст. ст. 93, 122, 124 Земельного кодексу України, Закону України «Про оренду землі» та керуючись ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищна рада вирішила:
Голова Валентин БРИГИНЕЦЬ
ПРОЄКТ
Україна
КОЗЕЛЕЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРНІГІВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
(п'ятдесят дев'ята сесія восьмого скликання)
24 липня 2026 року
сел. Козелець
№ 38-59/VIII
Про надання дозволу на розробку проєкту
землеустрою щодо відведення земельної
ділянки орієнтовною площею 0,45 га
в оренду для сінокосіння і випасання худоби
гр. Шумару О.М.
Розглянувши заяву гр.***про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для сінокосіння і випасання худоби, відповідно до ст. ст. 93, 122, 124 Земельного кодексу України, Закону України «Про оренду землі» та керуючись ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищна рада вирішила:
Голова Валентин БРИГИНЕЦЬ
ПРОЄКТ
Україна
КОЗЕЛЕЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРНІГІВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
(п'ятдесят дев'ята сесія восьмого скликання)
24 липня 2026 року
сел. Козелець
№ 39-59/VIII
Про внесення змін до рішення двадцять п'ятої сесії
Козелецької селищної ради восьмого скликання
від 11 серпня 2023 року № 113-25/VIII «Про надання дозволу
на розробку проєкту землеустрою щодо відведення
земельної ділянки для ведення товарного
сільськогосподарського виробництва
в оренду ФГ "Єрківське"»
Розглянувши заяву голови ФГ «Єрківське» Наливайка Сергія Павловича, про внесення змін до рішення двадцять п'ятої сесії Козелецької селищної ради восьмого скликання від 11 серпня 2023 року № 113-25/VIII, «Про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в оренду ФГ "Єрківське" керуючись ст.ст.12, 38, 39, 92, 122, 123, 184 Земельного кодексу України, законами України «Про землеустрій», «Про Державний земельний кадастр», ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищна рада вирішила:
1. Внести зміни до рішення двадцять п'ятої сесії Козелецької селищної ради восьмого скликання від 11 серпня 2023 року № 113-25/VIII, «Про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в оренду ФГ "Єрківське"», а саме: пункт 1 рішення викласти в такій редакції: 1.«Надати дозвіл ФГ "Єрківське" (ідентифікаційний код юридичної особи-32285859) на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, орієнтовною площею 0,5310 га із земель комунальної власності кадастровий номер 7422080205:73:089:0008 в межах с. Закревське, вул.Декабристів, 7б Козелецької селищної ради ».
2. Розроблений проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки погодити згідно чинного законодавства.
3. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію селищної ради з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, будівництва, земельних відносин та питань надзвичайних ситуацій.
Голова Валентин БРИГИНЕЦЬ
ПРОЄКТ
Україна
КОЗЕЛЕЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРНІГІВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
(п'ятдесят дев'ята сесія восьмого скликання)
24 липня 2026 року
сел. Козелець
№ 40-59/VIII
Про припинення дії договору оренди
земельних ділянок, кадастровий номер
7422055100:01:005:0061 площею 0,0686 га та
кадастровий номер 7422055100:01:005:0099
площею 0,0264 га ФОП Литошенко М.Ф.
Розглянувши заяву ФОП Литошенко Миколи Федосовича про припинення дії договору оренди земельних ділянок, кадастровий номер 7422055100:01:005:0061 та кадастровий номер 7422055100:01:005:0099 в межах селища Козелець по вул. Соборності, 25 Чернігівського району Чернігівської області, відповідно до законів України «Про оренду землі», «Про Державний земельний кадастр» та керуючись ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищна рада вирішила:
Голова Валентин БРИГИНЕЦЬ
ПРОЄКТ
Україна
КОЗЕЛЕЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРНІГІВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
(п'ятдесят дев'ята сесія восьмого скликання)
24 липня 2026 року
сел. Козелець
№ 41-59/VIII
Про передачу в оренду земельної
ділянки для будівництва та
обслуговування будівель торгівлі
кадастровий номер 7422055100:01:005:0061
площею 0,0686 га гр. Дем'яненко В.В.
Розглянувши заяву гр. Дем'яненко Валентини Володимирівни (РНОКПП 2633310765) про передачу в оренду земельної ділянки, кадастровий номер 7422055100:01:005:0061, загальною площею 0,0686 га для будівництва та обслуговування будівель торгівлі в сел. Козелець вул. Соборності, 35 Чернігівського району Чернігівської області, відповідно до ст.ст. 93, 122, 124 Земельного кодексу України, Закону України «Про оренду землі» та керуючись ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищна рада вирішила:
Голова Валентин БРИГИНЕЦЬ
ПРОЄКТ
Україна
КОЗЕЛЕЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРНІГІВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
(п'ятдесят дев'ята сесія восьмого скликання)
24 липня 2026 року
сел. Козелець
№ 42-59/VIII
Про надання дозволу на розробку технічної
документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення)
меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) в розмірі
невитребуваних земельних часток (паїв) для
ведення товарного сільськогосподарського виробництва
ТОВ «Сираївське», площею 1,6504 га
Розглянувши клопотання ТОВ «Сираївське» (код ЄДРПОУ 37652102) про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) в розмірі невитребуваних земельних часток (паїв) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель колишнього КСП «ім. Комінтерну» на території Козелецької селищної ради Чернігівського району Чернігівської області, відповідно до ст. ст. 12, 22, 93, 124 Земельного кодексу України, законів України «Про оренду землі», «Про землеустрій», «Про Державний земельний кадастр», ст. 3, 5, 11, 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» та керуючись ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищна рада вирішила:
Голова Валентин БРИГИНЕЦЬ
Додаток до рішення
п'ятдесят дев'ятої сесії
Козелецької селищної ради
восьмого скликання
від 24 липня 2026 року
№42-59/VIII
Перелік земельних ділянок – невитребуваних (нерозподілених) земельних часток (паїв) по колишньому КСП "ім. Комінтерну" на території Козелецької селищної ради (за межами населеного пункту) Чернігівського району Чернігівської області
|
№ п/п |
Номер паю |
Орієнтовна, площа, га |
Вид угідь |
Код КВЦПЗ |
цільове призначення КВЦПЗ |
|
1. |
576 |
0,8252 |
сіножать |
01.01 |
для ведення товарного сільськогосподарського виробництва |
|
2. |
580 |
0,8252 |
сіножать |
01.01 |
для ведення товарного сільськогосподарського виробництва |
Секретар Сергій ВЕЛИКОХАТНІЙ
ПРОЄКТ
Україна
КОЗЕЛЕЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРНІГІВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
(п'ятдесят дев'ята сесія восьмого скликання)
24 липня 2026 року
сел. Козелець
№43-59/VIII
Про внесення змін до договору оренди
земельної ділянки, кадастровий номер
7422080200:73:026:0001, площею 46,8078
ФГ «Єрківське»
Розглянувши заяву фермерського господарства "Єрківське" (код ЄДРПОУ 32285859) про внесення змін до договору оренди землі на земельну ділянку, кадастровий номер 7422080200:73:026:0001, відповідно до законів України «Про оренду землі», «Про Державний земельний кадастр» та керуючись ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищна рада вирішила:
1.4. Пункт 14 Договору викласти в такій редакції:
«14. У разі невнесення орендної плати в строки, визначені цим договором;
- у 10-денний строк сплачується штраф у розмірі 100 відсотків річної орендної плати, встановленої цим договором:,
-стягується пеня у розмірі 0,02% несплаченої суми за кожний день прострочення ».
1.5 Розділ Реквізити, підписи сторін викласти в такій редакції:
«ОРЕНДОДАВЕЦЬ:
Козелецька селищна рада
ЄДРПОУ 04412419
17000, селище Козелець,
Чернігівський район,
Чернігівської області,
вул. Соборності, 27
Р/р UA 528999980334109812000025657
Банк Казначейства України
Отримувач: ГУК у Черніг.об/тг с-щ Козел;
Код отримувача (ЄДРПОУ): 37972475
Код класифікації доходів бюджету: 18010600
Від Орендодавця:
_____________ В.П.Бригинець»
ОРЕНДАР:
Фермерське господарство "Єрківське"
с. Єрків Чернігівський район, Чернігівська область, 17081
Код ЄДРПОУ- 32285859
Від Орендаря:
_____________ С.П.Наливайко»
Голова Валентин БРИГИНЕЦЬ
ПРОЄКТ
Україна
КОЗЕЛЕЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРНІГІВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
(п'ятдесят дев'ята сесія восьмого скликання)
24 липня 2026 року
сел. Козелець
№ 44-59/VIII
Про надання дозволу на розробку технічної
документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення)
меж земельних ділянок в натурі (на місцевості)
під проєктними польовими шляхами між земельними
часками (паями) для ведення товарного
сільськогосподарського виробництва
гр. Федченко А.Г., Федченко Н.П. площею 14,0507 га
Розглянувши заяву гр. Федченко А.Г. та Федченко Н.П. про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) під проєктними польовими шляхами між земельними частками (паями) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель колишнього КСП «ім. Розумовських» на території Козелецької селищної ради Чернігівського району Чернігівської області, відповідно до ст. ст. 12, 22, 93, 124 Земельного кодексу України, законів України «Про оренду землі», «Про землеустрій», «Про Державний земельний кадастр», ст. 3, 5, 11, 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» та керуючись ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищна рада вирішила:
Голова Валентин БРИГИНЕЦЬ
Додаток
до рішення п'ятдесят дев'ятої сесії
Козелецької селищної ради
восьмого скликання від 24 липня 2026 року
№ 44-59/VIII
Перелік земельних ділянок (проектні польові шляхи) по колишньому КСП "ім. Розумовських" на території Козелецької селищної ради (за межами населеного пункту) Чернігівського району Чернігівської області
|
№ п/п |
Кадастровий номер |
площа, га |
Код КВЦПЗ |
цільове призначення КВЦПЗ |
|
1. |
7422085000:66:177:0030 |
0.4132 |
01.01 |
Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва |
|
2. |
7422085000:66:081:0053 |
0.3609 |
01.03 |
Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва |
|
3. |
7422085000:66:167:0054 |
0.4925 |
01.03 |
Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва |
|
4. |
7422085000:66:086:1056 |
0.4103 |
01.03 |
Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва |
|
5. |
7422085000:66:087:0055 |
0.389 |
01.03 |
Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва |
|
6 |
7422085000:66:094:0050 |
0.5434 |
01.03 |
Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва |
|
7 |
7422085000:66:094:0052 |
0.6934 |
01.03 |
Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва |
|
8 |
7422085000:66:094:1047 |
1.081 |
01.03 |
Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва |
|
9 |
7422085000:66:092:0046 |
|
01.03 |
Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва |
|
10 |
7422085000:66:092:0045 |
0.701 |
01.03 |
Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва |
|
11 |
7422085000:66:096:0037 |
1.5556 |
01.03 |
Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва |
|
12 |
7422085000:66:095:0048 |
1.1916 |
01.03 |
Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва |
|
13 |
7422085000:66:095:0049 |
0.0939 |
01.03 |
Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва |
|
14 |
7422085000:66:093:0044 |
0.5433 |
01.03 |
Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва |
|
15 |
7422085000:66:110:0093 |
0.9348 |
01.03 |
Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва |
|
16 |
7422085000:66:109:0094 |
0.8798 |
01.03 |
Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва |
|
17 |
7422085000:66:108:0095 |
1.0047 |
01.03 |
Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва |
|
18 |
7422085000:66:107:0096 |
0.9685 |
01.03 |
Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва |
|
19 |
7422085000:66:159:0067 |
0.7011 |
01.03 |
Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва |
|
20 |
7422085000:66:094:0051 |
0.373 |
01.03 |
Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва |
Секретар Сергій ВЕЛИКОХАТНІЙ
ПРОЄКТ
Україна
КОЗЕЛЕЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРНІГІВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
(п'ятдесят дев'ята сесія восьмого скликання)
24 липня 2026 року
сел. Козелець
№ 45-59/VІІІ
Про затвердження проєкту землеустрою щодо
відведення земельної ділянки та передачу
в оренду земельної ділянки, кадастровий номер
7422080200:73:036:0006, загальною площею
17,2176 га для ведення товарного сільськогосподарського
виробництва гр. Ткаченку В.О.
Розглянувши заяву громадянина Ткаченка Володимира Анатолійовича про затвердження проєкту землеустрою та передачу в оренду земельної ділянки, кадастровий номер 7422080200:73:036:0004, загальною площею 17,2176 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за адресою: с. Олексіївщина вул. Пушкіна Чернігівського району Чернігівської області, відповідно до ст.ст. 93, 122, 124 Земельного кодексу України, Закону України «Про оренду землі» та керуючись ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищна рада вирішила:
Голова Валентин БРИГИНЕЦЬ
ПРОЄКТ
Україна
КОЗЕЛЕЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРНІГІВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
(п’ятдесят дев’ята сесія восьмого скликання)
24 липня 2026 року
сел. Козелець
№ 46-59/VIII
Про безоплатне прийняття з державної у комунальну власність
Козелецької селищної територіальної громади в особі
Козелецької селищної ради нерухомого майна, а саме:
протирадіаційне укриття, що розташоване в будівлі за
адресою: вул. Соборності, буд. 14, селище Козелець,
Чернігівський р-н, Чернігівська обл.
Відповідно до Закону України «Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності», постанови Кабінету Міністрів України від 21 вересня 1998 року № 1482 «Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності» (зі змінами), розпорядження Кабінету Міністрів України від 08 липня 2026 року №680-р «Про передачу захисної споруди цивільного захисту у власність Козелецької селищної територіальної громади Чернігівського району Чернігівської області», керуючись статтями 26, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищна рада вирішила:
Голова Валентин БРИГИНЕЦЬ
Додаток
до рішення п’ятдесят дев’ятої сесії
Козелецької селищної ради
восьмого скликання
від 24 липня 2026 року
№46-59/VIII
Склад комісії з приймання-передачі нерухомого майна, а саме: протирадіаційне укриття загальною площею 65,5 кв. м. (обліковий номер 92922, інвентарний номер 101310016/2), яке розташоване в будівлі за адресою: вул. Соборності, буд. 14, селище Козелець, Чернігівський р-н, Чернігівська обл.
Голова комісії – Моцьор Володимир Васильович – заступник селищного голови з питань будівництва, ЖКГ та комунальної власності Козелецької селищної ради.
Члени комісії:
Секретар Сергій ВЕЛИКОХАТНІЙ
ПРОЄКТ
Україна
КОЗЕЛЕЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРНІГІВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
(п’ятдесят дев’ята сесія восьмого скликання)
24 липня 2026 року
сел. Козелець
№47-59/VIII
Про збільшення дохідної та видаткової
частини спеціального фонду бюджету
за рахунок надходжень в рамках допомоги
урядів іноземних держав, міжнародних організацій,
донорських установ
Відповідно до Бюджетного кодексу України, постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2022 року №252 «Деякі питання формування та виконання місцевих бюджетів у період воєнного стану», договору між Козелецькою селищною радою та Всесвітньою Продовольчою Програмою ООН в Україні «Про реалізацію проєкту підтримки харчування в закладах дошкільної освітньої програми шкільного харчування в Україні у рамках тимчасового стратегічного планування ВПП в Україні на 2025 – 2027 роки» від 05.06.2026, керуючись ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищна рада вирішила:
- збільшити дохідну частину спеціального фонду селищного бюджету на 2026 рік за рахунок коду доходу 42030300 «Надходження в рамках програм допомоги урядів іноземних держав, міжнародних організацій, донорських установ» на суму 966 025,00 грн;
- збільшити видаткову частину спеціального фонду бюджету по КПКВК 0617700 «Реалізація програм допомоги і грантів Європейського Союзу, урядів іноземних держав, міжнародних організацій, донорських установ» КЕКВ 2230 «Продукти харчування» на суму 966 025,00 грн.
Голова Валентин БРИГИНЕЦЬ
Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International License, якщо не зазначено інше