Козелецька селищна рада

Найвища честь - благо народу

Меню

Україна

КОЗЕЛЕЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА

ЧЕРНІГІВСЬКОГО РАЙОНУ  ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Виконавчий комітет

РІШЕННЯ

22 травня 2026 року

с-ще Козелець

№ 3759-124/VIII

Про затвердження Положення

про отримання і використання

благодійної та гуманітарної допомоги

в Козелецькій селищній раді

З метою належної організації обліку та звітності благодійної та гуманітарної допомоги в натуральній формі, законів України «Про          благодійну діяльність та благодійні організації», «Про гуманітарну  допомогу», «Про правовий режим воєнного стану», відповідно до статті 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», положень Національних (стандартів) бухгалтерського обліку в державному секторі, постанов Кабінету Міністрів України від 07.03.2022 року № 220 «Питання надання гуманітарної та іншої допомоги цивільному населенню в умовах воєнного стану в Україні», від 05.03.2022 року № 202 «Деякі питання отримання, використання, обліку та звітності благодійної допомоги», керуючись статтею 40 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчий комітет вирішив:

  1. Затвердити Положення про отримання і використання благодійної та гуманітарної допомоги в Козелецькій селищній раді, згідно Додатку.
  2. Фінансово-господарському відділу Козелецької селищної ради забезпечити дотримання вимог цього Положення.
  3. Контроль за виконанням даного рішення залишаю за собою.

Голова                                                                                   Валентин БРИГИНЕЦЬ


Додаток

до рішення виконавчого комітету

Козелецької селищної ради

від 22 травня 2026 року

№ 3759-124/VIII

 

 

 

ПОЛОЖЕННЯ

про отримання і використання благодійної та гуманітарної допомоги в Козелецькій селищній раді

І.  Загальні положення

Положення про отримання і використання благодійної та гуманітарної допомоги в Козелецькій селищній раді (далі – Положення) розроблене відповідно до законів України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» (далі – Закон № 5073), «Про гуманітарну допомогу» (далі – Закон № 1192), Бюджетного та Податкового кодексів України.

Органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами Верховної Ради України, прийнятими у  межах їхньої компетенції. В умовах воєнного стану органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження також і відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану».

Відповідно до Закону № 1192 гуманітарна допомога – цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам такої допомоги.

Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва, спрямовується відповідно до обставин, об'єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог статті 3 Закону № 5073.

Відповідно до статті 1 Закону № 1192 органи місцевого самоврядування визначені отримувачами гуманітарної допомоги. У зв'язку з чим органи місцевого самоврядування повинні дотримуватись процедури документального оформлення гуманітарної допомоги, ведення відповідного обліку та звітності, передбачених даним Законом.

Учасники гуманітарної допомоги:

Донор

Отримувач

Набувач

Іноземні або вітчизняні юридичні та фізичні особи в Україні або за її межами, які добровільно надають гуманітарну допомогу отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за її межами

Юридичні особи, які отримують гуманітарну допомогу від донорів та є, по-суті, проміжною ланкою між донорами та набувачами (ТГ)

Фізичні та у деяких випадках юридичні особи, яким безпосередньо адресована гуманітарна допомога

ІІ.      Отримання та оформлення благодійної та гуманітарної допомоги

 

2.1. Загальний порядок оформлення допомоги

Благодійна та гуманітарна допомога може надаватися у грошовій та натуральній формі для потреб Козелецької селищної ради.

Якщо Донором не визначено конкретні цілі використання коштів, шляхи спрямування допомоги визначає селищний голова з урахуванням першочергових потреб, пов’язаних виключно з основною діяльністю Козелецької селищної ради.

Між Донорами та Козелецькою селищною радою (Отримувачем) може бути укладено договір про надання допомоги, в якому можуть бути визначені:

- механізм регулювання процедури приймання і використання допомоги;

- порядок розподілу допомоги;

- перелік допомоги;

- строки надання та інші питання.

Благодійні внески у грошовій формі зараховуються на рахунок Козелецької селищної ради відкритий в ДКСУ.

При отриманні гуманітарної допомоги проводиться збільшення власних надходжень за відповідним кодом доходів, 25020100 «Благодійні внески, гранти та дарунки», 25020200 «Надходження, що отримують бюджетні установи від підприємств, організацій, фізичних осіб та від інших бюджетних установ для виконання цільових заходів, у тому числі заходів з відчуження для суспільних потреб земельних ділянок та розміщених на них інших об'єктів нерухомого майна, що перебувають у приватній власності фізичних або юридичних осіб». Згідно зі статтею 13 Бюджетного кодексу України такі надходження можуть спрямовуватися на виконання відповідних цільових заходів (за рахунок надходжень підгрупи 2 другої групи).

При отриманні гуманітарної допомоги у натуральній формі (товари, роботи, послуги) Набувачем складається і подається до органів Держказначейської служби довідка про надходження у натуральній формі. Довідка складається не пізніше останнього робочого дня звітного місяця.  Форму довідки наведено у додатку 25 до Порядку № 938 (Порядок казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 23 серпня 2012 року № 938 із змінами).

Такі надходження не мають постійного характеру та не плануються розпорядниками бюджетних коштів у своїх кошторисах. У разі фактичного отримання гуманітарної допомоги, вносяться зміни до кошторису в частині спеціального фонду за власними надходженнями.

Якщо допомога передається у вигляді дарунка, то вона оформлюється на основі отриманих первинних документів (за наявності):

- договору про надання благодійної (гуманітарної) допомоги із зазначенням чи/або без зазначення цільового характеру такої допомоги;

- заяви фізичної або юридичної особи на ім'я селищного голови (виконуючого обов'язки селищного голови) про надання благодійної допомоги;

- клопотання Козелецької селищної ради з підтвердженням його задоволення;

- накладних на відпуск товарів.

Допомога отримана без супровідних документів оформляється актами приймання-передачі основних засобів, МШП, запасів (додаток № 1 до Положення).

Облік робіт (послуг), отриманих як допомога, ведеться у вигляді:

- укладання договору з організаціями про надання та отримання робіт (послуг);

- складання акту приймання-передачі робіт чи послуг (додаток № 2 до Положення).

2.2. Порядок оформлення допомоги в умовах воєнного стану

З метою належного забезпечення жителів Козелецької селищної територіальної громади продовольчими товарами, лікарськими засобами, миючими засобами та засобами індивідуального захисту, іншими товарами, які надходять на безоплатній основі у вигляді гуманітарної і благодійної допомоги в умовах воєнного стану, селищний голова (виконуючий обов'язки селищного голови) має право задіяти всі установи та організації.

У разі надходження гуманітарної та благодійної допомоги забезпечується її прийняття і розподіл між установами, організаціями, населенням (далі – набувачі) відповідно до рішень селищної ради або її виконавчого комітету, або розпоряджень селищного голови.

У разі отримання гуманітарної чи благодійної допомоги для потреб Козелецької селищної ради (без подальшої передачі набувачам) у вигляді майна, виконаних робіт чи наданих послуг, які надійшли в кількісному значенні без зазначення вартості, або якщо документи відсутні, за розпорядженням селищного голови створена постійно діюча комісія.

Бухгалтерський облік у такому випадку здійснюється відповідно               розділу ІІІ даного Положення.

ІІІ. Бухгалтерський облік благодійної та гуманітарної допомоги

 

При отриманні благодійної чи гуманітарної допомоги Козелецька селищна рада є отримувачем допомоги – посередником між донором і набувачем допомоги, в момент отримання якої збільшуються активи, що зберігаються певний час, після чого вони спрямовуються набувачу (юридичній або фізичній особі) за цільовим призначенням, в результаті відбувається їх зменшення (тобто фактичне використання).

Відповідно до статті 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» зазначені заходи є господарською операцією – дією або подією, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства.

Ведення бухгалтерського обліку виконання місцевих бюджетів здійснюються з урахуванням положень статей 56, 57 Бюджетного кодексу України (БКУ).

У свою чергу, абзацом 2 частини другої статті 56 БКУ встановлено наступне: бюджетні установи ведуть бухгалтерський облік відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку в державному секторі та інших нормативно-правових актів щодо ведення бухгалтерського обліку в порядку, встановленому Міністерством фінансів України. Отримання благодійної чи гуманітарної допомоги підтверджується первинними документами (стаття 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»).

Первинні документи включають такі обов'язкові реквізити:

  • назву документа (форми);
  • дату складання;
  • назву підприємства, від імені якого склали документ;
  • зміст, обсяг, одиницю виміру господарської операції;
  • посади осіб, відповідальних за проведення і правильність оформлення господарської операції;
  • особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у проведенні господарської операції.

Порядок відображення в бухобліку активів, отриманих як благодійна чи гуманітарна допомога проводиться відповідно НП(С)БОДС (Національне положення (стандартів) бухгалтерського обліку в державному секторі) 121 «Основні засоби», НП(С)БОДС 122 «Нематеріальні активи», НП(С)БОДС 123 «Запаси».

Основні засоби

Первісною вартістю основних засобів та інших малоцінних предметів, отриманих безоплатно від фізичних та юридичних осіб:

- є їхня справедлива вартість на дату отримання з урахуванням витрат, передбачених пунктом 5 розділу II НП(С)БОДС 121 (п. 7 розділу II цього стандарту);

- може бути вартість, щодо якої є достовірна інформація, зокрема згідно з відповідними первинними документами, з урахуванням витрат, передбачених п. 5 розділу II НП(С)БОДС 121.

Первісна вартість основних засобів, отриманих від суб'єктів держсектору, відображається так само, як і в разі звичайного отримання, але із зазначенням нарахованої суми зносу (п. 8 розділу II НП(С)БОДС 121).

Якщо достовірна інформація про первісну вартість ОЗ відсутня, вона визначається на рівні справедливої вартості на дату отримання, оціночною комісією, яка створюється за розпорядженням селищного голови або секретаря селищної ради (в разі виконання секретарем обов’язків селищного голови).

Нематеріальні активи

Первісною вартістю об'єкта нематеріальних активів (далі – НА), безоплатно отриманого від фізичних та юридичних осіб:

- є його справедлива вартість на дату отримання з урахуванням витрат,          які безпосередньо пов'язані з приведенням НА у стан, придатний для використання за призначенням, та витрат, передбачених п. 6 розділу II Методрекомендацій № 11 (п. 10 розділу II цих Методрекомендацій);

- може бути вартість, щодо якої є достовірна інформація, зокрема згідно з відповідними первинними документами, з урахуванням витрат, передбачених п. 5 розділу II Методрекомендацій № 11.

Активи, отримані безоплатно як безповоротна допомога, дарунок, приймаються комісією, утвореною розпорядженням селищного голови (виконуючого обов'язки селищного голови).

Запаси

Первісна вартість запасів, отриманих безоплатно у випадках, передбачених законодавством, від юридичних та фізичних осіб, дорівнює справедливій вартості на дату отримання з урахуванням витрат, передбачених п. 5 розділу II Методрекомендацій № 11 (п. 24 розділу II цих Методрекомендацій).

Первісною вартістю запасів, отриманих безоплатно від фізичних та юридичних осіб (крім суб'єктів держсектору), може бути вартість щодо якої є достовірна інформація, зокрема згідно з відповідними первинними документами, з урахуванням витрат, передбачених п. 5 розділу II Методрекомендацій № 11.

Якщо достовірна інформація про первісну вартість запасів відсутня, вона визначається на рівні справедливої вартості на дату отримання, оціночною комісією, яка створюється за розпорядженням селищного голови або секретаря селищної ради (в разі виконання секретарем обов’язків селищного голови).

IV. Контроль

 Здійснення контролю відбувається з урахуванням наступних правил:

- дотримання вимог бюджетного та іншого законодавства в частині здійснення контрольних заходів, моніторингу щодо отримання, зберігання, передачі гуманітарної допомоги, ведення обліку та складання звітності, інформування;

- визначення відповідальних осіб;

- дотримання вимог Міністерства соціальної політики України як центрального органу виконавчої влади, що визначає політику у цій сфері (на сайті Міністерства міститься інформація про питання гуманітарної допомоги, форми звітів про наявність і розподіл гуманітарної допомоги, які затверджені наказом Міністерства соціальної політики України від 31.07.2020 року № 539);

- дотримання вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» в частині оформлення відповідними рішеннями (у встановленому порядку) питань, пов'язаних з отриманням, збереженням, передачею гуманітарної допомоги, її оформленням, звітністю тощо.

Додаток 1

до Положення про отримання

використання благодійної та

гуманітарної допомоги в

Козелецькій селищній раді

АКТ

приймання та оцінки матеріальних цінностей

Козелецької селищної ради

Ми, комісія у складі, провели огляд матеріальних цінностей, одержаних Козелецькою селищною радою як гуманітарна (благодійна) допомога. На підставі супровідних документів комісія оцінила матеріальні цінності, а саме:

Товари (роботи, послуги)

К-сть

Од.

Ціна

Сума, грн.

           
 

Всього

       

Матеріальні цінності одержано на суму ______грн. (____________________):

Голова комісії:                   _______________________

Члени комісії:                     _______________________

Додаток 2

до Положення про отримання

використання благодійної та

гуманітарної допомоги в

Козелецькій селищній раді

 

Акт приймання - передачі робіт (послуг)

________________________________ , названий в подальшому «ВИКОНАВЕЦЬ», з однієї сторони і Козелецька селищна рада, в особі селищного голови __________________, який діє на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», названий в подальшому «ОДЕРЖУВАЧ», з іншої сторони, разом названі «СТОРОНИ», склали цей АКТ про те, що робота (послуги) передбачена договором № ________________________________ ________від ___________року ВИКОНАВЦЕМ була надана на безоплатній основі, а ОДЕРЖУВАЧЕМ прийнята, а саме:

Виконані роботи (послуги)

________________________________________________________________

_________________________________________________________________

________________________________________________________________

Підписанням даного акту Сторони засвідчують, що робота (послуга) виконана ВИКОНАВЦЕМ ОДЕРЖУВАЧУ належним чином, відповідно до умов договору. Сторони претензії одна до одної не мають.

Акт підписано у двох примірниках, по одному примірнику для кожної Сторони. Обидва примірники мають однакову юридичну силу.

ВИКОНАВЕЦЬ:

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

ОДЕРЖУВАЧ:

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

 

 

Додаток 3

до Положення про отримання

використання благодійної та

гуманітарної допомоги в

Козелецькій селищній раді

Бухгалтерські проведення при оприбуткуванні матеріальних цінностей:

№ з/п

Зміст господарської операції

Кореспонденція субрахунків

Сума,

грн.

(приклад)

№ меморіа-льного ордера

дебет

кредит

1.

Отримано благодійну допомогу на виконання бюджетної виконання бюджетної програми

2313

7511

200 000

3

2.

Перераховано кошти на рахунок КП, відкритий в органі Казначейства для виконання бюджетної програми

8511

2313

200 000

3

3.

Оприбутковано безоплатно отримані продукти харчування, миючі засоби, ПММ, медикаменти та перев’язувальні матеріали, призначені для подальшої передачі

1815

2117

40 000

4

Водночас відображено:

— дохід від безоплатно отриманих активів

2313

7511*

40 000

3, 14

— касові видатки

2117

2313

40 000

3, 4

4.

Передано продукти харчування, миючі засоби, ПММ, медикаменти та перев’язувальні матеріали

8511

1815

40 000

13

* До кінця звітного місяця було підготовлено та надано до органу Держказначейської служби Довідку про надходження в натуральній формі на суму 40 000,00 грн. за кодом доходів 25020200, внесено відповідні зміни до кошторису бюджетної програми.

Керуючий справами (секретар)

виконавчого комітету                                                       Людмила НАБІЛЬСЬКА

 

 

Анонси і оголошення

 

 

 

 

 

president  rada  kmu  chor  chern  Dija  LogoAUCwebDSYO

Безоплатна правнича допомога

 

 

 

 

 

 Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International License, якщо не зазначено інше

Офіційний сайт © 2026 Козелецька селищна рада Всі права захищено.